Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

turystyka sport

Paszport Turystyczny: Rzeka Muzyki Młodych, Święto Soli, wiele innych atrakcji

W Nakle nad Notecią w ramach imprezy Przystań w kolorze blue wystąpi m.in. zespół Enej, fot. P. Pasieczny

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie już w piątek (12 lipca) w ramach Rzeki Muzyki Młodych wystąpi Bitamina oraz w Ciechocinku podczas Święta Soli. Wszystkich melomanów zapraszamy do Kłóbki (powiat włocławski) na koncert z cyklu „Wieczór pod lipą”, a zainteresowanych teatrem do Brześcia Kujawskiego na Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych „gramOFFon”.

Czytaj więcej

Wojewódzkie dotacje na kulturę fizyczną

Copernicus Cup 2019, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Organizacja małych i dużych imprez sportowych oraz szkoleń i obozów treningowych dla dzieci i młodzieży – ponad 2,8 miliona złotych trafiło w tym roku na projekty z zakresu kultury fizycznej i sportu, realizowane przez organizacje pozarządowe.

Czytaj więcej

Konkurs o Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika posiada Złoty Certyfikat POT, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Startujemy z 17. edycją konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny. Wyróżnienie danej atrakcji turystycznej Certyfikatem POT oznacza jej rekomendację, czyli gwarancję usług na najwyższym poziomie. Zgłoszenia do etapu regionalnego konkursu, koordynowanego przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, do 18 sierpnia.

Czytaj więcej

Złoto naszej zawodniczki na Uniwersjadzie w Neapolu

Reprezentantki Polski w strzelectwie sportowym wywalczyły pierwszy medal dla naszego kraju na Uniwersjadzie w Neapolu, fot. Paweł Skraba

Aneta Stankiewicz, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i zawodniczka CWZS Zawisza Klub Strzelecki, wraz z koleżankami z drużyny Katarzyną Komorowską i Natalią Kochańską, zdobyła (4 lipca) złoto w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów podczas 30. Letniej Uniwersjady, odbywającej się w Neapolu! W rywalizacji indywidualnej bydgoszczanka zajęła 4 miejsce.

Czytaj więcej

Paszport Turystyczny: Tulia w Bydgoszczy, folklor w Chełmnie i Osięcinach, country w Bożejewiczkach

Tegoroczny cykl Rzeki Muzyki w Bydgoszczy zainauguruje koncert Tulii, fot. Łukasz Piecyk

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie podczas cyklu Rzeka Muzyki zagra zespół Tulia oraz w Toruniu podczas koncertu „Muńka i Przyjaciół”. Wszystkich miłośników country i westernu zapraszamy do Bożejewiczek (powiat żniński), a zainteresowanych folklorem i kulturą ludową do Chełmna i Osięcin (powiat radziejowski).

Czytaj więcej

Porozumienie województw w sprawie rozwoju turystyki rowerowej

W czerwcu 2019 roku Konwent Marszałków Województw przyjął stanowisko w sprawie systemu numeracji i zasad oznakowania krajowych i regionalnych tras rowerowych.

Czytaj więcej

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

Turniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras

Na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się w miniony weekend 43. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W szranki stanęli wojowie z Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Rajd pieszy „Szlakiem Lotnictwa na Kujawach Zachodnich” - relacja

Rajd pieszy „Szlakiem Lotnictwa na Kujawach Zachodnich”, fot. Oddział PTTK w Inowrocławiu

15 czerwca 2019 roku inowrocławski Oddział PTTK wraz z 56. Bazą Lotniczą i Aeroklubem Kujawskim zorganizował Rajd pieszy „Szlakiem Lotnictwa na Kujawach Zachodnich”. Na początku uczestnicy zwiedzili Aeroklub Kujawski, który w ubiegłym roku świętował swoje 85-lecie istnienia. Grupa wysłuchała historii klubu oraz zapoznała się ze sprzętem będącym na wyposażeniu obiektu. Uczestnicy rajdu zostali oprowadzeni po terenie klubu, największym zainteresowaniem cieszyła się modelarnia, w której znajdowały się makiety samolotów. Po zwiedzaniu klubu na uczestników czekał poczęstunek w formie grilla.

Czytaj więcej

Wioski tematyczne zapraszają

Wioska Górnicza w Pile-Młyn, fot. Andrzej Goiński

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach. Można w nich między innymi wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, poznać historię jajka i higieny, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara.

Czytaj więcej

Piknik rodzinny w Kończewicach

Zajęcia dla dzieci w ramach projektu, fot. LGD Ziemia Gotyku

W sobotę (29 czerwca) w Kończewicach (gmina Chełmża) odbył się piknik rodzinny. Okazją do wspólnej zabawy było otwarcie zrewitalizowanego placu rekreacji, który powstał w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Gminy Chełmża. Dla uczestników przygotowano kolorowe animacje, konkursy z nagrodami, pokazy cyrkowe, dmuchane zamki oraz wiele innych atrakcji. Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

ETNO Weekend z Paszportem Turystycznym

Zawody motorowodne w Żninie, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Ten weekend spędzimy z Paszportem Turystycznym m.in. w Łojewie, gdzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rzeźbieniu w Drewnie oraz w Brześciu Kujawskim podczas Święta Żuru Kujawskiego. Wszystkich fanów muzyki elektronicznej zapraszamy do Ciechocinka na piknik „Młodzież wita wakacje”, a miłośników sportów wodnych do Żnina na Motorowodne Mistrzostwa Europy.

Czytaj więcej

Zapraszamy na festyn w Kłóbce

Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłobce, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

W niedzielę (30 czerwca) odbył się pierwszy w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pod nazwą „Romantyczna Kłóbka z Marią Wodzińską i Chopinem w tle”. Organizatorem wydarzenia był Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

Czytaj więcej

Wieś na weekend 2019

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Zapraszamy do udziału w imprezach plenerowych z cyklu „Wieś na weekend”. W najbliższą niedzielę (7 lipca) Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Osięcinach (powiat radziejowski). Imprezę organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach. 

Czytaj więcej

W Paszporcie Turystycznym: Dni Torunia, Ster na Bydgoszcz i wiele innych atrakcji

Na świętowanie  Nocy Kupały zapraszamy m.in. do Biskupina, Torunia, Chełmna i Jeżewa, fot. Szmon Zdziebło www.tarantoga.pl

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Toruniu, gdzie od czwartku do niedzieli odbywają się dni miasta oraz w Świeciu podczas Festiwalu Orkiestr Dętych. Wszystkich miłośników archeologii zapraszamy na Podróże w czasie „Łowcy, zbieracze, rolnicy” w Biskupinie, a zainteresowanych historią do Łabiszyna na „Łabiszyńskie spotkanie z historią. Bohaterowie Normandii”.

Czytaj więcej

Weekend na Szlaku Piastowskim

Podczas Weekendu na Szlaku Piastowskim głód wiedzy u najmłodszych zaspokoją lekcje muzealne m.in. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski

Motywem przewodnim tegorocznej edycji święta Szlaku Piastowskiego, na który zapraszamy w pierwszy weekend wakacji (21-23 czerwca 2019 r.) są gry i zabawy małych Słowian. Na uczestników czekają wystawy, koncerty oraz wiele innych atrakcji, które gwarantują trzy dni dobrej zabawy z historią w tle.

Czytaj więcej

6000 km sieci szlaków Camino w Polsce. Otwarcie kolejnego odcinka

Szlak św. Jakuba źródło Wydział Turystyki

W niedzielę 23 czerwca 2019 roku godz. 12.00 w Dobrzyniu nad Wisłą nastąpi uroczyste otwarcie Dobrzyńsko - Kujawskiej Drogi św. Jakuba. Jest to zakończenie kolejnego etapu przywracania i tworzenia sieci szlaków Camino w Polsce, która obecnie liczy blisko 6000 km.

Czytaj więcej

Finały Kujawsko-Pomorskiej Ligii Orlika

Zwycięska drużyna dziewcząt SP nr 12 Bydgoszcz, fot. UMWK-P

W Śliwicach i Lińsku (powiat tucholski) zakończyły się jedenaste finały Kujawsko-Pomorskiej Ligi Orlika. W turnieju dziewcząt (12-13 czerwca) zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy. W zawodach chłopców pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu i Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy. Organizację zawodów wspierał Urząd Marszałkowski.

Czytaj więcej

ETNO imprezy: Dni Włocławka, Jarmark Spichrzowy, Festiwal Nauki i wiele innych atrakcji

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, fot. Tymon Markowski

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. we Włocławku, gdzie w sobotę i niedzielę odbywają się dni miasta oraz w Grudziądzu podczas Jarmarku Spichrzowego. Wszystkich melomanów zapraszamy do Szafarni na koncert Polish Piano Trio, a zainteresowanych archeologią na Festiwal Nauki do Biskupina.

Czytaj więcej

Dzień sportu we Włocławku

Ubiegłoroczny turniej piłkarski Trampolina Cup na Stadionie Miejskim w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Na stadionie miejskim we Włocławku odbyły się w piątek (14 czerwca) rozgrywki piłki nożnej i turniej lekkoatletyczny dla młodzieży z tak zwanych trudnych środowisk. Imprezę, odbywającą się w ramach projektów „Trampolina 2” i „Wykluczenie – nie ma MOWy!”, wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Spotkanie partnerów w ramach projektu Digitourism

Spotkanie parterów projektu Digitourism - Norwegia, źródło Wydziału Turystyki

W dniach 3-7 czerwca br., w Norwegii odbyło się spotkanie parterów projektu Digitourism, którego tematem były „Sposoby wykorzystania nowych technologii w doświadczaniu podróży - imersja („How can digital realities be incorporated into the travel experience?”). W ramach spotkania mieliśmy okazję uczestniczyć w wizytach studyjnych, spotkaniach ze specjalistami oraz brać udział w warsztatach pn. „Persona and Customer Journey”.

Czytaj więcej

Pierwszy Memoriał Ireny Szewińskiej odbył się w Bydgoszczy

1. Memoriał Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

W środę (12 czerwca) na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy odbył się 1. lekkoatletyczny Memoriał Ireny Szewińskiej. W Grodzie nad Brdą rywalizowały gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki. Preludium do mitingu był wtorkowy (11 czerwca) konkurs w skoku o tyczce mężczyzn z udziałem Pawła Wojciechowskiego i Piotra Liska na Wyspie Młyńskiej. Organizację memoriału wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Rodzinny rajd rowerowy w Żninie

Ubiegłoroczny rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski

W niedzielę (16 czerwca) Urząd Marszałkowski zaprosił miłośników dwóch kółek na rajd rowerowy w Żninie. Impreza odbyła się w ramach cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Zapisy i informacje organizacyjne na kujawsko-pomorskienarowery.pl. Na kolejne dwa rajdy zaprosimy do Brodnicy i Torunia.

Czytaj więcej

Paszport Turystyczny: Dni Inowrocławia, Blues na Świecie Festival i inne propozycje

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Inowrocławiu, gdzie od czwartku do niedzieli odbywają się dni miasta oraz w Świeciu podczas „Blues na Świecie Festival”. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy na Toruński Festiwal Książki. Organizatorzy zaplanowali panele dyskusyjne i warsztaty dla młodszych i starszych czytelników.

Czytaj więcej

Turystyczne projekty pozarządówek

Pozarządówki ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego zorganizują rajdy rowerowe w różnych częściach województwa, fot. Tymon Markowski

Zarząd województwa przyznał wsparcie na organizację imprez turystycznych i krajoznawczych w ramach konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2019 roku. Suma dofinansowania to 100 tysięcy złotych. Pomoc na organizację rajdów pieszych i rowerowych, konkursów i szkoleń dla przedstawicieli branży turystycznej otrzymały między innymi lokalne organizacje turystyczne, oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Związek Harcerstwa Polskiego i inne stowarzyszenia zajmujące się organizacją aktywnego wypoczynku. Dofinansowanie z budżetu województwa trafiło też na znakowanie szlaków turystycznych.

Czytaj więcej

XVII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej w Inowrocławiu - relacja

XVII Ogólnopolski Zlotu Aktywu Turystyki Kolarskiej w Inowrocławiu, fot. Oddział PTTK w Inowrocławiu

W dniach 17-19 maja 2019 r. Oddział PTTK Inowrocław wraz z Klubem Turystyki Rowerowej „Kujawiak” zorganizował XVII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone