Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

rolnictwo

Konkurs „Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw 2022”

fot. Statuetki dla laureatów konkursu

W dniu 29 września 2022 r. o godzinie 16:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży ul. Łokietka 3 w Toruniu odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu „Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw 2022”.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na najsmaczniejszych targach w Polsce.

Laureaci nagrody „Perła” i „Klucza do Polskiej Spiżarni”, fot. Beata Darowska

Zapraszamy na Smaki Regionów w Poznaniu! Niemal 200 producentów ze wszystkich regionów Polski w jednym miejscu na Miedzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj więcej

Szturchoty i mleko w kawałkach okazało się najlepszą potrawa żniwną 2022 roku

Szturchoty z kawałkami mleka, fot. Urszula Nowakowska

Konkurs „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” odbywał się na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Kruszynie gmina Włocławek w dniu 28 sierpnia 2022 r. Celem konkursu była identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw, promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Nagrodzimy najbardziej pomysłowe witacze

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki po raz czwarty zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy”. Nagroda za I miejsce to 3.000, 00 złotych.

Czytaj więcej

Dożynki Wojewódzkie: Włocławek, 27 i 28 sierpnia

Dożynki wojewódzkie Toruń 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Włocławskie bulwary i lotnisko w podwłocławskim Kruszynie będą miejscem tegorocznych dwudniowych obchodów wojewódzkiego święta plonów, które w ostatni weekend sierpnia organizujemy wspólnie z kurią diecezjalną we Włocławku. W programie poza barwnym korowodem dożynkowym  m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz piknik eko z udziałem Tomasza Organka i jego zespołu.

Czytaj więcej

Lipcowe smaki regionu

Zdjęcie różnych warzyw, fot. Lokalna Żywność

Zapraszamy na zakupy w sklepie internetowym Lokalna Żywność. To miejsce, gdzie dostępne są produkty pochodzące bezpośrednio od lokalnych rolników, pozbawione chemicznych dodatków. Okienko zakupowe rusza dziś (18 lipca), odbiór zamówień możliwy będzie 28 lipca w trzech lokalizacjach w Toruniu. Wśród nowości znalazły się syrop z kwiatu czarnego bzu, pierogi w wersji mięsnej i wegetariańskiej czy kalafior.

Czytaj więcej

Czym nakarmić w czasie żniw? – konkurs kulinarny na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”

Podpiwek kujawski – Chronione Oznaczenie Geograficzne, fot: Agnieszka Zamojska

Uprzejmie informuję, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje po raz pierwszy konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”,którego celem jest identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw oraz promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Zapraszamy po nagrody za najciekawsze inicjatywy sołeckie

Plakat

Uprzejmie informuję, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje po raz drugi edycję wojewódzką konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego.

Czytaj więcej

Dotacje na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Nowaczkowo gm. Sicienko

W dniu 18 lipca br. od godziny 9:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województw Kujawsko-Pomorskiego  w Toruniu  planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem Wicemarszałka Województwa Zbigniewa Sosnowskiego.

Czytaj więcej

Czwarta edycja wojewódzkiego konkursu na pomysłowy witacz dożynkowy

Witacz, sołectwo Szymborno, gmina Kijewo Królewskie 2021 r., fot. Magdalena Pudło

Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić do udziału w czwartej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2022” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim   w 2022 roku. Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a jego ideą jest zachowanie tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Czytaj więcej

XX jubileuszowa edycja Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych

Zaproszenie - XX jubileuszowa edycja Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych

Wydarzenie jakim jest Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych powraca w nowej formule. Tegoroczna, jubileuszowa edycja połączona z prezentacją i degustacją produktów i potraw tradycyjnych oraz regionalnych z regionu Kujaw i Pomorza będzie doskonałym narzędziem do promocji możliwości rozwojowych Województwa. Imprezie towarzyszyć będzie XIV Zlot i Wystawa ciągników i maszyn rolniczych przygotowany przez Stowarzyszenie „Retro-Traktor”.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej

Dożynki 2021 - Korowód, Fot. I. Górska

Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej zostały zaplanowane na 27 i 28 sierpnia br. 27 sierpnia (sobota) upłynie w atmosferze ludowych kiermaszów, prezentacji ginących zawodów, degustacji potraw regionalnych, występów artystycznych, które zostaną zorganizowane na terenie miasta Włocławka.

Czytaj więcej

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”

Plakat - Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z regionu Kujaw i Pomorza do udziału w ogólnopolskim konkursie. Wszystkie informacje znajdują się poniżej.

Czytaj więcej

Agricola-Syn Ziemi - Konkurs

Statuetki Agricola – Syn Ziemi, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników gospodarujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, promowanie nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej na terenach wiejskich, kreowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa i podkreślenie znaczenia rolnictwa w gospodarce województwa kujawsko-pomorskiego - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi.

Czytaj więcej

AGROWelconomy

AgroWelconomy, 30.05.2022 wykonała Maria Walerowska – zastępca Redaktora Naczelnego Top Agrar Polska

Rolnicy, przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych rolników, instytucji rządowych, samorządowych, eksperci, przedsiębiorcy i naukowcy spotkali się w Toruniu w ramach dwudniowego (30-31 maja) AGROWelconomy Forum in Toruń, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Czytaj więcej

XXI edycja konkursu „Nasze Kulinarne dziedzictwo”

Foto: wyk. Beata Darowska, Potrawa: kaczka z weka

W dniu 14 maja br. w Minikowie podczas Targów „Lato na wsi” odbyła się XXI edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego objął etap regionalny swoim Patronatem.

Czytaj więcej

Od ćwierćwiecza wspierają kujawsko-pomorskich rolników

25-lecie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej członkowie współpracują z administracją rządową w sprawach dotyczących rolnictwa, wspierają rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i działają na rzecz poprawy jakości produktów rolnych - 25 lat istnienia świętuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza (KPIR). W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz Stanisław Pawlak, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Czytaj więcej

Targi „Lato na wsi” w Minikowie

W najbliższy weekend (14-15 maja) w Minikowie tradycyjnie już Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje targi turystyczno-ogrodnicze „Lato na wsi – święto smaku i tradycji”. Podczas targów przedstawiona zostanie szeroka i różnorodna oferta gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Prowadzona będzie także promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa i działań na rzecz ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Wyróżnienie dla Lipienka w V edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński

W czwartek (28 kwietnia br.) w Lublińcu na Śląsku poznaliśmy długo wyczekiwane wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą inicjatywę z funduszu sołeckiego. Do konkursu krajowego zgłoszono ponad 160 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Celem konkursu, organizowanego od pięciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi.

Czytaj więcej

Informacja o przyznanych dotacjach

UCHWAŁĄ Nr XLIV/601/22 z dnia 25 czerwca 2022 r. SEJMIK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO dokonał rozstrzygnięcia w przedmiocie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na dofinansowanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych w 2022 roku

Czytaj więcej

Wiemy kto będzie nas reprezentować w ogólnopolskim konkursie ”Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa”

Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński

Sołectwo Lipienek z gminy Lisewo będzie reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie w ogólnopolskiej edycji konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zgłoszony projekt o nazwie Przywrócić Lipienkowi dawny blask – nowe serce wsi został najwyżej oceniony przez członków komisji konkursowej.

Czytaj więcej

Informacja o konkursie na strone internetową ogłoszenie o konkursie

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO uchwałą Nr 3/97/22 z dnia 26 stycznia 2022 roku ogłosił nabór wniosków na udzielenie pomocy finansowej z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2022 roku dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych

Czytaj więcej

Konkurs dla kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Logotyp konkursu

Ruszył nabór do II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą w terminie do 28 lutego 2022 r.

Czytaj więcej

Wspólna Polityka Rolna 2023-2027: marszałek apeluje do rządu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) odesłała do dalszych uzgodnień rządowy projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) 2023-2027. Aktualnej wersji dokumentu nie zaakceptowała strona samorządowa, wskazując na zapisy ograniczające interwencję w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych na wsi i odbierające samorządom kompetencje w zakresie kreowania rozwoju obszarów wiejskich. W posiedzeniu komisji uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który skierował w tej sprawie pismo do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone