Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

100-lecie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

100-lecie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji w czwartek (21 września) w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala połączona z uhonorowaniem zasłużonych pracowników. Specjalne podziękowanie z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał dyrektor placówki.

Czytaj więcej

Muzyczne Wędrówki w Ośrodku Chopinowskim

Fragment plakatu zapraszającego na koncert Zuzanny Federowicz oraz Łukasza Skrobka w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert „Muzyczne Wędrówki”. To wspaniała okazja do wysłuchania muzycznego połączenia harfy oraz głosu ludzkiego. Wystąpią Łukasz Skrobek – baryton i Zuzanna Federowicz – harfa. Zapraszamy w sobotę 23 września o godzinie 17 do Szafarni.

Czytaj więcej

IV Festiwal Czango w Polsce

Grafika - IV Festiwal Czango w Polsce

W dniach 6-8 października zapraszamy do Toruniu na święto kultury tradycyjnej Węgier Polski i Ukrainy. Festiwal Czango podtrzymuje i ożywia tradycje, ociepla relacje, tworzy przyjaźnie pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, odpoczynku.

Czytaj więcej

W tanecznym świecie elfów i ludzi

Sen nocy letniej  balet do muz. Mendelssohna. Opera Nova w Bydgoszczy Fot. Andrzej Makowski

Jakub Kiryk „odbiera” w najbliższy weekend nagrodę ufundowaną przez Operę Nova dla zwycięzcy tegorocznego Konkursu Młody Tancerz Roku.

Czytaj więcej

XI ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Architektura Miast”

Grafika - XI ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Architektura Miast”

W ramach organizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy XI konferencji z cyklu „Architektura Miast” chcielibyśmy skupić się na obiektach powstających z przeznaczeniem na siedziby władz państwowych i samorządowych (w tym m.in. ratusze, starostwa, sądy, dyrekcje kolei i inne urzędy). Ideą przewodnią konferencji jest zaprezentowanie architektury administracji państwowej i samorządowej w szerszym kontekście – wykorzystania historycznych stylistyk, budowaniu prestiżu władzy, dostosowywania się do potrzeb w zmieniającym się społeczeństwie oraz dbałości o walory estetyczne. Chcemy ukazać związki i zależności między formą i funkcją w architekturze XIX i XX wieku, zarówno w aspekcie politycznym, ideologicznym, jak i czysto użytkowym – uwzględniającym przemiany cywilizacyjne.

Czytaj więcej

Koncert Wolności w Toruniu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W niedzielę (24 września) w Arenie Toruń odbędzie się koncert z udziałem popularnych polskich wokalistek i wokalistów. Tematem przewodnim muzycznego spotkania będzie wolność. Wydarzenie dofinansowano z funduszy europejskich.

Czytaj więcej

XXVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie

XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Tomasz Czachorowski /eventphoto.com.pl dla UMWKP

W sobotę (16 września) rozpocznie się XXVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W osadzie nad jeziorem, podczas pokazów i warsztatów edukacyjnych, przeniesiemy się w czasie i będziemy mogli przyjrzeć się codzienności naszych przodków. Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej tematyce. Tegoroczna edycja odbywa pod hasłem „My Słowianie”.

Czytaj więcej

Prace uczniów i nauczycieli szkoły plastycznej w Baldone

Prace uczniów i nauczycieli szkoły plastycznej w Baldone, 15.09 - 16.10 2023 r., Rynek Staromiejski 17

Baldone jest niewielkim, pięciotysięcznym miasteczkiem położonym 30 kilometrów na południowy wschód od stolicy Łotwy — Rygi. To tu w 1988 roku założona została Szkoła Plastyczna, którą od samego początku kieruje jej dyrektor, artysta rzeźbiarz Talivaldis Muzikants. Trwająca w szkole siedem lat nauka jest połączeniem edukacji artystycznej z kształceniem ogólnym.

Czytaj więcej

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

Wręczenie medali Hereditas Saeculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna województwa Katarzyna Lubańska wręczyli we wtorek (12 września) w grudziądzkim Muzeum Handlu Wiślanego medale Hereditas Saeculorum, wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.

Czytaj więcej

Statuetki Musejon przyznane

Wręczenie statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Doceniając codzienną pracę i zaangażowanie muzealników naszego regionu, wyróżniliśmy najlepsze przedsięwzięcia muzealne. Statuetki Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku wręczyli we wtorek (12 września) członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna województwa Małgorzata Taranowicz.

Czytaj więcej

Jan Jakub Kolski odebrał Nagrodę Filmową Marszałka

Jan Jakub Kolski odebrał Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Wybitny polski reżyser i scenarzysta Jan Jakub Kolski jest laureatem Nagrody Filmowej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023. Podczas gali bydgoskiego festiwalu Przeźrocza trofeum wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Wernisaż i koncert w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na otwarcie wystawy "Złoto i barwa"

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na otwarcie wystawy „Złoto i Barwa” Eweliny Jankowskej. Wernisaż rozpocznie się koncertem fortepianowym Kamila Węgorka. Zapraszamy już  w najbliższą sobotę, 2 września o godzinie 17. Wstęp wolny.

Czytaj więcej

Magiczny festiwal w Bydgoszczy (foto)

VII Magiczny Festiwal Bajek i Baśni Pozytywka, fot. Tomasz Czachorowski, eventphoto.com.pl dla UMWKP

W minioną niedzielę w Bydgoszczy zakończyła się siódma już edycja międzynarodowego przeglądu sztuki dla dzieci i młodzieży Pozytywka. Magiczny Festiwal Świata Bajek i Baśni, jak co roku, zgromadził tłumy widzów. Samorząd województwa przeznaczył na organizację tego wydarzenia środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Zalipie – malowana wieś

Metalowe wiadro pomalowane we wzorzyste kolorowe kwiaty, fot. Wojciech Woźniak

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy 7 września zaprasza na wernisaż fotografii Wojciecha Woźniaka, Zalipie – malowana wieś. Spotkanie z malarkami; Eweliną Sokołowską i Marią Pikul – prezentacja historii i tradycji wsi Zalipie. Wstęp wolny.

Czytaj więcej

Nowe wystawy w Wozowni

Grafika z napisem: Energia Kosmosu, rytmy natury

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wernisaże. We wrześniu otwarcie trzech wystaw  „Moon Landing“ Justyny Olszewskiej, „Tożsamość miejsca” Katarzyny Tereszkiewicz, oraz Energia Kosmosu, rytmy natury – wystawa grafik z kolekcji Wozowni.

Czytaj więcej

„DOM” – wystawa ceramiki Dariusza Przewięźlikowskiego w toruńskim Teatrze Muzycznym

Obrazek dekoracyjny

Dariusz Przewięźlikowski to toruński artysta, który zajmuje się rzeźbą ceramiczną oraz malarstwem. Jego prace pojawiały się na wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie. Tym razem zaprezentuje je w Galerii Proscenium, w toruńskim Teatrze Muzycznym, tworząc wystawę zatytułowaną „DOM”. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia o godz. 18.

Czytaj więcej

III Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Bawimy się lalkami” 2023 – Zapraszamy do udziału!

Baner III Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Bawimy się lalkami”. Materiał promocyjny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym „Bawimy się lalkami” 2023.

Czytaj więcej

„Moje bajki – moje opowieści” – wernisaż we włocławskim muzeum

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - fragment afiszu

27 sierpnia (niedziela) o godz. 15 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa i rysunku artysty Mariusza Konczalskiego „Moje bajki – Moje opowieści”. Wystawa potrwa do 29 października 2023 r.

Czytaj więcej

Podwójny wernisaż w Wozowni

Grafika "(W)spółdzielnia"

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu serdecznie zaprasza na serię wydarzeń w dniach 18 i 19 sierpnia.

Czytaj więcej

Chopin w Nawrze (30 lipca)

Afisz wydarzenia Chopin w Nawrze

W ramach Festiwalu Chopin en Vacances 2023 we Dworach i Krajobrazach Polski zapraszamy na plenerowy koncert, który odbędzie się w urokliwych przestrzeniach założenia pałacowo-parkowego w Nawrze w powiecie toruńskim. W wielkim repertuarze fortepianowym wystąpią Justyna Maślanka i Jan Nicewicz. Organizatorzy są przygotowani także na niepomyślne scenariusze pogodowe i zachęcają do przybycia nawet pod parasolami.

Czytaj więcej

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Ceremonia wręczenia stypendiów artystycznych, w tle wystawa rzeźb Tony’ego Cragga, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dwanaścioro utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów otrzymało marszałkowskie stypendia na realizację projektów w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 6 do 9 tysięcy złotych. Ze stypendystami spotkali się w czwartek (27 lipca) przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i radna Katarzyna Lubańska.

Czytaj więcej

Zabłyśnie w Lubostroniu

Pałac Lubostroń

Pałac Lubostroń zaprasza 29 lipca (sobota) o godz. 16 na wydarzenie inaugurujące projekt „Pałac z Gwiazdami".

Czytaj więcej

CSW zaprasza

Fot. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w najbliższą niedzielę (23 lipca) zaprasza na oprowadzanie po wystawie Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze. W programie również między innymi inspirujący spacer.

Czytaj więcej

Jakubowa Sztafeta Rowerowa za nami

Start Rowerowej Sztafety Jakubowej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę (15 lipca) wyruszyła sztafeta rowerowa szlakiem św. Jakuba. W rajdzie wzięło udział 150 cyklistów, którzy w ciągu dwóch dni pokonali 185 km. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa. Kolejne atrakcje w ramach Kujawsko-Pomorskich Dni Szlaku św. Jakuba w najbliższą niedzielę (23 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Zapraszamy! Camino Polaco półmaraton

Czytaj więcej

Władysław Kozioł z marszałkowskim wyróżnieniem

Wernisaż prac Władysława Kozioła, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W piątek (7 lipca) w Dworze Artusa odbył się wernisaż prac związanego z Toruniem mistrza witrażoznawstwa i znakomitego malarza Władysława Kozioła. Marszałek Piotr Całbecki uhonorował artystę medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas spotkania twórca odebrał również Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i medal pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika 1473-2023. Wystawa czynna jest do 7 sierpnia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.