Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

kultura

Lato z kulturą

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, fot. Sławomir Kowalski

Rodzinne zajęcia rozwijające zdolności manualne, „Wehikuł czasu” przenoszący do pradawnych wiosek, a może pełne miłości warsztaty teatralne dla młodzieży? To jedne z wielu wakacyjnych propozycji marszałkowskich instytucji kultury.

Czytaj więcej

Dla kultury w regionie

Ubiegłoroczny festiwal Bella Skyway, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWK-P

Wystawy, festiwale, koncerty i eventy – by wesprzeć rozwój życia kulturalnego w naszym regionie w czasie epidemii, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego poszukuje współorganizatorów imprez i wydarzeń kulturalnych. Przedsięwzięcia będą realizowane z udziałem środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na propozycje i zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Fot. Wojciech Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy

Interpretacja historii Nikodema Dyzmy będzie pierwszym po trzymiesięcznej przerwie spektaklem w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Swoje propozycje na nadchodzący weekend przedstawiły również Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Czytaj więcej

Dotacja dla marszałkowskiego muzeum

Część frontalna skrzyni posagowej, fot. Archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Skrzynie posagowe to jeden z najstarszych typów mebli związanych z kulturą ludową, które popularne były w domach od drugiej połowy XIX do początku XX wieku. Ich cechą charakterystyczną są barwne, ręcznie malowane motywy roślinne występujące przede wszystkim w części frontalnej. Skrzynie stanowiły element obrzędowy związany z zamążpójściem. Kobiety przechowywały w nich najcenniejsze przedmioty wchodzące w skład posagu.

Czytaj więcej

Poznaliśmy koncepcję rozbudowy Filharmonii Pomorskiej

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kozień Architekci z Krakowa - to pracownia, która opracowała zwycięską koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W piątek (29 maja) w FP, z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się ceremonia, podczas której ogłoszono wyniki konkursu.

Czytaj więcej

Nagrody dla muzealników

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Prowadzą działalność edukacyjną i oprowadzają po muzeach, zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków. W maju mamy okazję im podziękować. W Dniu Muzeów marszałek nagrodził dziewięcioro przedstawicieli tego zawodu. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Można już zwiedzać, biblioteki otwarte

Książnica Kopernikańska w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią działalność wznawia część placówek kulturalnych. Zapraszamy do naszych bibliotek, galerii i muzeów, oczywiście z zachowaniem wszelkich antycovidowych środków ostrożności.  

Czytaj więcej

Wydarzenia online w Teatrze Muzycznym

Spektakl  „Maurycy” w Kujawsko-Pomorskiem Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, fot. Kinga Aneta Sroczyńska

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu  dołączył do grona marszałkowskich  instytucji, które swoją aktywność przeniosły do sieci. Dostępne są już propozycje dla najmłodszych odbiorców, dla których aktorzy z teatru przygotowali swoje interpretacje baśni braci Grimm. Placówka umieściła również na swoim kanale czytane przez aktora i reżysera Witolda Szulca fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” i „Poezji zebranych” Karola Wojtyły.

Czytaj więcej

Z bydgoskiej opery na ekrany telewizji

Inauguracja XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, fot. Marek Dembski

Na antenie TVP Kultura 5 maja wyemitowana została polska opera narodowa „Halka” zrealizowana w Operze Nova w Bydgoszczy. Spektakl zaprezentowany został z okazji 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Czytaj więcej

Kultura w trybie online

Fot. Andrzej Goiński

Wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, transmisje koncertów, wywiady o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz propozycje na kreatywne zajęcia edukacyjne. W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały na ten czas specjalną ofertę.

Czytaj więcej

Marszałkowskie dotacje na rzecz ochrony dziedzictwa

Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski

Na projekty związane z ochroną kujawsko-pomorskich zabytków marszałkowska administracja przekazuje beneficjentom przyznane właśnie dotacje. Na remonty konserwatorskie i działania restauratorskie w obiektach w całym regionie przeznaczamy 6,5 miliona złotych (z budżetu województwa i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego). Wsparcie otrzyma 198 instytucji.

Czytaj więcej

Toruńska biblioteka w elitarnym gronie

Fragment zabytkowej kolekcji Książnicy Kopernikańskiej, fot. Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny (NZB). Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego. e-Książnica

Czytaj więcej

Stypendia dla artystów - ostatnie dni na złożenie wniosków

Gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa, marzec 2020, fot. Andrzej Goiński

Do piątku (15 maja) czekamy na wnioski o stypendia artystyczne marszałka dla twórców, animatorów kultury i osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkami. Wsparcie można wykorzystać na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. Projekty mogą być realizowane w trybie online lub udostępnianie w formie elektronicznej. 

Czytaj więcej

Święta z kulturą online

Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski

„Ostatnia wieczerza” i wiersze w Horzycy, quiz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, teatrzyk wielkanocny w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz instrukcje do samodzielnego wykonania ozdób dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Książnicy Kopernikańskiej to nasze propozycje na wielkanocne spotkanie z kulturą w trybie online.

Czytaj więcej

Nagrodziliśmy zasłużonych dla teatru

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy innych dziedzin – tegoroczne nagrody teatralne marszałka województwa przyznano jedenaściorgu zasłużonym dla teatru osobom. Ze względu na obecną sytuację uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Spotkanie z kulturą online

Fot. Andrzej Goiński UMWKP

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

Czytaj więcej

Wyróżnimy najlepszych w dziedzinie ochrony zabytków - ostatnia szansa na zgłoszenie

Laureat ubiegłorocznej nagrody Hereditas Seaculorum Dariusz Subocz w prowadzonym przez siebie Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (powiat toruński), fot. Łukasz Piecyk

Jeszcze tylko dziś (30 kwietnia) czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Opera Nova zaprasza w weekend na operetkę Hrabina Marica, fot. Marek Chełminiak

Premiera w Horzycy, spektakle w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, koncerty z okazji Dnia Kobiet w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Pałacu Dąmbskich w Toruniu i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a także wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W weekend w Horzycy zobaczymy spektakl Dziadek do orzechów. Nowe historie, fot. Wojtek Szabelski

Jazz Od Nowa Festival, wernisaż prac dyplomowych studentów w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, koncerty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, spektakle w Horzycy, Operze Nova w Bydgoszczy, warsztaty dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni zapraszają na koncerty.

Czytaj więcej

Ostatni karnawałowy weekend z kulturą

Teatr Horzycy zaprasza w weekend na spektakl Alicja w krainie czarów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Premiera w Horzycy, balet w Operze Nova w Bydgoszczy, koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, zabawa karnawałowa w toruńskim Muzeum Etnograficznym i korowód grup zapustnych we Włocławku to nasze propozycje na ostatni karnawałowy weekend z kulturą.

Czytaj więcej

Młodzi artyści w Filharmonii Pomorskiej

Koncert w Filharmonii Pomorskiej z udziałem młodych laureatów konkursów muzycznych, fot. Filip Kowalkowski

W bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej odbył się 16 lutego niecodzienny koncert, w którym jako soliści wystąpili najzdolniejsi młodzi laureaci konkursów muzycznych.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W Operze Nova w walentynkowy weekend zobaczymy Księżniczkę czardasza, fot. Marek Chełminiak

„Księżniczka czardasza” w Operze Nova, występ młodych artystów w Filharmonii Pomorskiej i „Koncert marzeń” w Horzycy to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Horzycy zaprasza na spektakl Antygona w Nowym Jorku, fot. Wojtek Szabelski

Spektakle w Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu i Pałacu Dąmbskich w Toruniu, koncert w Filharmonii Pomorskiej, wystawy w Wozowni, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, spotkanie z okazji Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, konsultacje fotograficzne w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, a także zajęcia dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Teatr Muzyczny zaprasza na spektakl „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany”, fot. Paweł Modliński

Improwizacje filmowe w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Horzycy i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, wystawy w Galerii Wozownia, koncert folkowy w Ośrodku Chopinowskim oraz spotkania w Książnicy Kopernikańskiej i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Na operę Don Carlos zapraszamy w sobotę i niedzielę do bydgoskiej Opery Nova, fot. Tymon Markowski

„Don Carlos” w Operze Nova, „Alicja w krainie czarów” w Horzycy, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu, spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i Książnicy Kopernikańskiej, warsztaty w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu i wystawy w Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone