Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek (5 października) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na obiekcie, który pomieści mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i salę teatralno-koncertową Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Czytaj więcej
O stacjonujących w międzywojniu w Toruniu wojskach balonowych opowiada film dokumentalny, który można oglądać na naszym kanale społecznościowym. Odbudowany m.in. dzięki wsparciu samorządu województwa pomnik baloniarzy w mundurach po 81 latach wrócił na swoje miejsce w toruńskim parku miejskim.
Czytaj więcej
W czasie pandemii Kujawy i Pomorze wybrały nowatorski sposób na uczczenie światowego dnia muzyki. Już 1 października w wojewódzkim chatbocie ruszą “Elektrofony” - seria kameralnych koncertów online i talk show z ciekawymi muzykami. Za projektem stoi Bartek Staszkiewicz - związany z regionem klawiszowiec, pianista i producent muzyczny.
Czytaj więcej
W najbliższy weekend odbędzie się finał ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz urzędów marszałkowskich w całym kraju, której celem jest pokazanie, jak wiele zmienia się w naszym kraju dzięki środkom pomocowym Unii Europejskiej. Tym razem wszystkie wydarzenia wyłącznie online na www.dniotwarte.eu. Od piątku do niedzieli (25-27 września) pod tym adresem koncerty, spektakle, warsztaty i wirtualne spacery w ciekawe miejsca, w tym przygotowane przez nasz region.
Czytaj więcej
W poniedziałek (21 września) w bydgoskiej Operze Nova odbył się koncert galowy dwunastej edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Podczas wydarzenia „Wieczór nad rzeką zdarzeń” obok gwiazd polskiej estrady wystąpiła zwyciężczyni tegorocznego konkursu Paulina Wróblewska. Samorząd województwa, który wsparł wydarzenie finansowo, reprezentowali przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Czytaj więcej
Medale za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył 18 września w Pałacu w Lubostroniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Czytaj więcej
W piątek (18 września) w Filharmonii Pomorskiej rozpoczęło się wielkie święto muzyki, czyli 58. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmiały utwory Krzysztofa Pendereckiego. Był to jeden z pierwszych koncertów w Polsce poświęconych twórczości tego wybitnego kompozytora po jego śmierci. Gościem specjalnym wydarzenia była Elżbieta Penderecka.
Czytaj więcej
„Moja droga” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym regionie przygotowano szereg atrakcji, które rozpoczynają się w sobotę (12 września). Inauguracja wojewódzkich obchodów, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbędzie się jutro (12 września) w Strzelnie w powiecie mogileńskim.
Czytaj więcej
Trwają prace przy odbudowie dworku w Dusocinie w powiecie grudziądzkim, miejscu urodzenia jednego z ojców współczesnej chirurgii. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Zakończyły się już prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. W tygodniu poprzedzającym setną rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera marszałek Piotr Całbecki i radny województwa Robert Malinowski wzięli udział w uroczystości zawieszenia wiechy.
Czytaj więcej
We Włocławku, stolicy Kujaw, przy pięknej pogodzie odbyły się w niedzielę (7 czerwca) uroczystości z okazji Święta Województwa. Obchody z udziałem samorządowych władz regionu rozpoczęła msza święta w intencji województwa, po niej odbyły się koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka i sesja sejmiku województwa (retransmisja). A dziś - lekcje o samorządzie i regionie na kanale naszej e-Szkoły.
Czytaj więcej
W Kujawsko-Pomorskiem rok 2020 obchodzimy jako Rok Ludwika Rydygiera. Sto lat po śmierci jednego z ojców współczesnej chirurgii odbudujemy miejsce jego urodzenia, czyli dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. W budynku znajdą się: ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa.
Czytaj więcej
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w odbywających się 10 lutego w Pucku w województwie pomorskim obchodach stulecia zaślubin Polski z morzem. Pucki rynek, na którym odbywały się uroczystości patriotyczne z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, był metą sztafety biegaczy, która wystartowała z Bydgoszczy i Torunia.
Czytaj więcej
Rogatywka z szaroniebieskiego sukna, zapinana na guziki kapota, spodnie z lampasami, pałasz przymocowany do pasa – to elementy błękitnych strojów wzorowanych na mundurach Armii Polskiej generała Józefa Hallera, w których stuosobowa grupa rekonstrukcyjna wystąpiła podczas inscenizacji historycznych w Golubiu Dobrzyniu (17 stycznia), Toruniu (18 stycznia), Chełmnie (22 stycznia) i Grudziądzu (23 stycznia) w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. Mundury z epoki uszyto na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego, teraz będzie je można wypożyczać.
Czytaj więcej
W środę (22 stycznia) uroczystości setnej rocznicy powrotu do wolnej Polski odbywały się w Chełmnie, w czwartek (23 stycznia) świętował Grudziądz.
Czytaj więcej
W środę (22 stycznia) w Bydgoszczy, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, została odsłonięta umieszczona na frontonie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku tablica poświęcona generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu. W poniedziałek (20 stycznia) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone innym ojcom naszej niepodległości: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i generałowi Józefowi Hallerowi.
Czytaj więcej
Obchodzimy stulecie powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. W Bydgoszczy, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, dziś (20 stycznia) zostały odsłonięte umieszczone na historycznych gmachach tablice pamiątkowe poświęcone ojcom naszej niepodległości. Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska uczestniczyli w czwartkowej (16 stycznia) uroczystej rocznicowej sesji Rady Miasta Torunia. Bydgoszcz - 100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski (film 12,35 min)
Czytaj więcej
100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W miniony piątek (17 stycznia), z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odbyło się najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. W wydarzeniu uczestniczyli tłumnie mieszkańcy regionu. Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Kolejne najbliższe wydarzenia. Golub-Dobrzyń - 100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski (film 12,5 min.)
Czytaj więcej
100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W całym regionie oddajemy hołd bohaterom tamtego czasu, którzy wywalczyli niepodległość, a potem odbudowywali Rzeczpospolitą. W Toruniu na uroczystej wspólnej sesji zebrały się w miniony piątek (10 stycznia) sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a wieczorem w Bydgoszczy odbył się galowy koncert symfoniczny. Nasze uroczystości (kalendarium najbliższych) objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Głowę państwa reprezentował w Toruniu minister Andrzej Dera. Krótki film z uroczystości
Czytaj więcej
Czytaj więcej
100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Bogaty program obchodów tej ważnej dla nas rocznicy rozpoczęliśmy w miniony piątek (10 stycznia). Tego dnia w całym regionie oddaliśmy hołd bohaterom tamtego czasu. Na uroczystej wspólnej sesji w Toruniu zebrały się sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 17 stycznia najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Pomorze musiało na wolność poczekać
Czytaj więcej
Przygotowujemy się do uroczystych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, z bogatym programem złożonym z wydarzeń, które będą się odbywać cały przyszły rok w wielu miejscach regionu. Marszałek Piotr Całbecki podpisał 17 grudnia w Golubiu-Dobrzyniu list intencyjny w sprawie najbardziej spektakularnego z nich – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, z udziałem stuosobowej grupy rekonstrukcyjnej.
Czytaj więcej
Stało się już tradycją, że w okresie obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbywają się wydarzenia związane z naszą kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Główną imprezą był dwudniowy festiwal w Przysieku (9 i 10 listopada).
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Województwo kujawsko-pomorskie słynie z dwóch ras gęsi: kołudzkiej i rypińskiej. Ich mięso cenione jest ze względu na wyjątkowe walory smakowe i składniki odżywcze. Wszyscy miłośnicy gęsi rypińskiej mieli okazję skosztować dań z jej smacznym mięsem w sobotę (9 listopada) na doroczny festynie w Rypinie.
Czytaj więcej
Z gęsiego mięsa można przygotować wiele smacznych dań. Dla wszystkich miłośników gęsiny oraz dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni, przygotowaliśmy kilka przepisów opracowanych wspólnie ze znanymi kucharzami biorącymi udział w naszej akcji. Kulinarne wskazówki będą pomocne podczas przygotowywania rodzinnego obiadu na Święto Niepodległości.
Czytaj więcej