Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Weekend z kulturą

„Pasolini. Sny przed końcem”, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Nika Tarnowska
„Pasolini. Sny przed końcem”, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Nika Tarnowska

Początek kwietnia to czas nowości w toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy, na deskach którego w nadchodzący weekend dwie premiery. Marszałkowskie jednostki kultury przygotowują się do zbliżających się świąt.

 

„Noce i dnie” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego oraz Pasolini. Sny przed końcem" Judyty Berłowskiej – spektakle o miłości i nierozwiązanej zagadce morderstwa, zadebiutują w toruńskim Teatrze Horzycy w najbliższy weekend.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza w sobotę (2 kwietnia) na kiermasz wielkanocny. Jarmark poprzedzi „Sobota z jajem”, czyli rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy pod kierunkiem twórców ludowych z Kurpiów. Szczegóły na stronie. W niedzielę (3 kwietnia) w muzeum twórcy ludowi z całej Polski zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconką. Zobacz. 

 

W sobotę (2 kwietnia) rozpoczyna się w toruńskiej Od Nowie festiwal „Klamra”. Wydarzenie potrwa do 9 kwietnia. Najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne otwiera „Portiernia (Wersja druga)” Teatru Ósmego Dnia. To poruszający, bardzo mocny wizualnie spektakl dotykający problemów, które wciąż pozostają aktualne: ksenofobii, nietolerancji, niepamięci oraz pogardy dla biednych i wykluczonych. Program na stronie.

 

Entuzjastów muzyki klasycznej zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy na piątkowy koncert „Wirtuozowskie skrzypce”. Filharmonię wypełnią utwory Brahmsa i Paganiniego. Vadim Brodski wykona wirtuozowską kadencję własnego autorstwa. Informacje na stronie.

 

Opera Nova w Bydgoszczy w sobotę i niedzielę (2 i 3 kwietnia) zaprasza na musical „Bulwar Zachodzącego Słońca". Przedstawienie wyróżnione zostało w rankingu najlepszych ubiegłorocznych realizacji muzycznych. Orkiestrą Opery Nova pokieruje Krzysztof Herdzin. Więcej informacji na stronie 

 

,,Friends – the musical parody” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej przez cały weekend gościć będzie w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu. Bilety dostępne na stronie teatru.

 

W najbliższą niedzielę (3 kwietnia) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie wernisaż wystawy malarstwa olejnego „Leon Bigosiński 1869–1928”. Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycja jest czynna dla zwiedzających do 19 czerwca. Szczegóły na stronie.

 

Pałac Lubostroń w niedzielę (3 kwietnia) zaprasza na koncert z cyklu „Scena Młodych”. Uroczystość poprowadzi Beata Bobińska. Wystąpią m.in.: Katarzyna Nowaczewska-Manthey, Grzegorz Kujawa, Małgorzata Bobińska oraz Jacek Dominiczak. W programie Telemann, Mercadante, Taktakishvili, Karg-Elert. Informacje na stronie.

 

W poniedziałek (4 kwietnia) wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru oraz wręczenie Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.