Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

edukacja

Życzenia z okazji jubileuszu – konkurs plastyczno-literacki

Logotyp - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty ogłosiło konkurs plastyczno-literacki na Życzenia dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego z okazji jubileuszu 50-lecia działalności w Bydgoszczy. Jest on skierowany do dzieci i młodzieży oraz dorosłych w następujących kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież szkół ponadpodstawowych, studenci, dorośli.

Czytaj więcej

Czytamy Kästnera – konkurs

Logotyp - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w wojewódzkim konkursie pięknego czytania w języku niemieckim „Czytamy Kästnera”. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych IV-VIII oraz szkół średnich z województwa kujawsko-pomorskiego. Zgłoszenia uczestnictwa należy nadesłać lub dostarczyć osobiście do dnia 15 października 2019 r. na adres organizatora – Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego – z dopiskiem Czytelnia.

Czytaj więcej

KOLEJNA SZKOŁA SKORZYSTA Z PRACOWNI MOBILNEJ PASCO

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

11 września 2019 roku odbyło się spotkanie, podczas którego Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przekazało  nieodpłatnie pracownię mobilną Pasco kolejnej szkole naszego województwa. Podczas spotkania  Robert  Preus dyrektor  KPCEN w Bydgoszczy podpisał umowę użyczenia pracowni mobilnej z Agnieszką  Senską-Szalą  dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kozielcu. W ramach umowy szkoła otrzymała sprzęt umożliwiający prowadzenie obserwacji i eksperymentów przyrodniczych, m.in. aparat  fotograficzny, kamerę  cyfrową, mikroskopy, notebooki oraz zestawy czujników Pasco.

Czytaj więcej

Klasa Eko-Lidera na zielonej szkole

,,Zielona szkoła” to edukacja ekologiczna i dobra zabawa w jednym. Fot. Mikołaj Kuras

Dziś (16 września) na zieloną szkołę do Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wyjechała klasa Barbary Wójcickiej ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy. Pięciodniowa wycieczka  jest nagrodą  za zajęcie I miejsca w Konkursie Eko-Lider. Zielone szkoły, czyli pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej z klas 4-8 (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu ruszyły z początkiem czerwca.

Czytaj więcej

Szkolenie SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ (SIO WEB) W PRZEGLĄDARCE INTERNETOWEJ WRAZ Z PRAKTYCZNĄ OBSŁUGĄ APLIKACJI

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza 30 września 2019 roku o godz. 9.00 na szkolenie SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ (SIO WEB) W PRZEGLĄDARCE INTERNETOWEJ WRAZ Z PRAKTYCZNĄ OBSŁUGĄ APLIKACJI. Szkolenie jest skierowane do pracowników placówek oświatowych: dyrektorów, sekretarzy, intendentów, księgowych, pracowników administracyjnych oraz nauczycieli obsługujących System Informacji Oświatowej.

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

7 września 2019 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku lekturą były polskie nowele.

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie 2019

Logo KPCEN Włocławek

Wspólne czytanie nowel polskich, stanowiących wybór z kanonu naszej literatury, które miało miejsce w naszym Centrum 7 września,dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu radości i wzruszeń. KPCEN we Włocławku odwiedzili tego dnia nauczyciele i uczniowie włocławskich szkół: II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika,  Szkoły Podstawowej nr 2,  Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 23.

Czytaj więcej

Pracownie mobilne PASCO w KPCEN Toruń

Grafika Pasco

W roku szkolnym 2019/2020 zapraszamy nauczycieli fizyki, chemii, przyrody i biologii województwa kujawsko-pomorskiego do skorzystania z możliwości wzbogacenia procesu nauczania w szkołach o wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych, jakimi są zestawy czujników pomiarowych firmy Pasco. Pięć mobilnych pracowni (do wypożyczenia przez szkoły) oraz pracownia stacjonarna umożliwiają przeprowadzenie szeregu doświadczeń wraz z precyzyjną rejestracją pomiarów oraz analizą uzyskanych danych.

Czytaj więcej

Program Kompleksowe wspomaganie szkół KPCEN w Toruniu

Fot. Pixabay

KPCEN w Toruniu zaprasza dyrektorów szkół i jednostki samorządu terytorialnego do współpracy w ramach programu Kompleksowe wspomaganie szkół. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w ramach projektu Indywidualne wsparcie szkół stworzyliśmy dla Państwa program, który ma na celu poprawę jakości pracy szkoły w zakresie przez nią wskazanym.

Czytaj więcej

KPCEN w Toruniu doskonali nauczycieli już 30 lat!

Szanowni Państwo, jesteśmy z Wami już od 30 lat. Nasze święto stało się inspiracją do zmian wizerunkowych. Zaczynamy od nowej strony WWW naszej placówki i nowego logotypu. Staraliśmy się, aby nasza internetowa wizytówka i jej funkcjonalność odpowiadały zgłaszanym przez Państwa oczekiwaniom.

Czytaj więcej

Śpiewamy razem pieśni wojenne i wojskowe

Delegacja składająca kwiaty

Kujawsko–Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy włączyło się w uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dniu 4 września 2019 roku o godz. 11.00 w auli KPCEN zgromadzili się: Jerzy Kowalik doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Andrzej Kubiak  Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, Daniela Krzyżelewska starszy wizytator Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Dorota Rezmer reprezentująca Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Barbara Belicka z Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”, przedstawiciele Wydziału Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Biura Ochrony Przyrody Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, dyrekcja i pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Wyłoniliśmy tegorocznych ekoliderów

Gala wręczenia nagród w ramach konkursu „Ekologiczny edukator szkolny – II edycja, 2019”, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

W czwartek (5 września) w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Ekologiczny edukator szkolny – II edycja 2019”, podczas której wyłoniliśmy pięcioro laureatów. Pierwsze miejsce zajęła Barbara Wójcicka ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy. W nagrodę klasa laureatki weźmie udział w „zielonej szkole” – bezpłatnym, pięciodniowym turnusie w parku krajobrazowym. W uroczystości uczestniczyła członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

Czytaj więcej

Konferencja „Nauczyciel bibliotekarz – praca – rozwój”

Logotyp - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na bezpłatną konferencję dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy pt. "Nauczyciel bibliotekarz - praca - rozwój", która odbędzie się 27 września 2019 roku.

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Logotyp - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku lekturą będą polskie nowele.

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie 2019 w KPCEN we Włocławku

Logo KPCEN Włocławek

Zapraszamy 7 września (sobota) o godz. 10.00 do siedziby Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przy ulicy Nowomiejskiej 15 A  na Narodowe Czytanie,  ogólnopolską akcję objętą patronatem Pary Prezydenckiej.

Czytaj więcej

Inauguracja roku szkolnego w Brześciu Kujawskim

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, fot. Andrzej Goiński

W poniedziałek (2 września) kujawsko-pomorskie szkoły rozpoczęły nowy okres nauki. Do szkolnych ław powróciło blisko 300 tysięcy uczniów. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim (powiat włocławski). Witajcie po wakacjach

Czytaj więcej

Odbicia – wystawa fotografii

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Wernisaż wystawy fotografii Odbicia odbędzie się 4 września (środa) 2019 r. o godz. 11.00 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Czytaj więcej

Witajcie po wakacjach

fot. Jacek Smarz

Blisko 300 tysięcy uczniów kujawsko-pomorskich szkół powróciło w poniedziałek (2 września) do szkolnych ław. Oferta edukacyjna samorządu województwa na rok szkolny 2019/2020 to miedzy innymi stypendia dla 2 tysięcy zdolnych (ruszyły nabory).  Inauguracja roku szkolnego w Brześciu Kujawskim

Czytaj więcej

NOWOCZEŚNIE MYŚLĄCA DOŚWIADCZONA KADRA- MENADŻEROWIE OŚWIATY

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza na kurs kwalifikacyjny w zakresie zarządzania oświatą NOWOCZEŚNIE MYŚLĄCA DOŚWIADCZONA KADRA- MENADŻEROWIE OŚWIATY

Czytaj więcej

KURS PEDAGOGICZNY DLA INSTRUKTORÓW PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza na KURS PEDAGOGICZNY DLA INSTRUKTORÓW Celem kursu jest uzyskanie prawa do nauczania zawodu,  przygotowanie pracodawców, pracowników do pełnienia funkcji instruktora praktycznej nauki zawodu, realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych podczas staży i praktyk uczniowskich w firmie.

Czytaj więcej

Inwestujemy w nowoczesną szkołę

Fot. Mikołaj Kuras

Dodatkowe zajęcia z zakresu języków obcych czy informatyki lub doposażenie pracowni w sprzęt potrzebny do nauczania eksperymentalnego – na między innymi te działania szkoły ogólnokształcące mogą uzyskać dofinansowanie we właśnie ogłoszonym konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Polskie Towarzystwo Fizyki nagradza

Ilona Dybicz na czele pochodu podczas Astrofestiwalu w Kruszwicy w 2015 roku. Fot. Mikołaj Kuras

Pani Ilona Dybicz wieloletnia koordynatorka  Astrobazy Kopernik w Kruszwicy 13 września 2019 r. podczas 45 Zjazdu Fizyków Polskich w Krakowie  odbierze wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizyki.

Czytaj więcej

Cel: nowoczesne kształcenie zawodowe

Fot. Jacek Smarz

25 milionów złotych na rozwój kształcenia zawodowego, rozwój osobisty uczniów szkół zawodowych i organizację wysokiej jakości praktyk i staży zawodowych – 30 września rozpocznie się nabór wniosków w konkursie naszego RPO o dofinansowanie tak zwanych miękkich projektów dedykowanych temu segmentowi edukacji.

Czytaj więcej

Napisz do "UczMY"!

Napisz do "UczMY"! - Kolejny numer z historią w tle

Czekamy na teksty do kolejnego numeru „UczMy” przewidzianego do wydania na listopad/grudzień 2019 – „Z historią w tle”.

Czytaj więcej

Warsztaty dla zawodowców

Logo KPCEN we Włocławku

W związku z koniecznością zatwierdzenia szkolnych planów nauczania do końca sierpnia 2019 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zaprasza dyrektorów i nauczycieli szkół szkolnictwa branżowego na 6-godzinne warsztaty metodyczne „Metodologia opracowania planu nauczania do zawodu” na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone