Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

zdrowie

Szpital psychiatryczny w Świeciu: nowoczesna lecznica, kompleksowa modernizacja

Otwarcie zmodernizowanych oddziałów w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w dzisiejszym (11 czerwca) otwarciu dwóch nowo zmodernizowanych oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Pierwsi pacjenci zostaną tu ulokowani jeszcze w tym miesiącu.

Czytaj więcej

Otwórz się na pomoc!

Grafika - Projekt „Otwórz się na pomoc”

Internet jest nieodłącznym elementem codziennej aktywności każdego z nas, korzystamy z niego w domu, w pracy, a także w szkole. Jest skarbnicą cennej wiedzy, narzędziem komunikacji, jak i źródłem rozrywki. Większość z nas korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie.

Czytaj więcej

Pomoc przewlekle chorym

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych oraz potrzebujących.

Czytaj więcej

Debata o przyszłości szpitali

Posiedzenie KWRiST 19 maja 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Obradująca 19 maja Komisja Wspólna Rządu i Samorządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) debatowała m.in. o planowanej rządowej reformie szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami powstanie państwowa Agencja Rozwoju Szpitali, jakość leczenia ma być obowiązkowo monitorowana, a niewłaściwie prowadzone plecówki podlegać będą przymusowej restrukturyzacji.

Czytaj więcej

Dziś oddajemy krew

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie dziś (20 maja) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursu ofert

Grafika - Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim

Rozstrzygnięcie konkursu ofert na wybór w 2021 roku realizatora programu polityki  zdrowotnej pn. „Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” w zakresie koordynacji programu

Czytaj więcej

Nowe miasteczko medyczne na Bielanach prawie gotowe

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu 14.05.21, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki wizytował w piątek (14 maja) nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. W nowym budynku funkcjonuje już większość przychodni przyszpitalnych, przenosiny oddziałów zakaźnych i psychiatrycznych w lipcu-sierpniu, pozostałych najprawdopodobniej jesienią.

Czytaj więcej

Dziękujemy Pielęgniarkom i Położnym!

12 maja – Dzień Położnej i Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki to doskonała okazja, by podziękować wszystkim osobom pracującym w tych zawodach. Praca pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych to codzienna misja niesienia pomocy, ulgi w cierpieniu, trwania przy pacjencie oraz dawania otuchy bliskim chorego.

Czytaj więcej

Ach te pyłki i roztocza…!

rys. Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

3 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. Astma i alergia stały się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały stale rośnie. Ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. Ten cenny lek oddali już gospodarz województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Dziś oddajemy krew

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dziś (15 kwietnia) po raz czwarty w tym roku specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Sytuacja epidemiczna nadal trudna

Wszystkie ręce na pokład – trzecia fala epidemii stawia służbę zdrowia wobec kolejnych, trudnych wyzwań. Dziękujemy medykom i wolontariuszom, którzy z poświęceniem walczą codziennie o powrót do zdrowia i życie pacjentów z Covid-19.

Czytaj więcej

Bransoletki ratują życie seniorów w Kujawsko-Pomorskiem

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jeszcze w tym roku 3 tysiące bransoletek życia trafi do mieszkańców 78 gmin i miast Kujawsko-Pomorskiego. Teleopieka domowa to ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych. Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa. Współpracę zaproponowaliśmy wszystkim samorządom lokalnym. Koordynatorem programu jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu (ROPS).

Czytaj więcej

Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych

Marszałek podczas briefingu prasowego, 22 marca, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W sytuacji obecnego przyspieszenia epidemii lada chwila może zabraknąć personelu przy łóżkach chorych. Marszałek Piotr Całbecki wystosował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych.

Czytaj więcej

30 marca – Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej (zwanej w skrócie CHAD). Zaburzenia afektywne dwubiegunowe mogą dotyczyć aż 6-11% populacji. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej przed 40. rokiem życia.

Czytaj więcej

Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych

Marszałek Piotr Całbecki przedstawia dziennikarzom apel do medyków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych wystosował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych marszałek Piotr Całbecki. W sytuacji obecnego przyspieszenia epidemii lada chwila może zabraknąć personelu przy łóżkach chorych.

Czytaj więcej

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

fot. Andrzej Goiński

Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

Czytaj więcej

Ogłoszenie konkursu ofert na wybór w 2021 roku realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” w zakresie koordynacji programu

Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskiem

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałąnr 10/382/21 z dnia 17 marca 2021 r. ogłosił konkurs ofert na wybór w 2021 realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” w zakresie koordynacji programu

Czytaj więcej

Dziś oddajemy krew

Mobilny punkt pobierania krwi stojący przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dziś (18 marca) po raz trzeci w tym roku specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Pomyśl o mózgu

Europejski Dzień Mózgu 18 marca - grafika Sylwia Lemańska-Gerc

W dniu 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. W tym czasie zwracamy szczególną uwagę na najważniejszy i najbardziej skomplikowany narząd naszego organizmu. Choć jest tak istotny dla naszego funkcjonowania, wciąż nie udało się odkryć wszystkich jego tajemnic.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osocze osób, które przebyły zakażenie Covid-19 i wyzdrowiały, może uratować życie kolejnych chorych. We wtorek (16 marca) ten cenny lek oddał gospodarz województwa Piotr Całbecki. Wcześniej osocze oddał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Do sposobów walki z koronawirusem w ostatnim czasie dołączyła szczepionka. Urząd Marszałkowski na początku roku rozpoczął koordynację szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników, w tym emerytowanych pracowników, oraz ich rodzin. Szczepienia będą odbywać się zgodnie z kolejnością określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 16/2021

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/317/21 z dnia 3 marca 2021 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2021 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2021 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 10/2021

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/318/21 z dnia 3 marca 2021 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2021 pn. „Ochrona i promocja zdrowia”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2021 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji

Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Jeszcze ponad 11 tysięcy mieszkańców regionu będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Zgłoszenia na badania przyjmuje siedemnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

Czytaj więcej

Stuczteroletnia pani Aurelia zaszczepiona przeciwko Covid-19

Aurelia Liwińska podczas szczepienia, fot. nadesłane przez rodzinę

Aurelia Liwińska, mieszkanka Torunia, która w lipcu ubiegłego roku ukończyła 104 lata czeka na drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chorobę łagodnie przeszła natomiast Elżbieta Rogala pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, która w tym roku w będzie obchodzić swoje 110 urodziny. To najstarsza osoba należąca do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone