Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Boże Narodzenie 2019

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, czas radości i budzącej się w każdym z nas nadziei. Z tej okazji wszystkim mieszkańcom Kujaw i Pomorza pragnę życzyć zdrowych, rodzinnych i pełnych wzruszeń świąt. Niech towarzyszce nam kolędy, opłatek i bożonarodzeniowa szopka umocnią w nas wiarę w dobrą przyszłość dla nas i naszych bliskich.

Przygotowaliśmy świąteczną zakładkę, w której zamieszczamy relacje z przedświątecznych wydarzeń, przepisy na smaczne pierniki, pierogi i inne potrawy, galerie zdjęć przedstawiające nasz region w pięknej, zimowej scenerii oraz kolędy, które co roku publikujemy z nadzieją, że zagoszczą w domach wszystkich mieszkańców regionu.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Pamiętamy o osobach bez dachu nad głową

Spotkanie opłatkowe z osobami bezdomnymi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki podzielił się 20 grudnia opłatkiem z podopiecznymi noclegowni, jadłodajni i instytucji pomocowych dla bezdomnych w Toruniu, Grudziądzu i Brodnicy, prowadzonych przez Caritas diecezji toruńskiej oraz toruńskich franciszkanów z Podgórza i siostry albertynki z Bydgoszczy. W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowski uczestniczyli także przedstawiciele tych instytucji.

Czytaj więcej

Kolęda dla nieobecnych

Kolęda dla nieobecnych pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zapłonęły znicze, zabrzmiały kolędy i strofy poezji, łamano się opłatkiem – 20 grudnia odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, podczas którego wspominaliśmy osoby pomordowane. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy regionu, wśród nich samorządowcy, kombatanci, harcerze, uczniowie klas mundurowych kujawsko-pomorskich szkół i duchowni.

Czytaj więcej

Do szopy, hej pasterze

Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Księży Pallotynów w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras

Uczniowie szkół pallotyńskich w Chełmnie wraz z rodzicami uczestniczyli w przedświątecznym spotkaniu w kinoteatrze Rondo. Wydarzeniu towarzyszyły jasełka w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły.

Czytaj więcej

Przy opłatku w Dworze Artusa (zdjęcia)

Kujawsko-pomorskie spotkanie opłatkowe 2019, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Dworze Artusa w Toruniu odbyło się 19 grudnia tradycyjne spotkanie opłatkowe samorządowców i parlamentarzystów naszego regionu z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego, biznesu, instytucji społeczeństwa obywatelskiego, świata nauki i kultury. Zaproszeni zostali również odznaczeni Medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis rówieśnicy Niepodległej i para bohaterskich ratowników z Grabówca. Gospodarzami wydarzenia byli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. 

Czytaj więcej

Dziękujemy za kartki z życzeniami

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Otrzymaliśmy ponad pół tysiąca kart pocztowych z bożonarodzeniowymi i noworocznymi życzeniami dla samorządowych władz województwa oraz pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Dziękujemy!

Czytaj więcej

Wigilijne spotkanie z mediami

Przedświąteczne spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego z dziennikarzami, fot. Andrzej Goiński

Dziennikarze lokalnych i regionalnych mediów spotkali się 18 grudnia z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim. Przedświąteczne spotkanie było okazją, by podziękować reprezentantom redakcji za tegoroczną współpracę i złożyć świąteczne życzenia. 

Czytaj więcej

Tak smakuje Boże Narodzenie

Fot. Łukasz Piecyk

Sałatka śledziowa, karp w galarecie, kluski z makiem, pierogi z kapustą i grzybami, a może kutia? Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, więc najwyższy czas, by pomyśleć o bożonarodzeniowym menu. Dla tych, którzy szukają inspiracji mamy aż 143 przepisy na wigilijne i świąteczne potrawy. Wszystkie sprawdzone i warte polecenia, bo od lat serwowane w domach mieszkańców naszego regionu.

Czytaj więcej

Ekochoinka w gabinecie marszałka

Ekochoinka została przekazana na ręce Anety Jędrzejewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Gabinet marszałka Piotra Całbeckiego w okresie przedświątecznym ozdabia ekologiczna choinka podarowana przez Fundację Aktywizacji i Integracji z Nowego w powiecie świeckim. Jest to jeden z podmiotów ekonomii społecznej, które prężnie działają w naszym województwie.

Czytaj więcej

Świąteczne wizyty u najstarszych mieszkańców regionu

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził Eleonorę Łodygowską z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach województwa, zapraszając ich do uczestnictwa w życiu naszego regionu. Odwiedzamy seniorów w ich domach i zachęcamy do obecności podczas ważnych dla nas wydarzeń. Wszystkim uhonorowanym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis składamy przedświąteczne wizyty i wręczamy upominki.

Czytaj więcej

Kolędujemy z „Ziemią Bydgoską”

Okładka płyty z kolędami 2019

Dwanaście najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” znalazło się na świątecznej płycie wydanej przez Urząd Marszałkowski. W zakładce Nasze Święta dostępne są także kolędy z krążków z lat ubiegłych. Zachęcamy do ich wysłuchania.

Czytaj więcej

Nasza gwiazdka (zdjęcia)

Gwiazdka u marszałka, fot. Andrzej Goiński

Wspólne wypiekanie pierników, koncert kolęd, warsztaty ceramiczne i teatralne, fotobudki, kiermasz rękodzieła – z tych i wielu innych atrakcji korzystali w niedzielę (15 grudnia) mieszkańcy naszego regionu, którzy wzięli udział w marszałkowskich, przedświątecznych warsztatach organizowanych na placu przed i w budynku Urzędu Marszałkowskiego. Punktem kulminacyjnym było zapalenie tysiąca światełek na dwudziestometrowej choince.

Czytaj więcej

Świąteczny czas na Kujawach i Pomorzu

Toruń, fot. Mikołaj Kuras

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiającej świąteczne dekoracje miast i miasteczek naszego województwa.

Czytaj więcej

Paczka szlachetnej pomocy

Paczki dla rodzin pakowali 6 grudnia pracownicy Urzędu Marszałkowskiego oraz marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, fot. Mikołaj Kuras

Pięćdziesiąt paczek z żywnością, łakociami, środkami czystości, artykułami szkolnymi, a także pralka i szafa na ubrania trafią do trzech potrzebujących rodzin z powiatu świeckiego, golubsko-dobrzyńskiego i aleksandrowskiego. W piątek (6 grudnia) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski wraz z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego zakończyli pakowanie paczek świątecznej pomocy.

Czytaj więcej

Nasze bożonarodzeniowe drzewko

Choinka dotarła na plac przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

Mierząca prawie 20 metrów wysokości choinka stanęła na placu przed Urzędem Marszałkowskim. Drzewko wybrane przez marszałka Piotra Całbeckiego pochodzi z raciniewskiego lasu w powiecie chełmińskim.

Czytaj więcej

Teatru Muzycznego propozycje familijne

Spektakl "Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy", fot. Wojtek Szabelski

Marszałek Piotr Całbecki i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zapraszają na widowiska w przedświątecznym klimacie, adresowane do rodzin z dziećmi. W programie tournée jeszcze „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” w Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku, za nami „Pan Kleks” zagrany w na Jordankach w Toruniu i w Operze Nova w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Zaczynamy przygotowania do świąt

Świerk, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim pochodzi z Nadleśnictwa Raciniewo, fot. Andrzej Goiński

Prawie 20 metrów wysokości będzie mierzyć choinka, która stanie przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W lesie pod Raciniewem w powiecie chełmińskim wybrał ją w poniedziałek (2 grudnia) marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Przedsmak Bożego Narodzenia i niepowtarzalne rękodzieło (zdjęcia)

Kiermasz świąteczny w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

We wtorek (3 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się doroczna bożonarodzeniowa wystawa rękodzieła osób niepełnosprawnych pod hasłem „My też potrafimy”. Jak zwykle połączona była z kiermaszem. Własne stoiska wystawiło 40 instytucji wsparcia i integracji społecznej z całego województwa.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone