Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

środowisko

Spotkanie z obserwatorką nieba w GLPK

Plakat - Spotkanie z obserwatorką nieba w GLPK

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika i nadchodzącego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 4 czerwca 2023 r. (niedziela) do Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie na spotkanie z Panią Małgorzatą Gołębiewską - obserwatorką i fotografką nieba, która poprowadzi wystąpienie na temat Mikołaja Kopernika, budowy układu słonecznego, zjawisk astronomicznych, wykorzystania obrotowych map nieba, a także poruszy zagadnienie związane z zanieczyszczeniem nieba sztucznym światłem. Spotkanie połączone będzie z tematyczną wystawą fotograficzną. Wstęp wolny.

Czytaj więcej

Świętowanie Dnia Pszczół w GLPK

Światowy Dzień Pszczół (autor GLPK)

W tym roku Światowy Dzień Pszczół (co roku obchodzony 20 maja) w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym świętujemy już od piątku - 19 maja br. Tego dnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbyły się tematyczne zajęcia przyrodnicze, podczas których szczególną uwagę poświęciliśmy znaczeniu  i roli dzikich pszczół w przyrodzie.

Czytaj więcej

Ponadregionalny Turniej Przyrodniczy „W harmonii z przyrodą”

Laureaci i uczestnicy konkursu (fot. ZS w Lubowidzu)

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał przyjemność partnerować organizacji IV Finału Ponadregionalnego Turnieju Przyrodniczego pt. „W harmonii z przyrodą”, który odbył się dn.17 maja 2023 r. w Zespole Szkół w Lubowidzu. W turnieju brali udział uczniowie klas IV-VI oraz VII-VIII z regionu Północnego Mazowsza. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele szkoły w Lubowidzu, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Lidzbark.

Czytaj więcej

Dzień Polskiej Niezapominajki i Światowy Dzień Pszczół w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Uczniowie przebrani za niezapominajki, fot. Rafał Borzyszkowski

W czwartek, 18 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się happening z okazji dwóch świąt przyrodniczych obchodzonych w maju – Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół.

Czytaj więcej

Czy czosnek niedźwiedzi już kwitnie?

Czosnek niedźwiedzi (fot. Piotr Witkowski)

Jest to częste pytanie od miłośników i obserwatorów przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku górskiego – czosnku niedźwiedziego Allium ursinum, który na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego licznie występuje w runie lasów grądowych i łęgowych okolic Górzna, a w szczególności w rezerwacie przyrody „Szumny Zdrój”.

Czytaj więcej

Po raz 27. o przyrodzie wokół nas.

logo konkursu

16 maja br. odbyła się XXVII. edycja konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu zgłosiło się 14 klas ze szkół podstawowych w kategorii I-IV, a w kategorii V-VIII – 33 klasy. Każdą klasę reprezentowały 3 osobowe zespoły. I etap konkursu zorganizowany został w formie testu wiedzy,  który pisało 141 uczniów. W związku z tym, że na terenie parku żyje od 10 lat wilk szary i budzi wiele kontrowersji oraz obaw wśród mieszkańców, tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest „Po sąsiedzku z wilkiem”. Poza tym, jak co roku, uczestnicy wykazują się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Poznają formy ochrony przyrody, pracę służb ochrony przyrody i leśnika.

Czytaj więcej

Poznaj - pokochaj - dbaj - nie zapomnij!

Niezapominajka leśna fot. Rafał Borzyszkowski

15 maja to szczególne święto – Dzień Polskiej Niezapominajki. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie Ekoradio, emitowanym przez Polskie Radio Program I. Święto przypomina nam o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody.

Czytaj więcej

Tucholski Park Krajobrazowy wyłonił zwycięzców konkursu „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą merytoryczną i kreatywnością, fot. Rafał Borzyszkowski

Tucholski Park Krajobrazowy po raz drugi zorganizował konkurs dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz ich rodzin z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Przedmiot konkursu stanowiły własnoręcznie wykonane hotele dla owadów zapylających z przeznaczeniem do zawieszenia we własnym ogrodzie lub w otoczeniu placówki.

Czytaj więcej

Kwiecień w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym pod znakiem sprzątania świata

Uczniowie SP 1 w Lidzbarku na akcji sprzątania świata fot. GLPK

Jak każdego roku, po raz kolejny społeczności całego świata łączą siły, aby w ten ważny dla naszej planety dzień zwrócić uwagę na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. „Dzień Ziemi”, obchodzony co roku 22 kwietnia, to czas refleksji nad wpływem człowieka na otaczającą nas naturę, skłaniający nas do podjęcia działań w celu jej ochrony. Obchody „Dnia Ziemi” zostały zainicjowane w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego, zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Czytaj więcej

Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Afisz - Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

18 maja w godz. 10.00-15.00zapraszamy na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki, który w kalendarzu przypada 15 maja i Światowego Dnia Pszczół, przypadający 20 maja. To dwa ważne w miesiącu maju Święta Przyrody.

Czytaj więcej

Noc Muzeów w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia

Afisz - Noc Muzeów w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia

Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do udziału w Nocy Muzeów organizowanej we współpracy z PTTK Oddział Nadgoplański!

Czytaj więcej

Majówka z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym

Fiołek leśny (fot. GLPK)

Jak wam upłynęła majówka? Na nudę na pewno nie mogli narzekać uczestnicy majówki z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym! 2 maja wybraliśmy się wspólnie na spacer śladami Zosi i Tadeusza, ścieżką dydaktyczną do rezerwatu przyrody "Szumny Zdrój".

Czytaj więcej

Kampania w Tucholskim Parku Krajobrazowym w trosce o dzikie zapylacze

Chętni uczniowie uczestniczyli w konkursach fot. Barbara Grzesiak

W ramach obchodów Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi w dniach 20 - 21 kwietnia br. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował dla wszystkich uczniów zajęcia pt. „Chronimy dzikie zapylacze”.

Czytaj więcej

Ekspozycja historyczna "U źródeł polskości" od maja czynna w weekendy

Plakat informacyjny - Ekspozycja historyczna "U źródeł polskości"

Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do zwiedzania ekspozycji historycznej “U źródeł polskości”, która ponownie zostanie udostępniona dla zwiedzających w weekendy, w sezonie turystycznym (maj - sierpień).

Czytaj więcej

PTASIO w Brodnickim Parku Krajobrazowym

Prezentacja gniazdek, fot. Archiwum BPK

W tym tygodniu gościliśmy „najmniejszych” uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy.

Czytaj więcej

Śladami Zosi i Tadeusza do rezerwatu „Szumny Zdrój”

Wycieczka do rez. Szumny Zdrój, fot. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 2 maja 2023 r. (godz. 10:00 -13:00) na przyrodniczy spacer do rezerwatu "Szumny Zdrój". Wędrować będziemy ścieżką dydaktyczną, śladami naszych parkowych bohaterów - harcerki Zosia i strażnika Tadeusza.

Czytaj więcej

Krajeńska Eskapada

Eskapada szlakiem rezerwatów fot. M.Ewert

Kolejny raz Krajeński Park Krajobrazowy włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”.Jest to wielkie weekendowe święto wycieczek, umożliwiające zwiedzanie z przewodnikiem ciekawych miejsc w regionie za darmo lub za symboliczną opłatą. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tegorocznej 9. akcji wybraliśmy się 22 kwietnia na wycieczkę szlakiem miejsc o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu – rezerwatów przyrody.

Czytaj więcej

ESKAPADA. Poznaj swój region z Przewodnikiem 2023 już za nami

Odprawa w m. Biała fot. Bartłomiej Szamocki

Wydarzenie odbyło się już po raz dziewiąty i z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Impreza jest spotkaniem miłośników historii regionu, poszukiwaczy różnorodnych aktywności i zwykłych ciekawskich, szukających w swojej okolicy czegoś nowego.

Czytaj więcej

NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE POJADĄ NA LUBELSZCZYZNĘ

Przywitanie uczestników konkursu fot. Marlena Wojciechowska

Etap Wojewódzki XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” już za nami. W dniach 20-21 kwietnia 2023 roku gościliśmy najlepszych reprezentantów sześciu parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego wyłonionych w poprzednich etapach konkursu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Poznajemy Ptaki Parków Krajobrazowych” dlatego też uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą nie tylko parków krajobrazowych ale również ornitologii. Pierwszego dnia każdy z uczestników zmierzył się z testem wiedzy, zadaniem zespołów było też poprawne rozpoznawanie poszczególnych gatunków ptaków. Najwięcej punktów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sępólnie Krajeńskim reprezentująca Krajeński Park Krajobrazowy, zajmując tym samym I miejsce w tym etapie konkursu. To ta drużyna będzie reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie na szczeblu ogólnopolskim, którego koordynatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

Czytaj więcej

O edukacji ekologicznej na konferencji w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Sesja terenowa, fot. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Lekcje przyrody w terenie? Parki krajobrazowe to idealne miejsca do tego typu edukacji. W dniu 14 kwietnia 2023 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbyła się konferencja na temat działań nauczycieli oraz edukatorów parków krajobrazowych na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej.

Czytaj więcej

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

fot. Marlena Wojciechowska

Już za chwilę , za chwileczkę, czyli 20 - 21 kwietnia 2023 r. odbędzie się Etap Wojewódzki XXII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod hasłem "Poznajemy Ptaki Parków Krajobrazowych”. Do Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego przybędą Goście: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Powiat Świecki, Kuratorium z Bydgoszczy, Nadleśnictwo Dąbrowa, Nadleśnictwo Osie, Nadleśnictwo Trzebciny, Wójt Gminy Osie oraz Najważniejsi – Uczestnicy Konkursu. Zostali oni  wyłonieni w poprzednich etapach, najlepsi reprezentanci parków krajobrazowych w województwie.

Czytaj więcej

Ekozwiedzanie w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Plakat promocyjny

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w grze terenowej pt. „Ekozwiedzanie na Górzna planie” podczas wojewódzkiej akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” w dniu 22.04.2023 r. Fascynuje Cię zwiedzanie i odkrywanie tajemnic? Pragniesz poznać ciekawostki przyrodnicze i historyczne okolicy? Ta gra jest właśnie dla Ciebie! 

Czytaj więcej

ZAKOŃCZONO V. MONITORING SÓW LEŚNYCH W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Nasłuchy i stymulacja głosowa fot. Barbara Grzesiak

W dniach od 3 do 14 kwietnia 2023 r. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono monitoring sów leśnych. Metodyka monitoringu sów mocno różni się od tech­nik stosowanych w przypadku innych grup ptaków, ze względu na cechującą je aktywność nocną i skryty tryb życia. Podstawową oznaką ich obecności jest głos, wydawany głównie przez terytorialne samce w okresie lęgowym. Tego rodzaju aktywność jest najintensywniejsza w krótkim okresie godowym oraz w sprzyjają­cych warunkach pogodowych. Nawet jeśli przeprowa­dzamy kontrole w czasie i warunkach, zdawałoby się, idealnych, nierzadko trafiają się ciche noce. Dlatego w przypadku wielu gatunków sów zaleca się dodat­kowo stosowanie stymulacji głosowej, która zwiększa wykrywalność. 

Czytaj więcej

Wieści z parków krajobrazowych

Torfowisko Rytebłota, fot. archiwum Brodnickiego Parku Krajobrazowego

Co nowego w naszych parkach krajobrazowych? Służba parków kontynuuje prace z zakresu czynnej ochrony przyrody, odwiedza szkoły i przedszkola z atrakcyjną ofertą zajęć edukacyjnych i organizuje wydarzenia, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem ciekawostek przyrodniczych. Zapraszamy do śledzenia aktualności na profilach parków krajobrazowych na Facebooku oraz na stronie parki.kujawsko-pomorskie.pl.

Czytaj więcej

Prelekcja pt. „Walory przyrodnicze i hydrologia Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego”

zdjęcie przedstawia grupowe zdjęcie uczniów LO w Krośniewicach wraz z pracownikiem GWPK

W dniu 31.03. 2023 roku pracownik GWPK Lesław Urbankiewicz przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym w Krośniewicach prelekcję pt. „Walory przyrodnicze i hydrologia Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego”

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.