Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

rolnictwo

XXI edycja konkursu „Nasze Kulinarne dziedzictwo”

Foto: wyk. Beata Darowska, Potrawa: kaczka z weka

W dniu 14 maja br. w Minikowie podczas Targów „Lato na wsi” odbyła się XXI edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego objął etap regionalny swoim Patronatem.

Czytaj więcej

Od ćwierćwiecza wspierają kujawsko-pomorskich rolników

25-lecie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej członkowie współpracują z administracją rządową w sprawach dotyczących rolnictwa, wspierają rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i działają na rzecz poprawy jakości produktów rolnych - 25 lat istnienia świętuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza (KPIR). W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz Stanisław Pawlak, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Czytaj więcej

Targi „Lato na wsi” w Minikowie

W najbliższy weekend (14-15 maja) w Minikowie tradycyjnie już Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje targi turystyczno-ogrodnicze „Lato na wsi – święto smaku i tradycji”. Podczas targów przedstawiona zostanie szeroka i różnorodna oferta gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Prowadzona będzie także promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa i działań na rzecz ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Wyróżnienie dla Lipienka w V edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński

W czwartek (28 kwietnia br.) w Lublińcu na Śląsku poznaliśmy długo wyczekiwane wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą inicjatywę z funduszu sołeckiego. Do konkursu krajowego zgłoszono ponad 160 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Celem konkursu, organizowanego od pięciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi.

Czytaj więcej

Informacja o przyznanych dotacjach

UCHWAŁĄ Nr XLIV/601/22 z dnia 25 czerwca 2022 r. SEJMIK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO dokonał rozstrzygnięcia w przedmiocie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na dofinansowanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych w 2022 roku

Czytaj więcej

Agricola-Syn Ziemi - Konkurs

Statuetki Agricola – Syn Ziemi, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników gospodarujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, promowanie nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej na terenach wiejskich, kreowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa i podkreślenie znaczenia rolnictwa w gospodarce województwa kujawsko-pomorskiego - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi.

Czytaj więcej

Wiemy kto będzie nas reprezentować w ogólnopolskim konkursie ”Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa”

Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński

Sołectwo Lipienek z gminy Lisewo będzie reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie w ogólnopolskiej edycji konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zgłoszony projekt o nazwie Przywrócić Lipienkowi dawny blask – nowe serce wsi został najwyżej oceniony przez członków komisji konkursowej.

Czytaj więcej

Informacja o konkursie na strone internetową ogłoszenie o konkursie

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO uchwałą Nr 3/97/22 z dnia 26 stycznia 2022 roku ogłosił nabór wniosków na udzielenie pomocy finansowej z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2022 roku dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych

Czytaj więcej

Konkurs dla kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Logotyp konkursu

Ruszył nabór do II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą w terminie do 28 lutego 2022 r.

Czytaj więcej

Wspólna Polityka Rolna 2023-2027: marszałek apeluje do rządu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) odesłała do dalszych uzgodnień rządowy projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) 2023-2027. Aktualnej wersji dokumentu nie zaakceptowała strona samorządowa, wskazując na zapisy ograniczające interwencję w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych na wsi i odbierające samorządom kompetencje w zakresie kreowania rozwoju obszarów wiejskich. W posiedzeniu komisji uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który skierował w tej sprawie pismo do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Nagrodzimy najciekawsze inicjatywy sołeckie

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Zapraszamy sołtysów, członków rady sołeckiej, wójtów i burmistrzów gmin do udziału w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego. Zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada. Na zwycięzcę czeka 5 tysięcy złotych!

Czytaj więcej

Sołectwo Sadłóg w gminie Topólka zdobyło II miejsce dla Kujawsko-Pomorskiego

fot. Arkadiusz Jąkalski

Sołectwo Sadłóg z gminy Topólka znalazło się w gronie znamienitych laureatów krajowego etapu IV edycji konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Otrzymaliśmy II miejsce za projekt o nazwie „Bezpieczna świetlica”.

Czytaj więcej

Czy Sołectwo Sadłóg w gminie Topólka otrzyma podium?

fot. Arkadiusz Jąkalski

Sołectwo Sadłóg z gminy Topólka znalazło się w gronie znamienitych 16 laureatów krajowego etapu IV edycji konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki postanowił nagrodzić Sołectwo Sadłóg nagrodą finansową w wysokości tysiąca złotych.

Czytaj więcej

Po raz pierwszy nagrodzimy najciekawsze inicjatywy sołeckie

Plakat informujący o konkursie

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje po raz pierwszy edycję wojewódzką konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego.

Czytaj więcej

Wiejski jarmark w sercu Torunia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki - w piątek (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedawało warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorski akcent na Smakach Regionów w Poznaniu

Wręczenie dyplomów, fot. Beata Darowska

Podczas trwających w dniach 2-4 października br. w Poznaniu Targów Smaki Regionów rozstrzygnięte zostały ogólnopolskie etapy konkursów.

Czytaj więcej

„Sołtys Roku 2021”

Uroczysta gala i podsumowanie konkursu „Sołtys Roku 2021”

Pan Dariusz Pawlak z sołectwa Sławkowo (powiat toruński) został laureatem I miejsca konkursu i zdobywcą tytułu „Sołtys Roku 2021”, natomiast Pan Adam Krysiak z sołectwa Wójcin (powiat żniński) zdobył tytuł „Sołtys Debiutant 2021”.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na najsmaczniejszych targach w Polsce

Targi Smaki Regionów 2019 w Poznaniu, fot. Beata Darowska

Jak co roku na poczatku jesieni, w dniach 2-4 października br., w Poznaniu będzie można spróbować najlepszych specjałów ze wszystkich regionów naszego kraju. Targi Smaki Regionów od lat są prawdziwym świętem polskiej, regionalnej, tradycyjnej i certyfikowanej żywności. Wielka fiesta smaków to prezentacja, degustacja regionalnych smakołyków, występy ludowych kapel, pokazy gotowania regionalnych potraw na żywo. W ostaniej edycji udział wzięło ponad 220 wystawców z całej Polski, którzy wytwarzają żywność wg tradycyjnych receptur. Tymbardziej cieszymy się, że organizatorom udało się zorganizować tegoroczną edycję w reżimie sanitarnym. Więcej szczegółów na stronie https://www.smaki-regionow.pl/pl/.

Czytaj więcej

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Zwiedzanie biblioteki bernardynów w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są „Smaki dziedzictwa”. Z tej okazji weekend upłynie w naszym regionie pod znakiem pikników kulinarnych, festynów archeologicznych, biesiad, prelekcji i wystaw. Szczegółowe informacje o wydarzeniach na stronie EDD.

Czytaj więcej

Najlepsi gospodarze regionu odebrali statuetki i gratulacje

Gala konkursu Agricola - Syn Ziemi, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Włodzimierz Romanowski z Zelgna w powiecie toruńskim i Maciej Raszka z Łabiszyna w powiecie żnińskim są tegorocznymi laureatami konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi. Podczas sobotniej  (28 sierpnia) gali w Teatrze Horzycy, w której uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, laury odebrali też laureaci ubiegłorocznej edycji – Małgorzata i Artur Saganowscy oraz Małgorzata i Zbigniew Augustynowie.

Czytaj więcej

Konkurs „Sołtys Roku 2021”

Serdecznie zachęcamy sołtysów z naszego regionu do udziału w Konkursie„SOŁTYS ROKU 2021”, którego organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie wspólnie z Polska Press Sp. z o.o. Oddział w Bydgoszczy wydawca „Gazety Pomorskiej.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 2021

Na zdjęciu zwycięzcy Konkursu na Najładniejszy Wieniec Tradycyjny na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej w Tucholi 30.08.2020 r. - Koło Gospodyń Wiejskich w Przymuszewie

Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej. które odbędą się w dniach 28-29 sierpnia br. będą miały szczególny charakter. Chcemy podkreślić więzi jakie łączą miasto i wieś, co jest szczególnie ważne w naszym regionie, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki. Dlatego miejscem tegorocznych dożynek jest Toruń.

Czytaj więcej

Czekamy na zgłoszenia najpiękniejszych witaczy dożynkowych!

sołectwo Szymborno, gmina Kijewo Królewskie 2020 r., fot. Magdalena Pudło

Przypominamy o nadsyłaniu zgłoszeń do trzeciej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2021” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim w 2021 roku. Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a jego ideą jest zachowanie tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Czytaj więcej

Dotacje na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Wręczenie czeków na modernizację dojazdów do gruntów rolnych, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Dnia 22 czerwca br. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, Przewodniczącej Sejmiku Elżbiety Piniewskiej oraz Wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone