Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Podaruj 1,5 % podatku organizacji w regionie

Wśród organizacji, którym można przekazać 1,5% podatku znajduje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Wśród organizacji, którym można przekazać 1,5% podatku znajduje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Za dwa tygodnie rozpoczniemy składanie rocznych deklaracji podatkowych. Zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających w województwie kujawsko-pomorskim. Lista wszystkich poniżej. 

 

- Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy półtora procent podatku, nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania tych działających w naszym regionie  - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W 2022 roku mieszkańcy naszego województwa przekazali jeden procent podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit ponad 47,1 mln zł. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek – to o blisko 6 mln zł więcej niż w poprzednim rozliczeniu.

 

Listy kujawsko-pomorskich organizacji, którym można przekazać wsparcie:

 

 

Wykaz został sporządzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2022, która dostępna jest na stronie instytucji.

 

Jak przekazać 1,5 proc.

 

W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Dodatkowo można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1,5% podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki. 

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Robi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, a przygotowane zeznanie jest dostępne na portalu podatkowym. Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować, poprawić i uzupełnić. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 2 maja PIT pozostanie bez zmian, zostanie uznany za zaakceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

       

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

11 stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.