Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

MET ma 60 lat

Gala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Gala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce, a jego toruński skansen wiejski jest jedynym takim miejscem w Europie. W zeszłym roku otwarto Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński), który w pierwszym roku  działalności odwiedziło 10 tysięcy osób. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył nagrody zasłużonym pracownikom muzeum.

 

 

-  Od 60 lat Muzeum Etnograficzne przybliża nam historię kultury i tradycji ludowej Kujaw i Pomorza. Z okazji jubileuszu pragniemy uhonorować pracowników, którzy kontynuują ideę profesor Marii Znamierowskiej-Prüfferowej - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Nagrody odebrali:

 • dr Hubert Czachowski – dyrektor muzeum (11 lat pracy w muzeum),
 • Kinga Turska-Skowronek – starszy kustosz, kierownik działu Gospodarki i Rzemiosł (38 lat pracy w muzeum),
 • Dorota Kunicka – młodszy dokumentalista w Dziale Rybołówstwa i Zajęć Wodnych (31 lat pracy w muzeum),
 • Grażyna Szelągowska – starszy kustosz w Dziale Gospodarki i Rzemiosł (27 lat pracy w muzeum),
 • Zofia Matyjasik – opiekun ekspozycji w Dziale Organizacyjnym (25 lat pracy w muzeum),
 • Piotr Zdrojewski – mistrz, brygadzista w Dziale Technicznym (28 lat pracy w muzeum).

 

Z okazji jubileuszu Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza  dzisiaj (13 grudnia) na wernisaż wystawy „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”, która będzie dostępna dla odwiedzających do 31 maja. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednostką kultury samorządu województwa. Jako samodzielna instytucja kultury powstało 1 stycznia 1959 roku (stan zbiorów wynosił ponad 5 tysięcy obiektów). Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 roku. Muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe z blisko 68 tysięcy obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej.

 

 

Muzeum Etnograficzne prowadzi trzy skanseny. Jednym z nich jest położony w centrum Torunia Park Etnograficzny prezentujący różnorodne obiekty architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku, przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. W większości są to oryginalne budynki – rozebrane, przeniesione, zakonserwowane i ponownie zmontowane na terenie parku. Kolejną ekspozycją jest Park Etnograficzny w Kaszczorku, w którym prezentowane są obiekty budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz związane z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Są to m.in. drewniana chata z końca XVIII wieku, barki, wiaty nadjeziorne i budy rybackie. Największą inwestycją ostatnich lat było stworzenie otwartego w maju 2018 roku Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. To przeprowadzona z dużą dbałością o szczegóły rekonstrukcja wsi menonitów - osadników z zachodu Europy, przede wszystkim z Niderlandów, którzy w XVI wieku znaleźli schronienie w naszym kraju. W parku zgromadzono najcenniejsze zachowane do dziś przykłady charakterystycznej dla tej zbiorowości architektury. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, przeniesione z terenu Doliny Dolnej Wisły. Projekt sfinansował samorząd województwa (6,2 mln złotych, 97 proc. kosztów). Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne było wielokrotnie nagradzane i wyróżniane za swoją działalność. W 2018 roku za projekt Olenderskiego Parku w Wielkiej Nieszawce zdobyło nagrodę w konkursie „Odkrywca” 2018 w kategorii inwestycja sprzyjająca turystyce oraz medal „Dziedzictwo wieków”. W tym roku otrzymało wyróżnienie Sybilli 2018, najważniejszego ogólnopolskiego konkursu na wydarzenie muzealne roku. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w liczbach:

 • 68 tysięcy obiektów z całej Polski znajduje się obecnie w zbiorach muzeum,
 • 30 tysięcy gości odwiedza muzeum w ciągu roku,
 • 100 wydarzeń zorganizowało muzeum w 2018 roku,
 • 3 parki etnograficzne działają w strukturach muzeum,
 • 10 tysięcy gości odwiedziło w 2018 roku Olenderski Park Etnograficzny.

 

Poza Muzeum Etnograficznym w Toruniu Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opery „NOVA” w Bydgoszczy, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Pałacu Lubostroń w Lubostroniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 grudnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019 r.

 

Gala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGala jubileuszowa MET, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone