Komunikat dla podmiotów wpisanych do BDO – sprawozdanie roczne za 2021 rok
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do 15 marca 2022 roku:
Opracowana strona jest zbudowana w sposób spełniający wymagania dostępności.
W nagłówku strony można wybrać następujące funkcje:
Strona obsługuje następujące skróty klawiszowe:
Strona jest dostosowana do małych ekranów smartfonów i tabletów, można ją również swobodnie skalować.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do 15 marca 2022 roku:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do końca lutego bieżącego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wpisani do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) powinni uiścić opłatę roczną.
Projekt dotyczy utworzenia, rozbudowy lub modernizacji tak zwanych PSZOK-ów, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz ich wyposażenia i doposażenia.
,,Otwarte krajobrazy” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wydarzenia związane z tym dniem odbywają się w październiku w całej Polsce. W akcję włączyły się również parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy przygotowali z tej okazji spacery krajobrazowe, wykłady, wystawy fotografii i konkursy. Zapraszamy w teren!
W dniu 24 września 2021 r. w Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu odbył się konkurs mający na celu podsumowanie wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach projektu pt. „Przygoda z przyrodą w GWPK” jak również wiedzy na temat jednostki prowadzącej warsztaty. Całe przedsięwzięcie zostało zaaranżowane dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii pozyskanemu w ramach konkursu zorganizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Celem projektu edukacyjnego "Przygoda z przyrodą w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym" było przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą, poszanowania energii a także zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.
Dziesięć parków krajobrazowych naszego regionu co roku przyciąga turystów atrakcjami turystycznymi i przyrodniczymi. To miejsca idealne na dłuższy wypoczynek i kilkudniowe wakacyjne wypady. Część parków krajobrazowych przygotowała na wakacje specjalną ofertę (więcej tutaj). Te miejsca mogą pochwalić się wieloma wartymi poznania przyrodniczymi ciekawostkami W Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą działa ptasia barka lęgowa, a parkowego stada owiec dogląda specjalnie wyszkolony pies pasterski.
Lista rankingowa wniosków o powierzenie grantu w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. "Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim" w ramach naboru 1/2020
Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu - Jednostkę Realizującą Projekt, Beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłosiło nabór wniosków o powierzenie grantów w trybie konkursowym, w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” (nabór wniosków o powierzenie grantów nr 1/2020).
Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu - Jednostkę Realizującą Projekt, Beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłosiło nabór wniosków o powierzenie grantów w trybie konkursowym, w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” (nabór wniosków o powierzenie grantów nr 1/2020).
,,Nie wyrzucaj, napraw!” – to hasło przypominamy w przypadającym dziś (18 marca) Światowym Dniu Recyklingu. To dobry moment, aby zastanowić się, co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. Z pomocą przychodzi Kawiarenka Naprawcza Stajnia działająca na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu. Miejsce to powstało dzięki projektowi Urzędu Marszałkowskiego. Można przynosić tam uszkodzone sprzęty i kupić odnowione. Zapraszamy także do oglądania krótkich filmów, w których eksperci kawiarenki dzielą się pomysłami na naprawę lub ponowne wykorzystanie przedmiotów. W planach są również warsztaty online.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że zgodnie z ustawą o odpadach* do końca lutego bieżącego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wpisani do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) powinni uiścić opłatę roczną.
Lista złożonych wniosków o powierzenie grantów w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 4. Region przyjazny środowisku Działanie 4.2 Gospodarka odpadami Schemat: Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) – projekt grantowy
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (20 listopada) w debacie na temat gospodarowania zasobami wodnymi w kontekście europejskiej strategii adaptacji do zmian klimatycznych i Europejskiego Zielonego Ładu. W spotkaniu, które odbywało się online, uczestniczyli też członkowie Parlamentu Europejskiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, niemieckiej prezydencji Unii Europejskiej oraz sieci europejskich organizacji ekologicznych.
Ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego gotowy. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczył marszałek województwa Piotr Całbecki. Realizację inwestycji umożliwiły środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Informacje o naborze
Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu - Jednostkę Realizującą Projekt, Beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o powierzenie grantów w trybie konkursowym, w ramach Projektu grantowego nr RPKP.04.02.00-04-0001/18 pn. „Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim” (nabór wniosków o powierzenie grantów nr 1/2020).
Tylko w 2019 roku przedsiębiorcy złożyli do Urzędu Marszałkowskiego około 22 tysięcy dokumentów papierowych związanych z wpisem do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Urzędnicy cały czas weryfikują wnioski o wpis do rejestru.
Malownicze jeziora Pojezierza Brodnickiego, rozległe lasy sosnowe w Borach Tucholskich, bogactwo gatunków roślin i zwierząt na terenach parków krajobrazowych. Kujawsko-Pomorskie pełne jest urokliwych zakątków. Już po raz czwarty zapraszamy dziennikarzy do udziału w marszałkowskim konkursie „Lubię tu być… na zielonym”. Na prace promujące walory przyrodnicze regionu czekamy do piątku (14 sierpnia). Zwycięzcy otrzymają vouchery podróżne.
Nagraj film, napisz list, przygotuj pracę plastyczną i weź udział w konkursach przygotowanych przez parki krajobrazowe. Do wygrania jednodniowe bezpłatne wycieczki dla szkół połączone z zajęciami ekologicznymi. Jutro (21 lutego) upływa czas na dostarczenie prac.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że opłatę recyklingową* pobraną w Województwie Kujawsko-Pomorskim przedsiębiorcy wprowadzający torby na zakupy wnoszą na niżej podany rachunek:
Zapraszamy uczniów klas 4-7 szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego do uczestnictwa w III edycji konkursu „Ekologiczny Edukator Szkolny”, którego założeniem jest promocja postaw proekologicznych, wspierających ochronę środowiska. Na zgłoszenia czekamy do 22 listopada.
Wraz z początkiem czerwca ruszyły zielone szkoły” - pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą korzystają uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. Dziś (9 września) na wycieczkę do Tucholskiego Parku Krajobrazowego wyjechała grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Kolnie (powiat chełmiński).
W piątek (6 września) otwarta została nowa oczyszczalnia ścieków w Piotrkowie Kujawskim. Jej budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wsparcie w kwocie 5,6 mln złotych, sprawia, że jest to jedna z największych inwestycji realizowanych przy udziale środków unijnych w powiecie radziejowskim w obecnej perspektywie finansowej. W uroczystości otwarcia uczestniczyli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.
W czwartek (5 września) w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Ekologiczny edukator szkolny – II edycja 2019”, podczas której wyłoniliśmy pięcioro laureatów. Pierwsze miejsce zajęła Barbara Wójcicka ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy. W nagrodę klasa laureatki weźmie udział w „zielonej szkole” – bezpłatnym, pięciodniowym turnusie w parku krajobrazowym. W uroczystości uczestniczyła członek zarządu Aneta Jędrzejewska.
Nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa. Z dniem 1 września weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.
© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone