Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Boże Narodzenie 2018

Szczęśliwego Nowego Roku

Życzenia noworoczne

Czytaj więcej

Życzenia noworoczne marszałka województwa (video)

Marszałek województwa Piotr Całbecki składa noworoczne życzenia mieszkańcom regionu.

Czytaj więcej

Kolęda dla nieobecnych

Wigilia dla nieobecnych pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Przedstawiciele samorządowych władz województwa, działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, kombatanci, uczestnicy solidarnościowej opozycji antykomunistycznej, harcerze, druhowie ochotniczych straży pożarnych i uczniowie klas mundurowych kujawsko-pomorskich szkół spotkali się przed Bożym Narodzeniem pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 z rodzinami pomordowanych. Zapłonęły znicze, zabrzmiały kolędy i strofy poezji, łamano się opłatkiem.

Czytaj więcej

Błogosławionych, radosnych!

Czytaj więcej

Dziękujemy za kartki świąteczne

Ponad pół tysiąca kart pocztowych z bożonarodzeniowymi i noworocznymi życzeniami dla samorządowych władz województwa oraz pracowników marszałkowskiej administracji trafiło do Urzędu Marszałkowskiego. Dziękujemy!

Czytaj więcej

Życzenia marszałka województwa (video)

Pomyślmy o rodzinach, o tym, co nas łączy, także o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

Czytaj więcej

Kujawsko-pomorskie spotkanie opłatkowe (zdjęcia)

Kujawsko-pomorskie spotkanie opłatkowe, fot. Andrzej Goiński

W toruńskim Dworze Artusa odbyło się 20 grudnia tradycyjne spotkanie opłatkowe samorządowców i parlamentarzystów z naszego regionu oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego, sektora biznesowego i instytucji społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj więcej

Z seniorami przy opłatku

Spotkanie z seniorami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

Marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober podjęli 20 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim członków klubu seniora „Zacisze” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” w Toruniu. Podczas świątecznego spotkania był czas na kolędowanie, składanie życzeń i wzajemne łamanie się opłatkiem.

Czytaj więcej

Nasz gwiazdkowy spot

Kadr z naszego świątecznego spotu

Województwo Kujawsko-Pomorskie przygotowało spot świąteczny, w którym oczekiwanie na Nowonarodzonego to czas radości ze spotkań z bliskimi i wsłuchanie się w ich historię.

Czytaj więcej

Tak smakuje Boże Narodzenie

Fot. Andrzej Goiński

Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, a może nowocześnie -  czarne ciasto porterowe lub kutia ryżowa? Zapraszamy do zapoznania się ze świątecznymi przepisami, którymi podzielili się z nami przedstawiciele wielu środowisk: samorządowcy, urzędnicy, artyści, ludzie nauki, pasjonaci kuchni, gotujący codziennie i od święta, stawiający na tradycję i zwolennicy uwspółcześniania babcinych sposobów pieczenia i gotowania.

Czytaj więcej

Świąteczne spotkanie z mediami

Świąteczne spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z dziennikarzami, fot. Andrzej Goiński

Wczoraj (19 grudnia) gośćmi marszałka Piotra Całbeckiego byli dziennikarze lokalnych i regionalnych mediów. Przedświąteczne spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim.

Czytaj więcej

Przedświąteczne spotkania z kulturą

Teatr Muzyczny zaprasza na przedświąteczne spotkanie ze spektaklem „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia zapraszamy do uczestnictwa w koncertach kolęd i świątecznych spektaklach, zorganizowanych przez wojewódzkie instytucje kultury.

Czytaj więcej

Zespół ,,Kujawy” kolęduje na naszej płycie

Fragment okładki płyty świaytecznej

Zapraszamy do wysłuchania utworów ze świątecznej płyty przygotowanej przez Urząd Marszałkowski. W tym roku kolędy i pastorałki wykonuje Zespół Pieśni i Tańca ,,Kujawy” z Włocławka. Można ją też wygrać w konkursie (szczegóły poniżej).

Czytaj więcej

Marszałkowskie warsztaty świąteczne na zdjęciach

Warsztaty świąteczne u marszałka, fot. Andrzej Goiński

Przedświąteczne spotkanie dla mieszkańców z licznymi atrakcjami, między innymi wypiekaniem pierników i koncertem kolęd odbyło się w niedzielę (16 grudnia) na placu przed i w budynku Urzędu Marszałkowskiego. Punktem kulminacyjnym było zapalenie tysiąca światełek na najwyższej w województwie choince.

Czytaj więcej

Tradycyjne przepisy na świąteczne przysmaki

Przygotowując potrawy na święta warto sięgnąć po tradycyjne przepisy, fot. Andrzej Goiński

Przygotowując dania na świąteczny stół często sięgamy po przepisy naszych mam czy babć. Zachęcamy tez do skorzystania z receptur na potrawy z Kujaw i Pomorza, wpisanych na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych: pierogi, zupę z suszonych śliwek czy potrawy z kapusty.

Czytaj więcej

Nasza „Szlachetna paczka”

Paczki dla rodzin pakowali 7 grudnia pracownicy Urzędu Marszałkowskiego oraz marszałek Piotr Całbecki, fot. Andrzej Goiński

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego wspólnie z członkami zarządu województwa kolejny raz zaangażowali się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. W tym roku pomoc przekażemy potrzebującym rodzinom z okolic Cekcyna (powiat tucholski), Chocenia (powiat włocławski) oraz Wielkiej Łąki (powiat golubsko-dobrzyński). W piątek (7 grudnia) marszałek Piotr Całbecki wraz z pracownikami przygotowywali świąteczne paczki dla potrzebujących.

Czytaj więcej

Kultura w przedświąteczny czas

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Kiermasze, warsztaty, spektakle, koncerty kolęd i pastorałek – wojewódzkie instytucje kultury przygotowały bardzo bogaty program, który wprowadzi odwiedzających w bożonarodzeniowy czas.

Czytaj więcej

Rozmowy na świąteczny czas

fot. Łukasz Piecyk

Zapraszamy do lektury naszych świątecznych wywiadów z ubiegłych lat, w których ludzie kultury, społecznicy, duchowni i mieszkańcy naszego regionu podzielili się z nami swoimi przedświątecznymi refleksjami. Wśród nich są między innymi: Bogusław Kuraś, artysta malarz, nauczyciel w bydgoskim Zespole Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego, ksiądz biskup Jan Tyrawa, ordynariusz Diecezji Bydgoskiej, rodzina Tęczów z Ciężkowa (powiat nakielski) czy Mirosława Wilk, rolniczka z Wielgiego (powiat lipnowski), specjalistka od tradycyjnego gotowania, nagrodzona w 2016 roku Złotym Półgęskiem.

Czytaj więcej

Rękodzieło niepełnosprawnych – wyjątkowe przedmioty na święta

Wystawa i kiermasz "My też potrafimy", fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W okresie przedświątecznych przygotowań jak co roku zaprosiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego na połączoną z kiermaszem wystawę rękodzieła osób niepełnosprawnych o tematyce Bożego Narodzenia. Wydarzenie, połączone z poświęconą niepełnosprawnym intelektualnie konferencją, odbyło się 3 grudnia. Tego dnia obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj więcej

Nasze kolędy

fot. Zespół Pieśni i Tańca Kujawy

Zapraszamy do wysłuchania utworów ze świątecznych płyt wydanych dotychczas przez urząd Marszałkowski. Wkrótce pojawi się także tegoroczny świąteczny krążek, na którym utwory wykonuje Zespół Pieśni i Tańca ,,Kujawy” z Włocławka.

Czytaj więcej

Nasze bożonarodzeniowe drzewko już wybrane

Marszałek Piotr Całbecki osobiście wybrał choinkę w lesie pod Raciniewem, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

20 metrów wysokości będzie mierzyć nasza tegoroczna choinka, która już w czwartek (6 grudnia) stanie przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W lesie pod Raciniewem w powiecie chełmińskim wybrał ją 3 grudnia osobiście marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone