Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

Nie ma jak u mamy – zapraszamy na koncert!

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W czwartek (26 maja) w hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń odbędzie się specjalny koncert dedykowany wszystkim mamom. To już trzynasta odsłona tego corocznego wydarzenia, organizowanego przez marszałka Piotra Całbeckiego z okazji Dnia Matki. Jak zwykle nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd filmów, seriali i programów telewizyjnych. Bezpłatne bilety do odbioru w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Czytaj więcej

Główna nagroda naszego Festiwalu Chopinowskiego jedzie do USA

Gala finałowa Festiwalu Chopinowskiego w Szafarni, fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP

Amerykanin Antoni Ignacy Kleczek zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Konkursu Pianistyczny w Szafarni. Zwycięzcy pogratulował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który był gościem niedzielnego galowego koncertu laureatów.

Czytaj więcej

Zasłużeni bibliotekarze z nagrodami

Nagrody z okazji dnia Bibliotekarza, fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP

Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się w piątek (20 maja) z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Podczas uroczystości nagrodzono osoby o szczególnych osiągnięciach w pracy na rzecz promocji czytelnictwa oraz rozwoju bibliotek.

Czytaj więcej

„Nie ma jak u mamy” – zapraszamy na koncert!

Nie ma jak u mamy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W czwartek (26 maja) w hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń odbędzie się specjalny koncert dedykowany wszystkim mamom. To już trzynasta odsłona tego corocznego wydarzenia, organizowanego przez marszałka Piotra Całbeckiego z okazji Dnia Matki. Jak zwykle nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd filmów, seriali i programów telewizyjnych. Bezpłatne bilety do odbioru w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Czytaj więcej

Przyszli wirtuozi grają Chopina w Szafarni

Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Trwa 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży (18-22 maja). Do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni w Kujawsko-Pomorskiem zjechali młodzi adepci sztuki pianistycznej z całego świata. Galę otwarcia uświetnił recital fortepianowy Kamila Pacholca. Plenerowy koncert laureatów w niedzielę w samo południe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny. Organizatorzy zapraszają też na transmisję online na szafarnia.art.pl.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Madama Butterfly, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Międzynarodowy Konkurs dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Festiwal Teatralny Kontakt, koncerty i warsztaty to tylko niektóre propozycje na weekend. Marszałek Piotr Całbecki z okazji zbliżającego się Dnia Matki zaprasza na wyjątkowy koncert. Nasze instytucje kultury po raz kolejny nie zawiodą melomanów i miłośników teatru, a wspomnienia z obcowania ze sztuką, które gwarantują, zostaną z nami co najmniej do kolejnego tygodnia!

Czytaj więcej

Konkurs Chopinowski w Szafarni zainaugurowany

Inauguracja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

W środę (18 maja) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni uroczyście zainaugurowano 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Otworzył go recital fortepianowy Kamila Pacholca. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe w Szafarni wstęp jest wolny.

Czytaj więcej

29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny edycja odbędzie się po raz 29. w Szafarni w dniach 18-22 maja. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz dofinansowane z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

„Straszny Dwór”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na liczne koncerty, warsztaty, kiermasze książek i spotkania. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach corocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Terminarz i miejsca imprez w naszym regionie.

Czytaj więcej

Cała Jaskrawość - festiwal pamięci Stachury (zdjęcia)

Koncert finałowy „Cała Jaskrawość”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Utalentowani uczestnicy warsztatów muzyczno-poetyckich wystąpili wczoraj (11 maja) w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki podczas koncertu finałowego Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość”. Gościem specjalnym był nominowany do Fryderyków 2022 Błażej Król. Nagrodę wręczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Czytaj więcej

Noc Muzeów w regionie

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Noc Muzeów 2022 zbliża się wielkim krokami. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić muzea całkowicie za darmo lub za niewielką opłatą. Marszałkowskie jednostki kultury - bydgoska Opera Nova, Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Pałac w Ostromecku - po raz kolejny włączają się w europejską akcję i nocą 14 maja otworzą się dla zwiedzających.

Czytaj więcej

Muzyczne spotkanie pamięci Zauchy

14. Edycja Festiwalu Serca Bicie, fot. Tomasz Czachorowski dla Fundacji Serca bicie

Za nami finał Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”. Święto polskiej piosenki odbyło się w poniedziałek (9 maja) w Operze Nova w Bydgoszczy. Udział w wydarzeniu wzięli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i  wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Głównym partnerem Festiwalu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Etnoigraszki, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Recitale i koncerty dla miłośników muzyki, imprezy dla rodzin z dziećmi, spektakle i konkursy – to tylko niektóre wydarzenia z bogatej oferty kulturalnej marszałkowskich instytucji kultury na najbliższy weekend. Ponadto zachęcamy do wysłuchania nagrania wykonania „Melodii” M. Skoryka w wykonaniu 28 orkiestr i filharmonii na znak solidarności z Ukrainą. 

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

„Czarodziejski flet”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Marek Chełminiak

Na zbliżającą się majówkę nasze instytucje przygotowały bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na koncerty, festiwale, rekonstrukcje archeologiczne, prezentacje i spektakle.

Czytaj więcej

Kontakt: to co najciekawsze we współczesnym teatrze europejskim

Konferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Festiwal wraca do corocznej formuły, aby realizować swój główny cel – spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, by pełnić rolę polskiego okna na teatr europejski i światowy. Program festiwalu.

Czytaj więcej

Informacja o przedłużeniu terminu składania wniosków

Przedłużenie terminu składania wniosków o stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami, które będą realizowane w II półroczu 2022 r.

Czytaj więcej

Znamy wyróżnienia tegorocznej „Przygrywki”

„Przygrywka” 2022, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sobotnia (23 kwietnia) gala finałowa podsumowała 6. Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku bez nagrody dla najlepszego dyplomu, ale z dwoma nagrodami za egzaminy.

Czytaj więcej

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Spotkanie inaugurujące Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Spotkania z gwiazdami polskiej literatury kryminalnej, warsztaty pisarskie oraz panele dyskusyjne to wydarzenia, które złożą się na Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, zainaugurowany 21 kwietnia z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego oraz poczytnych autorów: Katarzyny Bondy, Roberta Małeckiego i Ryszarda Ćwirleja. Osią projektu jest konkurs dla literackich debiutantów.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Entuzjaści teatru, melomani oraz wielbiciele regionalnych tradycji i historii w najbliższy weekend nie będą rozczarowani. Marszałkowskie instytucje kultury organizują moc atrakcyjnych wydarzeń. W repertuarze m.in. koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio, zwiedzanie w ramach akcji „Eskapada” oraz przegląd teatralny „Przygrywka”.

Czytaj więcej

Pozarządówki z dofinansowaniem na organizację wydarzeń kulturalnych

Probaltica 2019, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Półtora miliona złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku do organizacji pozarządowych na organizację 70 różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Wśród imprez, które wspieramy, jest m.in. tegoroczny Festiwal Probaltica w Toruniu.

Czytaj więcej

Konkurs na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu

Czytaj więcej

„Przygrywka” w Teatrze Muzycznym

Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród w przeglądzie „Przygrywka”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Po prawie dwóch latach ograniczeń spowodowanych pandemią wróciły spotkania twarzą w twarz na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku spotkamy się w dniach 20-23 kwietnia 2022. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym.

Czytaj więcej

Stypendia dla artystów – wnioski do 15 maja

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwa nabór wniosków o stypendia artystyczne marszałka dla twórców, animatorów kultury i osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkami. Wsparcie można wykorzystać na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. 

Czytaj więcej

Interesująca wystawa w Galerii Dziecka (UA)

Wystawa prac plastycznych dzieci z Ukrainy, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza do obejrzenia nowej wystawy. Ponad 160 prac plastycznych dzieci z Kijowa, Charkowa, Doniecka, Lwowa, Chersonia, Odessy i wielu innych ukraińskich miast można oglądać przy Rynku Nowomiejskim 17.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Musical Bulwar Zachodzącego Słońca, fot. Piotr Manasterski

Wielkopostne rozważania muzyczne, wielkanocna wystawa prac plastycznych, a także musical czy zwiedzanie muzeum z aktorami. Kujawsko-pomorskie instytucje kultury przygotowały na zbliżający się weekend interesujące wydarzenia, do których wzięcia udziału serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone