Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Dożynki Wojewódzkie Włocławek 2022

Żniwa w gospodarstwie Magdaleny i Leszka Jałoszyńskich, starostów Dożynek Wojewódzkich 2022, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Żniwa w gospodarstwie Magdaleny i Leszka Jałoszyńskich, starostów Dożynek Wojewódzkich 2022, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wielkimi krokami zbliżają się dwudniowe obchody wojewódzkiego święta plonów, które w ostatni weekend sierpnia organizujemy wspólnie z kurią diecezjalną we Włocławku oraz powiatem włocławskim, gminą wiejską Włocławek i miastem Włocławek. W programie poza barwnym korowodem dożynkowym m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz koncerty Tomasza Organka i zespołu Pectus. Po raz lepszy rozstrzygniemy konkurs na najlepszą potrawę żniwną. Plakat z programem dożynek

 

- Zapraszam do Włocławka na Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej oraz Powiatu Włocławskiego, Gminy Włocławek i Miasta Włocławek. Będziemy je celebrować w szczególnych okolicznościach, w kontekście wspólnej troski o bezpieczeństwo żywnościowe kraju i kontynentu, kiedy trud rolnika i owoce jego pracy nabierają szczególnej wagi. Ale ten dzień, dzień dziękczynienia za plony, musi być i będzie radosny - w atmosferze ludowego pikniku i wspólnej zabawy. Bądźmy tam razem! – zachęca marszałek Piotr Całbecki.  

 

Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich będą państwo Magdalena i Leszek Jałoszyńscy, gospodarzący na 140 hektarach w Koszanowie w gminie Włocławek. Wywiad z nimi na naszej stronie w najbliższy poniedziałek.

 

Obchody święta plonów rozpoczną w sobotę (27 sierpnia) przedpołudniowa uroczysta msza święta w intencji rolników Pomorza i Kujaw w należącym do franciszkanów kościele Wszystkich Świętych na placu Wolności oraz ceremonia odsłonięcia kamienia pamiątkowego poświęconego działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych. Wydarzenia na Bulwarach Józefa Piłsudskiego rozpoczną się w samo południe. Na uczestników czekają atrakcje związane z kujawskim folklorem. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonają przedmioty codziennego użytku we wzory inspirowane włocławskim fajansem, nauczą się podstawowego ściegu wykorzystywanego w naszym rodzimym hafcie, własnoręcznie stworzą efektowne kolczyki i folkową broszkę. Po kiermaszu rękodzieła, pokazach kół gospodyń wiejskich, przeglądzie kapel ludowych i dedykowanym dzieciom bloku zabaw, późnym popołudniem koncert z udziałem Orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej oraz utalentowanych młodych śpiewaków operowych. Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Organek.

 

Główne uroczystości, z oficjalnymi wystąpieniami i mszą celebrowaną przez bpa Krzysztofa Wętkowskiego - a także m.in. kiermasz dożynkowy, ludowe rytmy w wykonaniu lokalnych kapel, wystawa maszyn rolniczych, „husarska” inscenizacja historyczna i prezentacje współczesnych militariów - w niedzielę (28 sierpnia) na lotnisku aeroklubu w podwłocławskim Kruszynie. W programie także próba bicia rekordu Polski w tańczeniu kujawiaka i 35-kilometrowy dożynkowy rajd rowerowy, ze startem i metą na płycie lotniska, w którym zakładamy udział 250 amatorów dwóch kółek (zapisy na kujawsko-pomorskienarowery.pl). Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Pectus.

 

Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygniemy konkursy na najpiękniejsze wieńce i najlepsze stoiska promocyjne, a także ogłoszony po raz pierwszy konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”. Do 26 września można także przesyłać zgłoszenia w konkursie na najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe. 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone