Interreg Europa zaprasza na webinarium na temat cyfrowych ekosystemów innowacji
25 lutego 2021 roku, w godzinach 10:30-12:00, eksperci platformy learningowej programu Interreg Europa organizują webinarium pt. Digital Innovation Ecosystems.
Opracowana strona jest zbudowana w sposób spełniający wymagania dostępności.
W nagłówku strony można wybrać następujące funkcje:
Strona obsługuje następujące skróty klawiszowe:
Strona jest dostosowana do małych ekranów smartfonów i tabletów, można ją również swobodnie skalować.
25 lutego 2021 roku, w godzinach 10:30-12:00, eksperci platformy learningowej programu Interreg Europa organizują webinarium pt. Digital Innovation Ecosystems.
Islandia w ramach ESPON organizuje warsztat on-line poświęcony dziedzictwu kulturowemu oraz rozwojowi turystyki po pandemii COVID-19. Warsztat odbędzie się w czwartek 25 lutego br.
W ramach realizowanego dalszego etapu projektu ThreeT w Województwie Kujawsko-Pomorskim w dniu 20 stycznia br. odbyło się w trybie zdalnym spotkanie konsultacyjne dotyczące dalszych prac nad opracowywaniem Planu Działania dla rozwoju produktów turystyki aktywnej, z uwzględnieniem turystyki rowerowej na terenie parków krajobrazowych w województwie kujawsko-pomorskim. W spotkaniu prowadzonym przez wykonawcę zlecenia firmą Vision & Management Sp. z o.o. udział wzięli uczestnicy wizyt studyjnych z parków krajobrazowych województwa oraz przedstawiciele departamentów Współpracy Międzynarodowej oraz Departamentu Sportu i Turystyki.
W dniach 21 stycznia, 28 stycznia oraz 4 lutego 2021 r., platforma learningowa programu Interreg Europa organizuje webinaria mające na celu wsparcie miast i regionów Europy w zakresie opracowywania polityki wspierania ruchu rowerowego w miastach.
W dniu 18 grudnia br. w godzinach 10:00 – 12:30 w formule online odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone programom Interreg Europa Środkowa, Interreg Region Morza Bałtyckiego i Interreg Europa, organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Szósta edycja konferencji naukowo-gospodarczej pt. „Odpowiedzialne łańcuchy dostaw 2020”, została zorganizowana w dniu 4 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym. Organizatorami konferencji są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zapraszają na drugą konferencję on-line „Bez maski”, która odbędzie się dziś (8 grudnia). Dyskusja będzie okazją do konsultacji z ekspertami i dzielenia się doświadczeniami związanymi z budowaniem marki regionalnej. Udział w konferencji jest bezpłatny.
W środę 25 listopada 2020 r. odbyło się w trybie zdalnym spotkanie 8 partnerów projektu ThreeT (Interreg Europa) z 7 krajów Europejskich (Włochy, Niemcy, Hiszpania, Malta, Rumunia, Węgry i Polska). W spotkaniu udział wzięli również kluczowi interesariusze oraz eksperci zaangażowani w działania projektowe.
W dniach 17 i 18 listopada br. odbyły się warsztaty on-line dotyczące kreatywności na Szlaku Piastowskim.
W poniedziałek 9 listopada 2020 r. odbyło się spotkanie w trybie zdalnym partnerów projektu Eco-Cicle (Interreg Europa) z 5 krajów Europejskich (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Słowenia, Polska). W spotkaniu udział wzięli również kluczowi interesariusze oraz eksperci zaangażowani w realizację projektu.
20 października eksperci tematyczni programu Interreg Europa organizują webinarium online pt. Webinar on Better regional policies to protect and restore nature.
15 września 2020 r. hotelu Cukrownia Żnin odbyły się warsztaty szkoleniowe służące wdrożeniu powstałej w kwietniu Strategii komunikacji marketingowej Szlaku Piastowskiego. W warsztatach można było uczestniczyć również on-line. Uczestnicy projektowali komunikaty werbalne, odgrywali scenki z wykorzystaniem zasad storytellingu oraz dyskutowali na temat współpracy obiektów na Szlaku i przyszłych rozwiązań mających na celu poprawę zarzadzania Szlakiem. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło ok. 50 przedstawicieli administratorów obiektów na Szlaku Piastowskim i samorządów przez obszar których przebiega Szlak.
Wakacje zaowocowały wydarzeniami zorganizowanymi upowszechniającymi turystykę rowerową i atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego dostępne dla miłośników dwóch kółek. 28 lipca i 8 sierpnia odbyły się rajdy rowerowe dwoma odcinkami Wiślanej Trasy Rowerowej, przebiegającymi w naszym regionie.
4 czerwca 2020 r. w formie on-line odbyło się XVI posiedzenia Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, która zatwierdziła do realizacji Koncepcję strategii komunikacji marketingowej dla Szlaku Piastowskiego, powstałą w ramach planu działania w projekcie Cult-CreaTE (programu Interreg Europe).
Od dniach od 13 do 23 lipca 2020 roku w ramach projektu ThreeT przeprowadzono wizje lokalne we wszystkich parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Wizje te są elementem zadania "Opracowanie koncepcji rozwoju produktów turystyki aktywnej (ze szczególnym uwzględnieniem turystyki rowerowej) na terenie parków krajobrazowych w województwie kujawsko-pomorskim". W pracach terenowych uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy zadania, firmy IT Master, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku oraz gospodarze - pracownicy parków krajobrazowych. Spotkania odbywały się w warunkach zagrożenia epidemicznego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a większość prac odbywała się w terenie.
We wtorek 30 czerwca odbyło się w trybie zdalnym spotkanie kluczowych interesariuszy projektu ThreeT, którego celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miejsc mało znanych, lecz posiadających duże walory przyrodnicze i kulturowe.
21 maja 2020 r. odbyło się interaktywne spotkanie on-line z Vincenzo Tianim – doradcą ds. cyfryzacji, który na co dzień pracuje na mediolańskim Uniwersytecie IULM oraz w Hermes Center for Transparency and Digital Human Rights (Centrum Transparentności i Cyfrowych Praw Człowieka).
Wiślana Trasa Rowerowa narodziła się w 1995 r. jako pomysł pani Grażyny Staniszewskiej, ówczesnej posłanki na Sejm RP. Trasa miała prowadzić od miejscowości Wisła do Gdańska, czyli od źródła największej rzeki w Polsce do jej ujścia. Wisła to najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego, ma długość około 1023 km. Miała ona stać się osią najdłuższej trasy rowerowej w Polsce. Budowa ogólnopolskiej trasy miał być manifestacją wobec obojętności lokalnych władz na potrzeby rowerzystów… Czy przebieg trasy przez 8 województw, dziesiątki miast, powiatów, setki gmin mógł się udać?
Celem projektu ECO-CICLE jest poprawa lokalnych i regionalnych polityk promocji turystyki rowerowej na obszarach o dużej wartości przyrodniczej. Pomysł na realizację projektu powstał dzięki zestawieniu podobieństw i potencjału istniejącego w regionach partnerskich.
W Polsce w 2018 roku sprzedaż rowerów ukształtowała się na poziome 1,1 mln sztuk, w 2019 roku Polacy znów pokazali, że wycieczki rowerowe są jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu (sprzedaż za 2019 rok – 1, 1 mln sztuk jednośladów). Wraz ze wzrostem sprzedaży przybywa kolejnych kilometrów tras i ścieżek rowerowych. W Kujawsko-Pomorskiem wg danych za 2018 r. wybudowano ponad 1000 km ścieżek. W obecnej perspektywie finansowej w ramach projektów europejskich planuje się wybudować kolejne 268 km. Infrastruktura ta powstaje najczęściej w miastach oraz na terenach poza miejskich, przy drogach publicznych o znacznym natężeniu ruchu. Oczekujemy, że nowe programy przyniosą możliwość rozwoju tras rowerowych o znaczeniu turystycznym. Dlatego podjęliśmy działania, które wpływają na podniesienie jakości prowadzenia polityki w zakresie turystyki rowerowej.
„Ogród jest jedną z najwcześniejszych form kształtowania przestrzeni przez człowieka”.
Parki historyczne stanowią istotną część naszego dziedzictwa i odzwierciedlają wartości kultywowane w konkretnym okresie historycznym. W przeciwieństwie do potencjału sąsiednich zamków i pałaców, który jest obecnie dobrze wykorzystany, często pozostają jednak zapomniane i zaniedbane. Ten problem dostrzeżony został przez partnerów projektu HICAPS (Interreg Europa Środkowa), którzy postanowili pomóc w przywróceniu dawnej świetności parków historycznych i otwarciu ich dla ludzi.
8 maja obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Sekretarz województwa Marek Smoczyk złożył kwiaty pod obeliskiem na placu Rapackiego w Toruniu, poświęconym mieszkańcom Torunia poległym i pomordowanym w czasie okupacji, oraz pod pomnikiem ofiar niemieckich obozów jenieckich na toruńskich Glinkach.
Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 30 kwietnia z podpułkownikiem Derekiem Bairdem, dowódcą czwartej zmiany amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Toruniu w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve. Jednostka kończy swoją służbę w Kujawsko-Pomorskiem i żegna się z naszym regionem.
Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) ogłosił nadzwyczajny konkurs projektowy w związku z walką z epidemią COVID19. W jego ramach mają zostać przyznane małe dotacje na konkretne działania na poziomie lokalnym. Konkurs otwarty jest do 9 kwietnia 2020 r.
Uczniowie i nauczyciele z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu po raz czwarty gościli w Województwie Kujawsko-Pomorskim młodzież z partnerskiej szkoły o podobnym profilu we francuskim Angers. Celem wizyty jest integracja szkolnych społeczności, wymiana doświadczeń, a także poznanie specyfiki pracy placówek szkolnych i opiekuńczych na Kujawach i Pomorzu.
© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone