Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

zdrowie

Światowy Dzień bez Tytoniu

Grafika - Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzimy 31 maja. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. WHO dąży co roku do zwrócenia szczególnej uwagi społeczeństwa na problemy zdrowotne, społeczne i ekonomiczne będące konsekwencją palenia tytoniu.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Grafika - Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego oraz organizacje pacjentów. Obchodzimy go 30 maja. Dzień ten uważany jest za międzynarodowe święto osób ze stwardnieniem rozsianym oraz całej społeczności działającej na rzecz walki z tą chorobą. Kolorem symbolizującym stwardnienie rozsiane jest kolor pomarańczowy.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego – 29 maja

Grafika - Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego – 29 maja

Układ pokarmowy tworzą liczne struktury. Zaczyna się on już od jamy ustnej, biegnie przez gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i grube po odbyt. W jego skład wchodzą również ślinianki, trzustka i wątroba. Z uwagi na to schorzenia układu pokarmowego mogą mieć mocno zróżnicowany obraz, różnić się rozpoznawaniem i leczeniem.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Raka Krwi

Grafika - Światowy Dzień Raka Krwi

Światowy Dzień Raka Krwi obchodzimy 28 maja. Tego dnia na całym świecie głośno mówi się o problemie zachorowalności na nowotwory krwi. Symbolem  Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi jest znak czerwonej wstążki „&”, który wyraża solidarność z osobami cierpiącymi na tego typu choroby. Znak ten łączy ze sobą pacjentów, ich rodziny, przyjaciół oraz dawców.

Czytaj więcej

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Grafika - Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzimy 27 maja. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić rolę przedstawicieli tego zawodu w opiece nad pacjentem. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ustanawiając ten dzień upamiętniła nim przełomowe odkrycie przez Heinricha J. Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga. W 1961 roku rozwikłali oni tajemnicę kodu genetycznego, co ogromnie wpłynęło na późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biochemii.

Czytaj więcej

Akcja Profilaktyczna ZDROWIE NA TAK

Akcja TPPU

Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza naAkcję Profilaktyczną ZDROWIE NA TAK z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu dnia 31 maja 2023 r. (środa) w godz.10:00 - 16:00 na Rynek Nowomiejski w Toruniu.

Czytaj więcej

Dziś czekamy na krwiodawców

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dziś (18 maja) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Wsparcie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

Czytaj więcej

W porę wykryć tętniaka

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą cztery placówki medyczne – w Koronowie (powiat bydgoski), Grudziądzu, Żninie i Włocławku. Łącznie przebadamy 927 mężczyzn.

Czytaj więcej

Jeszcze nowocześniejsza radioterapia w Centrum Onkologii

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Bydgoskie Centrum Onkologii kupuje najnowszej generacji aparaturę do radioterapii nowotworów, pozwalającą na niezwykle precyzyjne podawanie wiązki promieniowania i wydatne skrócenie czasu naświetlań. To pierwsze takie urządzenie w kraju i jedno z pierwszych w Europie. 27 kwietnia w CO, w obecności wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, podpisano umowę z dostawcą, polską spółką globalnej firmy Elekta.

Czytaj więcej

Europejski Dzień Praw Pacjenta

Grafika: Europejski Dzień Praw Pacjenta

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy 18 kwietnia. Dzień ten został ustalony przez organizację pozarządową Active Citizenship Network, która w 2002 roku stworzyła tzw. Europejską Kartę Praw Pacjenta we współpracy z 12 organizacjami z różnych krajów Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny dla mieszkańców Aleksandrowa i okolic

Uroczystość otwarcia pracowni rezonansowej w Aleksandrowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pacjenci Powiatowego Szpitala w Aleksandrowie Kujawskim mogą już korzystać z uruchomionej właśnie nowej pracowni rezonansu magnetycznego. W dzisiejszej ceremonii, która odbyła się 14 kwietnia, uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

Nowy szpital psychiatryczny w Bydgoszczy

Otwarcie szpitala psychiatrycznego w Centrum Medycznym Gizińscy w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną powstają nowe placówki. 12 kwietnia w Centrum Medycznym Gizińscy w Bydgoszczy otworzono nowoczesny szpital z centrum badawczym. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Światowy dzień zdrowia – „zdrowie dla wszystkich”, 75 urodziny Światowej Organizacji Zdrowia

Fragment plakatu Światowy dzień zdrowia – „zdrowie dla wszystkich”, 75 urodziny Światowej Organizacji Zdrowia 2023

Światowy Dzień Zdrowia to święto obchodzone corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO-1948 r.). W tym roku przypadają 75 urodziny Organizacji, która powstała aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Grafika - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) ustanowili przedstawiciele państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas Zgromadzenia Ogólnego 21 stycznia 2008 r. Głównym przesłaniem tego dnia jest okazanie solidarności osobom dotkniętym autyzmem. Szeroko zakrojone działania informacyjno - edukacyjne przyczyniają się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz pomagają osobom z zaburzeniem autyzmu lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Czytaj więcej

Woda – życie, zdrowie i uroda

Grafika "Odkryj moc wody", NFZ

W dniu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To właśnie hydroterapia, czyli wodolecznictwo jest dzisiejszym tematem „Środy z Profilaktyką” - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci opowiedzą o zaletach i metodach akwaterapii oraz o korzyściach zdrowotnych picia wód leczniczych i mineralnych.

Czytaj więcej

Kolorowe skarpetki na znak solidarności

Kolorowe skarpetki, fot. Andrzej Goiński

Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości i nadziei. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Czytaj więcej

Konkurs „Zdrowy samorząd”: Kujawsko-Pomorskie z nagrodą

Gala wręczenia nagród w konkursie „Zdrowy samorząd”, fot. PTWP

Marszałkowski program szczepień przeciwpneumokokowych dla dorosłych został nagrodzony w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy samorząd”. Podczas uroczystej gali towarzyszącej VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach statuetkę oraz dyplom w imieniu samorządu województwa odebrał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

W zdrowym ciele, zdrowy… mózg

Grafika - 18 marca Europejski Dzień Mózgu

Mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele, jest swoistym „centrum dowodzenia”, które umożliwia odczuwanie bodźców − dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, zapewnia utrzymanie równowagi, a także steruje wszystkimi procesami, które zachodzą w organizmie. Obchodzony 18 marca Europejski Dzień Mózgu ma na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję mózgu oraz przypomnienie o konieczności dbania o niego na wielu płaszczyznach.

Czytaj więcej

Lecznica na Bielanach – szpital marzeń

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego i dziennikarzy w nowym budynku głównym WSZ, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki zaprosił dziennikarzy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu by pokazać, jak funkcjonują oddziały przeniesione już do nowego budynku głównego oraz zaprezentować zakupiony niedawno robot operacyjny.

Czytaj więcej

W czwartek czekamy na krwiodawców

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W czwartek (16 marca) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Dawstwo narządów – dar życia – pomyśl o tym wcześniej

Grafika - EUROPEJSKI DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI - www.EODD2022.eu

Na koniec grudnia 2022 r. w Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie było 1 856 osób oczekujących na przeszczepienie narządów, w tym np. na przeszczepienie nerki oczekiwało 1 119 pacjentów,  nerki i trzustki – 43, wątroby – 145, serca – 381, płuca – 138.

Czytaj więcej

Skomplikowana operacja w naszym Szpitalu Dziecięcym

Fot. WSD w Bydgoszczy

Neurochirurdzy i otolaryngolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz wybitny amerykański specjalista prof. Andrew J. Fishman przygotowują się do zaplanowanej na poniedziałek (6 marca) niezwykle skomplikowanej operacji usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u sześcioletniego dziecka. Marszałkowska lecznica jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju specjalizujących się w leczeniu trudno dostępnych guzów głowy i szyi.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 10/2023

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/278/23 z dnia 23 lutego 2023 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2023 pn. „Ochrona i promocja zdrowia”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2023 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 16/2023

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/251/23 z dnia 23 lutego 2023 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2023 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2023 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.