Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Bądź dobry dla serca nie tylko w Walentynki!

Fot. Daniel Pach
Fot. Daniel Pach

Dziś (14 lutego) święto zakochanych, czyli Walentynki, które na dobre już zadomowiły się w polskiej tradycji. Zapraszamy na bydgoski Stary Rynek na piknik rodzinny promujący zdrowy tryb życia, z koncertem i innymi atrakcjami. Organizatorami są bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy i Urząd Marszałkowski.  

 

W trakcie imprezy organizatorzy będą zachęcać do zdrowego stylu życia, a w szczególności do zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i wszystkich działań mających na celu profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony uczestnicy dowiedzą się o czynnikach wywołujących choroby serca.

 

W programie wydarzenia znajdzie się także spektakl „Serce i Miłość”, przedstawiający w poetycki sposób wieloznaczność tych słów, uwzględniając przy tym więzi i relacje międzyludzkie służące pomocy bliźniemu, w szczególności przeszczepy rodzinne.

 

Organizatorzy podkreślą potrzebę rejestrowania się w bazie dawców, dlatego impreza będzie miała także charakter edukacyjno-informujący. Walentynki to święto czerwonego serca, podczas którego warto zaznaczyć potrzebę przekazywania organów dla ratowania życia. Zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie będą zachęcać do dbania o serce, aby cieszyć się jak najdłużej naszą obecnością wśród tych, których kochamy.

 

Imprezę organizuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

 

Warto również zauważyć, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego został nominowany w konkursie „Zdrowy samorząd” promującym inicjatywy prozdrowotne za realizację programów profilaktycznych: zapobiegania upadkom dla seniorów oraz badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Więcej w materiale: „Głosujemy na zdrowy samorząd”.

 

Program wydarzenia

 

Rzecz o zakochanych

 

Z okazji Walentynek Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przygotował infografiki, prezentujące informacje na temat zawieranych małżeństw w regionie w 2018 roku. Wynika z nich, że w województwie kujawsko-pomorskim ślub wzięło 20728 osób. Najwięcej spośród nowożeńców - 1810 osób urodziło się w 1991 roku, w 69% małżeństw mąż był starszy od żony. W omawianym roku 1249 osób powyżej 50. roku życia wstąpiło w związek małżeński, zawarto także 91 małżeństw z obcokrajowcami. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców regionu najwięcej ślubów zawarto w Bydgoszczy oraz powiatach: tucholskim, mogileńskim, aleksandrowskim, brodnickim i rypińskim. Infografika tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lutego 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2020 r.

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone