Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

edukacja

Finał międzyszkolnego konkursu czytelniczego „Reading builds knowledge” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Uczniowie klas 5 – 8 szkół podstawowych z Bydgoszczy i okolic biorący udział w konkursie wykazali się znajomością treści lektur: „The Adventures of Tom Sawyer” i „White Fang” oraz życiorysów autorów, a także zaprezentowali wybrany fragment tekstu z elementami dialogu z podziałem na role. Celem konkursu było upowszechnienie nawyku czytania w języku angielskim wśród uczniów szkół podstawowych oraz zwiększanie zasobu słownictwa i ogólnego poziomu sprawności czytania w języku angielskim.

Czytaj więcej

Korczak na Mistrzostwach Świata

Logo KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu otrzymał szczególne wyróżnienie w postaci zaproszenia do otwarcia Halowych Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce osób z niepełnosprawnością intelektualną, które rozpoczęły się 25 lutego 2020 roku w Arenie Toruń , a zakończą się 27 lutego 2020 r.

Czytaj więcej

KPCEN w Bydgoszczy i ZUS

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

25 lutego 2020 roku Robert Preus dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Mariusz Jaroniewski dyrektor Oddziału ZUS w Bydgoszczy podpisali porozumienie o współpracy. Obejmuje ono m.in. wymianę doświadczeń między nauczycielami konsultantami a pracownikami ZUS, wsparcie merytoryczne nauczycieli w propagowaniu wiedzy  o ubezpieczeniach społecznych, promowanie i wdrażanie w szkołach innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.

Czytaj więcej

Oni tworzyli naszą historię

Fot. Tymon Markowski

Przeszukują biblioteki i publiczne archiwa, docierają do rodzinnych pamiątek i zapisków sprzed lat, by opisać losy nieznanych bohaterów, uczestników ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu – już po raz dwunasty uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych, uczniowie liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa mogą wziąć udział w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Na prace dokumentujące lokalne dzieje czekamy do 12 kwietnia. Uczniowie, nauczyciele i szkoły mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej

KPCEN Toruń w „Matematycznym Wszechświecie”

XXIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Matematyczny Wszechświat

XXIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki „Matematyczny wszechświat" z patronatem merytorycznym KPCEN w Toruniu już za nami. Od 7 lutego przez 4 dni 750 nauczycieli matematyki z całej Polski wzięło udział w wykładach i warsztatach (które mieliśmy zaszczyt również prowadzić).

Czytaj więcej

100 razy Toruń oczami uczniów IX LO – 100. rocznica powrotu do wolnej Polski –wystawa fotografii

Logotyp - Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

3 marca (wtorek) o godz. 16.00 Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy prac  uczniów IX LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.

Czytaj więcej

Nagrody dla laureatów wojewódzkiego konkursu plastycznego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka  im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - logotyp

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość rozdania nagród i wręczenia dyplomów dla zwycięzców i wyróżnionych w wojewódzkim konkursie plastycznym „Mój ulubiony miś – bohater literacki”. Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, a honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Bydgoszczy Marek Gralik.

Czytaj więcej

Edukacja globalna w szkole

Logo KPCEN Włocławek

Program seminarium  „Edukacja globalna” okazał się atrakcyjny dla licznie przybyłych do włocławskiego KPCEN uczestników. Nauczyciele i uczniowie wysłuchali pasjonujących prelekcji zaproszonych ekspertów  na tematy związane z globalnymi współzależnościami i wyzwaniami dotyczącymi całej ludzkości. Dyrektor Grażyna Troszyńska powitała gości i prelegentów, którzy w ciekawy, interaktywny sposób przedstawili możliwości poruszania wielu zagadnień i problemów globalnych na konkretnych przedmiotach szkolnych oraz w całościowym procesie kształcenia i wychowania.

Czytaj więcej

Rusza VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego

Zapraszamy uczniów z naszego województwa do wzięcia udziału w kolejnej, ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.

Czytaj więcej

Sukces przyszłych terapeutek zajęciowych z inowrocławskiego Medyka

Logo Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu

W dniu 14.02.2020 w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Gnieźnie odbył się Konkurs pn. " Nowe techniki pracy z podopiecznym - Tworzenie obrazów techniką pouringu." Słuchaczki pierwszego roku Terapii zajęciowej Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu pod kierunkiem pani mgr Lucyny Gąsiorowskiej osiągnęły ogromny sukces.

Czytaj więcej

Pozwólcie mi działać, doświadczać i badać

Logo KPCEN w Bydgoszczy

17 lutego 2020 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się konferencja Pozwólcie mi działać, doświadczać i badać, poświęcona propagowaniu  idei pedagogiki Celestyna Freineta.

Czytaj więcej

Jak wspomagać rozwój ruchowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Logo KPCEN w Bydgoszczy

13 lutego 2020 roku o godzinie 16.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się  na konferencja dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wychowania fizycznego Jak wspomagać rozwój ruchowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Czytaj więcej

Święto toruńskiej Alma Mater

Święto UMK, for. Mikołaj Kuras

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia regionu i jeden z dziesięciu polskich uniwersytetów posiadających status uczelni badawczej, obchodziła (19 lutego) swoje doroczne święto. W auli głównej UMK odbyły się uroczystości, którym towarzyszyły promocja doktorska i wręczenie dyplomów habilitacyjnych. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. 

Czytaj więcej

Rusza XII Edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”

Prace nadesłane w XI edycji Konkursu. fot. Kamila Łajczak

Zapraszamy uczniów klas VII, VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa do wzięcia udziału w kolejnej dwunastej już edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej pn. „Oni tworzyli naszą historię”. Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Czytaj więcej

Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu”

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest partnerem XVI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Reklama i promocja - budowanie marki KPCEN w Bydgoszczy

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy obyło się szkolenie Reklama i promocja - budowanie marki placówki oświatowej, w którym uczestniczyło 18 pracowników KPCEN w Bydgoszczy (15 nauczycieli konsultantów i 3 pracowników administracji). Organizatorem szkolenia była Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu. Program został opracowany przy współpracy z dyrektorem KPCEN w Bydgoszczy. Zajęcia prowadzili eksperci zatrudnieni przez uczelnię.  Uczestnicy szkolenia pod kierunkiem dr Marii Buszman, ekspertki w zakresie public relations, dokonali analizy SWOT KPCEN i omówili jego potencjał. Następnie określono wizerunek docelowy placówki, a także jej atuty promocyjne i komunikacyjne. Określono także cele strategiczne i operacyjne strategii marketingowej KPCEN w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Dzieje Bydgoszczy pod zaborem

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza na prezentację z prelekcją, związaną z setną rocznicą powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest ona przeznaczona dla uczniów klas 4 – 8 i szkół ponadpodstawowych.

Czytaj więcej

Uczenie się przez dociekanie, czyli o nowoczesnych metodach nauczania

Logo KPCEN w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu zaprasza na wojewódzką konferencję Uczenie się przez dociekanie, czyli o nowoczesnych metodach nauczania 20 lutego 2020 r., godz. 15.30–19.00, Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, plac bł. S. W. Frelichowskiego 1

Czytaj więcej

Bezpłatne kursy językowe dla dorosłych

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Cztery tysiące mieszkańców Kujaw i Pomorza skorzystało z marszałkowskich szkoleń językowych. Pierwsi uczestnicy już zakończyli kursy, w lutym certyfikaty odbiorą następne osoby. Do udziału w bezpłatnych kursach z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego zapraszamy kolejnych chętnych. Zapisy na zajęcia za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl.

Czytaj więcej

100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski - seminarium

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

28 stycznia 2020 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyło się seminarium z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski prowadzone przez Roberta Grzybowskiego. Spotkanie poświęcone było wybitnemu dowódcy generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu (1867-1937), m. in. naczelnemu wodzowi powstania wielkopolskiego. Przybliżyło biografię J. Dowbor-Muśnickiego oraz czasy, które go ukształtowały.

Czytaj więcej

Zachować pamięć o ofiarach Holokaustu - seminarium w KPCEN we Włocławku

Obelisk Pamięci Getta Żydowskiego we Włocławku, fot. Dorota Łańcucka

W rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj więcej

WarszTaty Mamy

WarszTaty Mamy - plakat

Zachęcamy do udziału w warsztatach w Toruńskim Medyku (Społeczno-Medyczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego).

Czytaj więcej

Ferie z KPCEN we Włocławku

Logo KPCEN Włocławek

Od 27 stycznia do 7 lutego b.r. Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku zaprasza na Ferie z KPCEN.

Czytaj więcej

Wojewódzki Festiwal Kolęd i Pastorałek

Logo KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu

16 stycznia 2020 rokuuczniowie Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego OśrodkaSzkolno – Wychowawczego w Toruniuwzięli udział w „VII Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Akademia Filmowa Nauczyciela

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Multikino i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Filmowego Klubu Nauczyciela.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone