Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Przyszli wirtuozi grają Chopina w Szafarni

Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Trwa 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży (18-22 maja). Do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni w Kujawsko-Pomorskiem zjechali młodzi adepci sztuki pianistycznej z całego świata. Galę otwarcia uświetnił recital fortepianowy Kamila Pacholca. Plenerowy koncert laureatów w niedzielę w samo południe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny. Organizatorzy zapraszają też na transmisję online na szafarnia.art.pl.

 

W tegorocznej edycji uczestniczy 55 młodych pianistów reprezentujących 20 krajów. Przesłuchania konkursowe odbywają się od wczoraj (19 maja) i potrwają do soboty. Uczestników ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zasiadają w nim także prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska).

 

To niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie były inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. (Ośrodek mieści się w dawnym dworku, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędzał wakacje.) Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczą młodzi artyści z całego świata. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili pianiści z ponad 40 krajów, w tym Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei, Argentyny, Izraela, Australii i Kanady.

 

Dzięki różnorodności prezentowanych utworów, bogactwie interpretacji, a nierzadko dużej dojrzałości artystycznej młodych wykonawców trwające trzy dni zmagania konkursowe są cennym i emocjonującym doświadczeniem dla pianistów, obserwatorów i melomanów.

 

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 maja 2022 r.

 

Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.