Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Ta ofiara krwi jest wołaniem o pokój

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Główne uroczystości odbędą się w najbliższy poniedziałek (2 października)  w toruńskim Parku Pamięci, pod odsłoniętym w 2018 roku pomnikiem, który jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej

Wspomnienie poległych

Znicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dzień Zaduszny to wspomnienie wszystkich zmarłych. Marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, sekretarz województwa Marek Smoczyk, wspólnie z zastępcą dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mirosławem Golonem oraz przedstawicielem toruńskiej kurii diecezjalnej Waldemarem Rozynkowskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Parku Pamięci.

Czytaj więcej

O Armii Krajowej na wystawie w Parku Pamięci

Wystawa Armia Krajowa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyło się w środę (26 października) otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa” Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać do 16 listopada.

Czytaj więcej

Dzień pamięci ofiar zbrodni pomorskiej 1939 (zdjęcia)

Wojewódzkie obchody dnia pamięci ofiar zbrodni pomorskiej 1939, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

- Patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, który sam doświadczył tak licznych cierpień nie możemy sobie pozwolić na bierność. Pamiętając o ofiarach naszej trudnej historii, nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (2 października) uroczystości w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W miejscu, w którym złożono ziemię z miejsc kaźni, zebrali się przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich, wojska, policji, stacjonującej w Kujawsko-Pomorskiem armii USA, Kościoła katolickiego, instytucji pielęgnujących pamięć zbiorową Polaków i organizacji harcerskich oraz mieszkańcy miasta i regionu.  

Czytaj więcej

Pamięci bezimiennych ofiar

Odsłonięcie instalacji poświęconej bezimiennym ofiarom zbrodni pomorskiej w toruńskim Parku Pamięci, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w sobotniej (2 października) ceremonii odsłonięcia nowej instalacji w toruńskim Parku Pamięci, poświęconej bezimiennym ofiarom niemieckiego terroru na zajętych we wrześniu 1939 ziemiach polskich. Co najmniej 30 tysięcy cywilnych mieszkańców Pomorza zginęło w masowych rozstrzeliwaniach podczas ludobójczej akcji eksterminacyjnej określanej obecnie mianem zbrodni pomorskiej. Drugą częścią uroczystości była gala w salach Centrum Jordanki, podczas której zasłużeni dla organizacji obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy odebrali z rąk gospodarza województwa wybite z tej okazji okolicznościowe medale.

Czytaj więcej

Wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wojewódzkie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu to szczególne, pełne historii miejsce. W środę (1 września) odbyły się tu wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika poświęconego zamordowanym jesienią 1939 roku żołnierzom, policjantom i funkcjonariuszom pozostałych służb mundurowych. Cześć pamięci ofiar hekatomby sprzed 82 lat oddano w wielu miejscach w całym województwie, m.in. w Bydgoszczy, gdzie samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Rolnikom w hołdzie

Uroczystość odsłonięcia instalacji, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP.

„Pamięci chłopów i ziemian, którzy zapłacili najwyższą cenę za polskość Pomorza” – głosi napis na pomniku, który w niedzielę (29 sierpnia) został odsłonięty w toruńskim Parku Pamięci. Instalacja poświęcona jest mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Więcej informacji dożynkowychDożynki wojewódzkie 2021: miasto dziękuje wsi

Czytaj więcej

Za wiarę i ojczyznę! (zdjęcia)

Odsłonięcie tablicy poświęconej duchownym w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pamięci pomordowanych duchownych, zakonników i sióstr zakonnych poświęcony jest pomnik, który w poniedziałek (17 maja) został odsłonięty przez marszałka Piotra Całbeckiego w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Mającą ekumeniczny charakter uroczystość rozpoczęło nabożeństwo majowe z udziałem biskupa ordynariusza diecezji toruńskiej i administratora diecezji bydgoskiej Wiesława Śmigla oraz duchownych katolickich i prawosławnych.

Czytaj więcej

Kolęda dla nieobecnych

Marszałek Piotr Całbecki rozmawia z młodą harcerką trzymając Betlejemskie Światło Pokoju, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W strugach deszczu zapłonęły znicze, zabrzmiały kolędy i strofy poezji –  22 grudnia odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W uroczystości, której gospodarzem był marszałek Piotr Całbecki uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa oraz harcerze Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Wydarzenie odbyło się w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego. „Kolęda dla Nieobecnych” - teledysk Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

Czytaj więcej

Kolęda dla nieobecnych

Polska jesień to czas zadumy. Wspominamy naszych bliskich zmarłych, odzyskanie niepodległości, powstania narodowe, niedaleko też jest do rocznicy stanu wojennego. W nawiązaniu do tych wydarzeń zrealizowano teledysk do utworu Zbigniewa Preisnera „Kolęda dla nieobecnych”. To wspomnienie ważnych wydarzeń, które w Województwie Kujawsko-Pomorskim zostawiły ślady i napisały wiele ludzkich historii. Jest to ukłon w stronę pamięci o tych, których z nami już nie ma.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska: cześć pamięci ofiar!

Uroczystości pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

81. lat temu na Pomorzu niemieccy okupanci przystąpili do ludobójczej akcji eksterminacyjnej, w wyniku której w masowych rozstrzeliwaniach zginęło co najmniej 30 tysięcy cywilnych mieszkańców tych ziem. W rocznicę tamtych wydarzeń oddajemy hołd bestialsko zamordowanym niewinnym ofiarom. 3 października w toruńskim Parku Pamięci, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza i prezesa regionalnych struktur ZNP Jacka Kempskiego, odbyła się uroczystość  odsłonięcia płyty upamiętniającejzamordowanych jesienią’39 polskich nauczycieli.

Czytaj więcej

Marszałek Tomasz Grodzki oddał hołd pomordowanym Pomorzanom

Marszałek Senatu w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Kujawsko-Pomorskiem gościł w miniony piątek (2 października) marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Wspólnie z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską, parlamentarzystami i radnymi województwa złożył kwiaty pod poświęconym ofiarom zbrodni pomorskiej pomnikiem w toruńskim Parku Pamięci. W Bydgoszczy spotkał się ze środowiskami rolniczymi.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska – wspólnie zapełniamy karty księgi pamięci

Pierwszych wpisów w księdze pamięci dokonali goście honorowi uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej – potomkowie pomordowanych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgi pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w  parafii w Grzybnie (powiat chełmiński). Wcześniej była wyłożona w chełmińskiej farze i w Unisławiu Kijewie Królewskim.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska – wspólnie zapełnijmy karty księgi pamięci

Pierwszych wpisów w pamiątkowej księdze dokonali 10 października 2018 roku w Toruniu goście obecni na uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, for. Andrzej Goiński

W naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgę pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w  Kijewie Królewskim (powiat chełmiński). Wcześniej była wyłożona w chełmińskiej farze.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska – zapraszamy do wpisów w księdze pamięci

Karta księgi pamięci poświęconej ofiarom zbrodni pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, że w naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgę pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w Chełmnie. We wsi Klamry w powiecie chełmińskim w październiku i listopadzie 1939 w zbiorowych egzekucjach rozstrzelano 3 tysiące osób.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska – musimy pamiętać (film)

Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKP

Bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, wewnątrz zimny metal z długą, bardzo długą listą miejsc masowych rozstrzeliwań … W Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 upamiętniający co najmniej 30 tysięcy pomordowanych. Prezentujemy film z uroczystości odsłonięcia (ok. 1 godziny).

Czytaj więcej

To jest ciągle żywe

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Rozmowa ze Zbigniewem Mikielewiczem, artystą rzeźbiarzem, autorem toruńskiego pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej

Czytaj więcej

Warto zobaczyć: wystawa „Zapomniani kaci Hitlera”

Zbrodnia pomorska 1939: bydgoscy nauczyciele Antoni Olejnik i Medard Maczykowski prowadzeni na śmierć (fotogram z wystawy)

Przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu można obejrzeć interesującą wystawę na temat zbrodni pomorskiej, jej ofiar i sprawców. Zdjęcia pochodzą z polskich archiwów i muzeów oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawę przygotowali historycy z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej

Zbrodnia pomorska - pamiętamy

Ceremonia odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński

W Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej - symboliczne miejsce upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Prosta bryła pomnika odwołuje się do wyobrażenia rozstrzelanego, zburzonego przez pociski domu. Autorem obelisku jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Czytaj więcej

Ziemia z Raciniewa będzie wmurowana w pomnik poświęcony ofiarom zbrodni pomorskiej

Uroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W Raciniewie w powiecie chełmińskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w minioną niedzielę (30 września) uroczystość upamiętniająca cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939. Ziemia ze zbiorowych mogił w raciniewskim lesie, podobnie jak ziemia z pozostałych ponad 400 miejsc kaźni na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, zostanie wmurowana w pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty w najbliższą sobotę (6 października) w Toruniu. Powstanie księga pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych.

Czytaj więcej

Zapraszamy na odsłonięcie pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu powstaje Park Pamięci

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego do uczestnictwa 6 października w uroczystości odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców w około 400 miejscowościach podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy.

Czytaj więcej

Pamięci ofiar zbrodni w „Dolinie Śmierci”

Uroczystość w bydgoskiej „Dolinie Śmierci” połączona ze zbiórką ziemi pod budowę Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Filip Kowalkowski

Marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wspólnie harcerzami pobrali 25 września symboliczną próbkę ziemi z fordońskiej „Doliny Śmierci”. Ziemia ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim będzie wmurowana w Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu.

Czytaj więcej

Wkrótce odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Wizualizacja Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy. 

Czytaj więcej

Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce

Zbiórka ziemi pod budowę Pomnika Pamięci Ofiar Mordu Pomorskiego 1939 r., fot. Łukasz Piecyk

Marszałek Piotr Całbecki wspólnie z harcerzami pobrał 14 września symboliczną próbkę ziemi z miejsca kaźni Polaków na toruńskiej Barbarce. Ziemia ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim będzie wmurowana w Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu.

Czytaj więcej

W hołdzie tysiącom

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Pomnik ofiar antypolskiej akcji eksterminacyjnej, przeprowadzonej przez Niemców na Pomorzu w 1939 roku, stanie w Toruniu na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej. W komitecie budowy zasiadają samorządowcy, działacze społeczni, przedstawiciele kościołów i organizacji religijnych, przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentanci organizacji harcerskich województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Trwa zbiórka publiczna na ten cel. 9 lipca w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się historycy, by wypracować ostateczną wersję inskrypcji i tablic informacyjnych.  

Czytaj więcej

  • 1
  • 2

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.