Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Nie zapomnij podarować 1 procenta organizacji działającej w naszym regionie

Fot. Jacek Smarz
Fot. Jacek Smarz

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza chętnie wspierają organizacje pożytku publicznego. W ubiegłym roku z jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali 37 milionów złotych. To kwota o 5 milionów większa, niż w roku poprzednim. W naszym regionie mamy 360 organizacji, którym w ten sposób można pomóc. Publikujemy listę ngo-sów naszego województwa uprawnionych do otrzymania wsparcia.

 

- Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie jest dostępne od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może go elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. Jeśli do 30 kwietnia PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy je wybrać z listy dostępnej w ramach e-PIT.

 

Instrukcja, jak krok po kroku przekazać 1 procent podatku w usłudze Twój e-PIT

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj.

 

Wykaz organizacji pożytku publicznego stworzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych  do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019, która jest dostępna pod linkiem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

 

Spot radiowy - posłuchaj

 

Darmowy program do rozliczania PIT w kujawsko-pomorskim znajdziesz tutaj.

 

1 procent w liczbach:

  • 362 pozarządówki widnieją w tej chwili w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego z naszego regionu (354 organizacji pożytku publicznego z naszego regionu oraz 8 organizacji ogólnopolskich, które posiadają oddziały terenowe w naszym województwie),
  • Najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Toruniu i Bydgoszczy (w każdym z tych miast około 90 organizacji).
  • 722 tysiące podatników z regionu skorzystało w ubiegłym roku z możliwości wsparcia instytucji trzeciego sektora,
  • 37 milionów złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza za ubiegły rok.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

oraz Departament Spraw Społecznych

 

30 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone