Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

„Region Chopina” w Paryżu

Paweł Wakarecy w I części koncertu, fot. P. Łużny
Paweł Wakarecy w I części koncertu, fot. P. Łużny

24 listopada 2017 r., w sali prestiżowego konserwatorium Conservatoire à Rayonnement Régional de Boulogne-Billancourt, odbył się koncert „Grand concert Chopin u classique au swing” realizowany przez Urząd Marszałkowski jako kontynuacja projektu “Region Chopina”. Zebranych przywitał p.o. Dyrektora konserwatorium Pierre Evreux, który w swoim powitalnym wystąpieniu zaakcentował związki Fryderyka Chopina z naszym regionem oraz szeroką działalność Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Rozmowy dyrekcji Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z kierownictwem Konserwatorium zaowocowały podjęciem współpracy, którą zainauguruje występ uczniów tej renomowanej szkoły w szafarskim Konkursie.


Koncert rozpoczął występ dwóch młodych adeptów konserwatorium, następnie p. Paweł Wakarecy zaprezentował klasyczne wykonanie kilkunastu utworów, w tym mazurków i polonezów wybitnego kompozytora. Po przerwie kompozycje Chopina w swingowej aranżacji przedstawił p. Marek Tomaszewski. Koncert przyciągnął szerokie grono widzów, w tym uczniów konserwatorium.


Marek Tomaszewski to pianista z popularnego niegdyś na całym świecie duetu fortepianowego „Marek i Wacek”. Mimo iż od wielu lat mieszka we Francji, wielokrotnie występował w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w tym w Dworku Dziewanowskich, i uznał Szafarnię za miejsce, które pozwala lepiej rozumieć muzykę Chopina. Drugi z występujących pianistów, Paweł Wakarecy, jest muzykiem związanym z naszym regionem. W 2010 roku zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Zarówno gra polskich pianistów jak i formuła koncertu przyjęte zostały entuzjastycznie przez paryską publiczność.


Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

występ ucznia Konserwatorium fot. P. ŁużnyPaweł Wakarecy w I części koncertu, fot. P. ŁużnyMarek Tomaszewski w II części koncertu, fot. P. ŁużnyMarek Tomaszewski i Paweł Wakarecy, fot. P. ŁużnyPaweł Wakarecy w I części koncertu, fot. P. Łużny

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.