Urzekające niepowtarzalnością krajobrazu wschodnia część Borów Tucholskich i tereny w środkowym biegu rzeki Wdy, tworzą Wdecki Park Krajobrazowy. Wraz z otuliną park zajmuje ponad 23 tysiące hektarów powierzchni. Duże zróżnicowanie terenu, wiele jezior i rzek, bogactwo gatunków zwierząt i roślin czynią tereny parku idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku.
Czytaj więcej
W Toruniu trwa od wczoraj doroczny festiwal światła, 14. Bella Skyway. Samorząd województwa wspiera imprezę od wielu lat. W ceremonii otwarcia uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.
Czytaj więcej
Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.
Czytaj więcej
Łukasz Simlat i Andrzej Seweryn grają w kręconym właśnie w Teatrze Horzycy i na toruńskim Starym Mieście nowym filmie Michała Grzybowskiego „Sezony”. Produkcję współfinansują samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i budżetu województwa) i państwowy Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Czytaj więcej
Wyspa Młyńska z Młynami Rothera w Bydgoszczy znalazła się wśród laureatów plebiscytu „Cuda Polski 2023” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Gratulujemy!
Czytaj więcej
W miniony weekend świętowaliśmy w Inowrocławiu i Toruniu. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z kończącego się tegorocznego Święta Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego.
Czytaj więcej
Najbliższy weekend to obchody Święta Województwa w grodzie Kopernika i w Inowrocławiu. Od piątku do niedzieli odbędzie się fiesta balonowa, sobotni wieczór upłynie pod znakiem koncertu „Pod wspólnym niebem”, a niedziela to międzypokoleniowa potańcówka w Inowrocławiu i defilada przez toruński Rynek Staromiejski. Za nami już imprezy w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włocławku.
Czytaj więcej
Za nami pierwszy weekend imprez w ramach Święta Województwa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń w Bydgoszczy, Grudziądzu i Włocławku.
Czytaj więcej
W Województwie Kujawsko-Pomorskim niebawem rozpocznie się coroczne świętowanie. Do 11 czerwca w całym regionie królować będzie muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej. Oficjalne obchody w tym roku odbędą się we Włocławku.
Czytaj więcej
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (12 maja) w wydarzeniach Dnia Polskiego w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons w Belgii, na które Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe zaprosiło złożoną z personelu wojskowego z rodzinami pięciotysięczną społeczność SHAPE oraz belgijską Polonię.
Czytaj więcej
Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na wykonanie zakładki do książki - regulamin konkursu poniżej/ w załączeniu.
Czytaj więcej
Rozmowa z dr. Jackiem Janiszewskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, pomysłodawcą i twórcą organizowanego od 1993 roku Forum Gospodarczego Welconomy in Toruń
Czytaj więcej
Marszałkowski program szczepień przeciwpneumokokowych dla dorosłych został nagrodzony w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy samorząd”. Podczas uroczystej gali towarzyszącej VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach statuetkę oraz dyplom w imieniu samorządu województwa odebrał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
Czytaj więcej
Urodził się 19 grudnia 1852 r. w podmogileńskim Strzelnie, za swoje osiągnięcia jest doceniany na całym świecie. Albert Abraham Michelson to wybitna postać, której poświęcona będzie dzisiejsza (14 grudnia) konferencja zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Chętnych do bliższego poznania sylwetki słynnego fizyka zapraszamy do toruńskiego Centrum Dialogu Społecznego na godzinę 17.
Czytaj więcej
Za nami trzynasta edycja Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze europejskie w kadrze", odbywającego się w ramach festiwalu Camerimage. W czwartek (17 listopada), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się gala wręczenia nagród.
Czytaj więcej
Na zaproszenie Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w Światowym Dniu Miast ONZ, podczas którego wygłosił przemówienie na temat roli samorządów w działaniach na rzecz rodziny; podzielił się też doświadczeniami związanymi z pomocą udzielaną przez nasz region uchodźcom wojennym z Ukrainy. Konferencja „Zrównoważone wysiłki na rzecz budowy inkluzywnych, bezpiecznych i odpornych obszarów miejskich” odbyła się 26 października w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Czytaj więcej
Miniony weekend upłynął pod znakiem pikników, warsztatów, obserwacji nieba i koncertów. Wszystko za sprawą Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Czytaj więcej
Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Uroczystość odbyła się w Hotelu 1231.
Czytaj więcej
W Urzędzie Marszałkowskim podsumowaliśmy (14 września) w międzynarodowym gronie projekt Cult-CreaTE (Interreg Europe), którego celem jest upowszechnienie turystyki kreatywnej i kulturowej. Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym z udziałem partnerów z Grecji, Łotwy i Węgier, których gościmy w Toruniu, oraz z Irlandii, Cypru, Włoch i Szkocji, którzy w spotkaniu uczestniczyli online.
Czytaj więcej
3 września zagrajcie z nami! Bohaterką rodzinnej gry terenowej będzie Pola Negri - Polka, wielka gwiazda kina niemego. W tym roku mija 125. rocznicę jej urodzin.
Czytaj więcej
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od 1955 roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.
Czytaj więcej
Morze Polaków (Mare Polonorum) – tak jezioro Gopło nazywał historyk, kronikarz i geograf Jan Długosz. Widok na ten akwen rozciąga się z tarasu zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (w powiecie inowrocławskim), zmodernizowanego i zaadaptowanego na nową siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.
Czytaj więcej
Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.
Czytaj więcej
Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Liczne walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze czynią te tereny wyjątkowym miejscem do wypoczynku.
Czytaj więcej
14 czerwca odbył się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej w Książnicy Kopernikańskiej. To wydarzenie, podczas którego można było znaleźć pozycje trudno dostępne w księgarniach, wziąć udział w debatach i spotkaniach z autorami i redaktorami. Poznaliśmy także laureatów konkursu na książkę o tematyce regionalnej. Nagrodę główną otrzymała „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914” autorstwa Michała Pszczółkowskiego.
Czytaj więcej