Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Honory dla organizatorów wydarzeń 100-lecia powrotu do macierzy

Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Uroczyście zakończyliśmy obchody stulecia przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Najbardziej zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach oraz organizatorom zeszłorocznych wydarzeń okolicznościowe medale wręczyli w środę (1 września) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki.

 

- Nie byłoby Kujaw i Pomorza w wolnej Polsce, gdyby nie odważna wieloletnia praca organizacji patriotycznych, bohaterska postawa żołnierzy, mądrość polityków, którzy potrafili postawić dobro Rzeczypospolitej ponad prywatne interesy - mówił marszałek Piotr Całbecki w Golubiu- Dobrzyniu w 2020 roku, podczas uroczystości setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.

 

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się niepodległym państwem. Mieszkańcy Pomorza i Kujaw Zachodnich musieli jednak jeszcze przez czternaście miesięcy czekać na wolność, odzyskując ją ostatecznie w styczniu 1920 roku. Obchody stulecia tych wydarzeń zwieńczyła wczorajsza uroczystość. Pamiątkowe wyróżnienia otrzymały osoby zasłużone dla idei upamiętniania powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy oraz m.in. przedstawiciele zaangażowanych w organizacji zeszłorocznych obchodów gmin, instytucji mundurowych, organizacji kombatanckich i społeczno-kulturalnych, a także szkół i uczelni.

 

Powrót ziem naszego regionu do wolnej Polski upamiętniły w 2020 roku m.in. uroczyste sesje sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, odsłonięcie pamiątkowych tablic, okolicznościowe wystawy i koncerty oraz spektakularna inscenizacja wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał także komiks upamiętniający te ważne wydarzenia.

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2021 r.

 

Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone