Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Unitas Durat dla nestorów

Wacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Historie najstarszych mieszkańców naszego regionu są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy. Do grona osób uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączył Wacław Walter, któremu odznaczenie wręczyli przewodnicząca sejmiku woejwództwa Elżbieta Piniewska i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Medal otrzymała także Wanda Nowak, z rąk członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia.

 

Wacław Walter, urodził się 9 września 1923 roku w Łąkiem, w województwie pomorskim. Wychował się w wielodzietnej rodzinie, o tradycjach młynarskich. Rodzina Walterów przeprowadziła się do Trzebiatowa i tam pan Wacław ukończył szkołę. Początkowo pracował w policji, a po ukończeniu Technikum Handlowego w Złocieńcu w 1957 roku, rozpoczął pracę jako księgowy.

 

W 1945 roku ożenił się z Weroniką Pers. Małżeństwo doczekało się trzech córek, czterech wnuków, prawnuka i praprawnuka. W 1984 roku jubilat przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Inowrocławia, gdzie mieszka do dziś.

 

Źródłem radości i wytchnienia od trudów dnia codziennego było dla nestora dbanie o ogródek działkowy. Pan Wacław jest bardzo pracowity i zorganizowany. Lubi oddawać się dobrej lekturze, czyta codzienną prasę. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, przyroda od zawsze jest mu bliska.

 

Wanda Nowak, urodziła się 20 sierpnia 1923 roku w Lubaniu (powiat włocławski). Jest jednym z trojga dzieci Franciszka i Władysławy Piernikowskich. Ojciec jubilatki był szewcem, przez całe swoje życie zawodowe zajmował się szyciem i naprawą obuwia. Rodzina Piernikowskich przeprowadziła się do Włocławka w 1935 roku. Do czasu wybuchu wojny pani Wanda uczyła się w szkole podstawowej, następnie została skierowana na roboty przymusowe do Niemiec, z których wróciła dopiero w 1945 roku. Szkoliła się w kierunku krawieckim.

 

Nestorka wyszła za mąż za Jana Nowaka, w 1943 roku. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci. Pani Wanda pracowała jako pomoc domowa. Owdowiała w 1984 roku.

 

Z przyjemnością pomagała w wychowywaniu pięciorga wnuków, ma także sześcioro prawnuków.

 

W wolnych chwilach dziergała na drutach, szydełkowała i szyła. Robótki ręczne dają jubilatce dużo radości. To kobieta niezwykle pomocna, wierząca i oddana innym.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 września 2023 r.

 

Wacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWacław Walter odznaczony medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWanda Nowak odznaczona medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWanda Nowak odznaczona medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWanda Nowak odznaczona medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWanda Nowak odznaczona medalem Unitas Durat, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.