Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

zdrowie

Jak skutecznie rzucić palenie w czasie pandemii COVID-19

Cochrane - logo

Obecnie cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa (COVID-19). By uniknąć wirusa eksperci rekomendują zwracanie szczególnej uwagi na higienę osobistą: dokładne mycie rąk, używanie płynu antybakteryjnego, kichanie w rękaw. Co jeszcze można zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem? COVID-19  to choroba zakaźna, która atakuje drogi oddechowe, dlatego palenie tytoniu zostało określone jako główny czynnik ryzyka rozwoju jej zakażenia. Nawet bierne palenie może powodować zwiększenie ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych i powikłań w związku z nimi.

Czytaj więcej

Ta sterylizacja zniszczy każdego mikroba

Mimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Mimo trudności związanych z epidemią Covid-19 trwają prace wykończeniowe i montaż sprzętu w obiektach nowego miasteczka szpitalnego na toruńskich Bielanach. Ekipy wykonawcze montują m.in. wyposażenie centralnej steryliazatorni lecznicy. Firmy przyjęły rozwiązania chroniące pracowników i zapobiegające rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Czytaj więcej

Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii

Wsparcie psychiczne w czasie epidemii - baner

Każdy z nas znalazł się w wyjątkowej sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia zdrowotnego. Nowy bodziec związany z koronawirusem, którego wcześniej nie znaliśmy, zaburzył nasze codzienne funkcjonowanie oraz nałożył się na dotychczasowe trudności. Niepokój budzi ciągła obserwacja kanałów telewizyjnych, stron internetowych poświęconych epidemii, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zaistniała sytuacja skończy się. Dodatkowo powszechna izolacja oraz ciągłe przebywanie z domownikami ma wpływ na nasze samopoczucie. Wspomniane czynniki uderzają w zdrowie psychiczne, o które w tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać. To wszystko sprawia, że naprzeciw naszym problemom wychodzą specjaliści w zakresu psychologii, udzielający pomocy bezpłatnie za pośrednictwem Internetu czy telefonu.

Czytaj więcej

Rusza program profilaktyczny Aktywny senior w domu

fot. źródło - fizjoterapiaporusza.pl

W związku ze stanem epidemii Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zaleca seniorom pozostanie w domach oraz unikanie przebywania w miejscach publicznych, ponieważ wiąże się to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednocześnie kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla organizmu, dlatego specjalnie dla osób w starszym wieku przygotowano program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Autorzy programu: Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia podkreślają, że zestaw kilkunastu rozpisanych ćwiczeń jest  bezpieczny dla seniorów.

Czytaj więcej

Karta medyczna, którą każdy z nas ma przy sobie

Karta Medyczna w telefonie komórkowym pozwala jednostkom odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy uzyskać szybki dostęp do informacji medycznych. Statystyki pokazują, że 93% osób ma przy sobie na co dzień telefon komórkowy, a ratownicy medyczni coraz częściej szukają informacji w telefonach przy osobach potrzebujących pomocy. Warto wspomnieć, że wgląd do Karty Medycznej możliwy jest z poziomu ekranu blokady bez konieczności wprowadzania kodu zabezpieczającego.

Czytaj więcej

Dziś oddajemy krew

Fot. Andrzej Goiński

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, niezbędną do ratowania życia. Zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta szczególnie w obliczu epidemii. Wiedzą o tym ci, którzy dziś (19 marca) przybyli na plac Teatralny przed Urzędem Marszałkowskim, by oddać krew w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Wszystkim dawcom dziękujemy za udział w akcji.

Czytaj więcej

Zrób kolonoskopię – bezpłatnie, bez rejonizacji

Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Jeszcze blisko 15 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje dziewiętnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie. Program finansowany jest ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Seminarium dla jednostek samorządu terytorialnego DOBROSTAN

Logo Prometriq

Uprzejmie informujemy, że w trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju, seminarium zostaje odwołane. O nowym terminie seminarium poinformujemy na stronie internetowej oraz za pomocą poczty elektronicznej. 

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 16/2020

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 7/254/20 z dnia 26 lutego 2020 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2020 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2020 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 10/2020

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 7/253/20 z dnia 26 lutego 2020 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2020 pn. „Ochrona i promocja zdrowia”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2020 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Koronawirus - zalecenia Ministerstwa Zdrowia

fot.: źródło gov.pl, Ministerstwo Zdrowia

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie  dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Rzadkich Chorób - 29 luty

Logo Dzień Chorób Rzadkich - źródło: rarediseaseday.org

29 lutego 2020 r. będzie obchodzimy po raz trzynasty Międzynarodowy Dzień Rzadkich Chorób. W związku z tym setki organizacji na całym świecie, w tym pacjenci, organizacje pracownicy służby zdrowia, badacze, twórcy leków, władze zdrowia publicznego będą prowadzić działania uświadamiające.

Czytaj więcej

Drogocena krew

Oddawanie krwi, fot. Andrzej Goiński

Krew jest bohaterem. Bez krwi życie jest niemożliwe, ponieważ rozprowadza ona tlen i substancje odżywcze do wszystkich komórek każdego żywego organizmu. Jednocześnie można ją łatwo pobierać od dawców, dzięki czemu jest niezastąpionym lekiem w terapii różnych schorzeń. Jedynym źródłem ludzkiej krwi, która może być kiedyś każdemu z nas potrzebna, są dawcy.

Czytaj więcej

W służbie chorym

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego - ustanowiony przez św. Jana Pawła II, będący wezwaniem do refleksji i działania na rzecz lepszej powszechnej opieki medycznej i humanizmu w służbie zdrowia. Samorząd województwa odpowiada na to wezwanie przykładając najwyższą wagę do tworzenia godnych warunków w szpitalach, przychodniach i hospicjach. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył (11 lutego) w mszy świętej w toruńskim kościele św. Józefa w intencji pacjentów i osób poświęcających się opiece nad nimi.

Czytaj więcej

Głosujemy na zdrowy samorząd

W ramach programu zapobiegania upadkom seniorzy wzięli udział w specjalnie dobranych zajęciach fizycznych, fot. Łukasz Piecyk

Województwo kujawsko-pomorskie po raz trzeci znalazło się wśród trzydziestu samorządów nominowanych w ogólnopolskim konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne. Zapraszamy do głosowania w plebiscycie dla czytelników portali RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl - TUTAJ. Głosowanie trwa do 24 lutego.  

Czytaj więcej

Zrób kolonoskopię – bezpłatnie, bez rejonizacji

Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Jeszcze blisko 15 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje dziewiętnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie. Program finansowany jest ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Budowa na Bielanach – w połowie roku pierwsze przeprowadzki

Fot. Sky Drone Studio

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu pracuje już nad logistyką przeprowadzek oddziałów i pozostałych komórek lecznicy do nowych budynków, powstałych w wyniku finiszującej obecnie rozbudowy kompleksu placówki. Wiadomo już, że w połowie roku do przeznaczonych dla nich pomieszczeń przeniosą się poradnie przyszpitalne, a oddział ratunkowy i zespół sal operacyjnych, którym dedykowano przestrzenie w nowym budynku głównym, do końca roku. Niedzielne zwiedzanie budowy wznowimy wiosną.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie pacjentów bariatrycznych w regionie

Logotyp ChLO Kujawy

Otyłość stała się jednym z głównych problemów społecznych. Wśród osób otyłych wyróżniają się pacjenci bariatryczni, którzy cierpią na otyłość kliniczną mierzoną  wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 35. Otyłości często towarzyszą inne choroby, do których zalicza się cukrzycę, nadciśnienie, podwyższony cholesterol czy bezdech senny. W przypadku leczenia otyłości III stopnia jedną z metod jest operacja bariatryczna. W Polsce tego typu operacji przeprowadza się od dwóch do trzech tysięcy rocznie.

Czytaj więcej

Biała sobota w Centrum Onkologii

Bydgoskie Centrum Onkologii zaprasza na badania w ramach akcji Biała Sobota, fot. Filip Kowalkowski

Jutro (1 lutego) w bydgoskiej placówce medycznej odbędą się refundowane przez NFZ badania i konsultacje skierowane do kobiet i mężczyzn zamieszkujących nasze województwo.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie walczy o tytuł „Zdrowego Samorządu”

Województwo Kujawsko-Pomorskie po raz kolejny znalazło się wśród 30 samorządów nominowanych w konkursie promującym programy zdrowotne. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną, a nagroda dodatkowa trafi dla samorządu, który otrzyma największą liczbę głosów wśród czytelników portali: RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl.

Czytaj więcej

Bezpłatne szkolenia z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

Logotyp Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) realizuje ogólnopolski projekt pn. „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych poprzez zapoznanie i przeszkolenie pracowników podmiotów leczniczych z podstawowymi terminami i procesami związanymi z wystawianiem, prowadzeniem i wymianą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”.Po kliknięciu w baner zostaną Państwo przekierowani na stronę projektu, na której dostępna jest dostępna procedura rejestracyjna.

Czytaj więcej

Dziękujemy za krew, w czwartek czekamy na dawców

fot. Mikołaj Kuras

Ponad 120 litrów krwi zebraliśmy w 2019 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą organizujemy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalny ambulans, w którym można oddać ten cenny lek w czwartek (16 stycznia) ponownie stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Czytaj więcej

2020 rokiem pielęgniarek i położnych

Fot. Filip Kowalkowski

Rozpoczynający się 2020 rok został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek ratyfikowaną na 72 Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA) w Genewie.  Prowadzona będzie kampania wspierająca środowiska pielęgniarskie we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). To trwające przez cały rok święto ma związek z 200 rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale.

Czytaj więcej

2020 Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera w województwie kujawsko-pomorskim

Ludwik Rydygier, źródło Wikipedia

W 2020 roku obchodzimy setną rocznicę powrotu Pomorza i zachodnich Kujaw do wolnej Polski. Najbliższe miesiące będą więc doskonałą okazją do przypomnienia historycznych wydarzeń oraz wybitnych Polaków walczących o niepodległość i działających w okresie międzywojennym. Wśród znamienitych ludzi, którzy zostawili trwały ślad w historii Polski i regionu warto przybliżyć sylwetkę profesora Ludwika Antoniego Rydygiera, sławnego lekarza pochodzącego z naszego województwa, słynącego z innowacyjnych metod leczenia. 2020 rok w kujawsko-pomorskim został ustanowiony rokiem imienia tego zasłużonego medyka (odnośnik).

Czytaj więcej

Centrum Onkologii – najlepszy szpital w kraju

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałkowskie Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest najlepszym szpitalem w Polsce – wynika z najnowszego, tegorocznego rankingu tego rodzaju placówek, opracowanego przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone