Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Trwa rywalizacja o Puchar Gordona Bennetta

Zawody o Puchar Gordona Bennetta, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W sobotni wieczór (21 sierpnia) balony z zawodnikami walczącymi o Puchar Gordona Bennetta przy akompaniamencie hymnów narodowych uniosły się nad toruńskim lotniskiem. W widowiskowym starcie wziął udział marszałek Piotr Całbecki. Wylot drużyn zakończył dwudniowy piknik towarzyszący najstarszemu i najbardziej prestiżowemu wydarzeniu lotniczemu. Organizację wielkiej balonowej fiesty wsparł samorząd województwa.  

Czytaj więcej

Zaśpiewali pod wspólnym niebem

Koncert pod wspólnym niebem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Małgorzata Ostrowska, Natalia Nykiel, Tomasz Organek i Andrzej Piaseczny to tylko kilkoro artystów, którzy pojawili się na plenerowej scenie w sobotę (21 sierpnia) podczas koncertu „Pod wspólnym niebem”, na który zaprosił marszałek Piotr Całbecki. Wydarzenie dedykowane było pracownikom służby zdrowia zaangażowanym w walkę z pandemią.

Czytaj więcej

Puchar Gordona Bennetta

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Piętnaście balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie pojawi się już w ten weekend (20-22 sierpnia) na kujawsko-pomorskim niebie. Wszystko za sprawą rozpoczynających się w Toruniu Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Organizację wielkiej balonowej fiesty wspiera samorząd województwa. Bezpłatne bilety do pobrania na stronie.

Czytaj więcej

Mistrzostwa w Tallinie: złoto Sułek, brąz Gackiej!

Adrianna Sułek, złota medalistka z Tallina, fot. z archiwum sportsmenki

Z dwoma medalami wracają kujawsko-pomorscy lekkoatleci z mistrzostw Europy U23 w Tallinie. Złoty medal w siedmioboju zdobyła Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz), a brązowy, w sztafecie 4x400, Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz). Obie są aktualnymi stypendystkami marszałka województwa.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie z tytułem Samorządowy Lider Edukacji

Statuetka Samorządowy Lider Edukacji, fot. Andrzej Goiński/UMKWP

Przyszkolne obserwatoria astronomiczne, inwestycje w kujawsko-pomorskich ośrodkach szkolno-wychowawczych w Bydgoszczy i Toruniu oraz Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa – to projekty realizowane przez samorząd województwa, docenione w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy Lider Edukacji”. W gali wręczenia certyfikatów w Lublinie wziął udział członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Janiny z Chełmna

Janina Bernasiak, fot. archiwum rodzinne

Jej pasją przez całe życie było czytanie, a po książkę sięgała w każdej wolnej chwili – Janina Bernasiak pochodzi z centralnej Polski, ale jej domem przez lata były Dworzyska, obecnie dzielnica Chełmna. W piątek (9 lipca) w dniu swoich 101. urodzin nestorka dołączyła do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców województwa. Życzenia seniorce złożył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Sportowcy z Kujaw i Pomorza na igrzyskach w Tokio

Gabriela Sasnal (Zawisza Bydgoszcz), fot. nadesłane przez zawodniczkę

29 zawodniczek i zawodników będzie reprezentować Kujawsko-Pomorskie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Oprócz nich do stolicy Japonii pojedzie troje naszych wychowanków, reprezentujących kluby spoza regionu, a także sześciu trenerów kadry olimpijskiej, siedmiu pracowników obsługi i jeden sędzia. Początek rywalizacji 23 lipca.

Czytaj więcej

Medal dla pani Jadwigi

Wręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

To artystyczna dusza, która wolny czas od najmłodszych lat lubiła spędzać, malując obrazy i zajmując się rękodziełem - Jadwiga Jagła, 103-letnia mieszkanka Pruszcza w powiecie świeckim została jedną z rówieśniczek Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat. Wizytę nestorce złożył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

45. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wojowie z całej Polski zaprezentowali swoją waleczność i kunszt podczas trzydniowego (2-4 lipca) 45. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Ruszył Tofifest 2021

Spotkanie z Pawłem Pawlikowskim podczas festiwalu Tofifest w 2019 roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2021 rozpoczęty. W tym roku miłośnicy kina mogą obejrzeć festiwalowe produkcje także w swoich domach. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Nagroda Magellana dla wydawnictwa Urzędu Marszałkowskiego

Statuetka Nagrody Magellana dla wydawnictwa Urzędu Marszałkowskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Miło nam poinformować, że album fotograficzny „Drzwi do krajobrazu. Parki krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, ze zdjęciami Daniela Pacha i tekstem Marii Falińskiej, wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, został wyróżniony przyznawaną za najlepsze publikacje turystyczne Nagrodą Magellana. Pierwsze miejsce dzielimy z Marcinem Kydryńskiego i jego albumem „Dal. Listy z Afryki minionej”.

Czytaj więcej

Gratulacje dla muzealników

Nagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Troszczą się o dziedzictwo regionu i opiekują jego skarbami – 12 pracowników naszych instytucji kultury otrzymało w piątek (18 czerwca) nagrody przyznawane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Wyróżnienia, podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim, laureatom wręczył Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na rowery!

Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ruszyły zapisy na pierwszy w cyklu rodzinny rajd rowerowy po naszym regionie, który odbędzie się 26 czerwca w Brodnicy. W lipcu planowane jest kolejne wydarzenia dla fanów dwóch kółek w Kruszwicy, a w sierpniu w Bydgoszczy, Dobrzyniu nad Wisłą i Toruniu.

Czytaj więcej

Wioski tematyczne - wypoczynek bez nudy

Zajęcia dla dzieci w Miodowej Wiosce w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski), fot. Andrzej Goiński/UMWK-P

Zwiedzanie zabytkowej kopalni, warsztaty mydlarskie, spacer kwiatowym szlakiem z duchem właścicielki zabytkowego dworu – to tylko niektóre atrakcje wiosek tematycznych w Kujawsko-Pomorskiem. W naszym regionie znajduje się kilka takich specjalnie utworzonych atrakcji turystycznych z motywem przewodnim, zwykle w małych miejscowościach. Po przewie spowodowanej lockdownem wioski znów czekają na odwiedzających. To świetne miejsca na rodzinne wycieczki.

Czytaj więcej

Z muzeum przez epoki

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie, na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie odbyło się w poniedziałek (14 czerwca) posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej.

Czytaj więcej

WF z mistrzyniami sportu

Zajęcia w ramach projektu „Mistrzynie w Szkołach”, fot. Paweł Skraba

Pięć mistrzyń sportu poprowadziło wczoraj (10 czerwca) w hali Rypińskiego Centrum Sportu lekcję wychowania fizycznego dla 350 dziewcząt w ramach tegorocznej edycji akcji „Mistrzynie w Szkołach”, organizowanej przez Fundację Otylii Jędrzejczak. Wydarzenie wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Z mistrzyniami i uczennicami spotkała się członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

Czytaj więcej

Obchodziliśmy Święto Województwa (dużo zdjęć)

Uroczysta msza święta w intencji regionu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Poniedziałkowa (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy była kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, odnosząc się do pracowników i funkcjonariuszy instytucji i służb zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19; przedstawiciele tych struktur byli specjalnymi gośćmi uroczystej sesji.  

Czytaj więcej

Radosnego świętowania!

Życzenia marszałka Piotra Całbeckiego na Dzień Dziecka.

Czytaj więcej

Turystyczne eskapady po Kujawach i Pomorzu (zdjęcia)

Zwiedzanie interaktywnej wystawy multimedialnej „Wahadło Czasu” w Brześciu Kujawskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wycieczki, wystawy, prelekcje, gry, rajdy piesze i rowerowe – miniony weekend upłynął mieszkańcom i turystom Kujawsko-Pomorskiego pod znakiem zwiedzania i poznawania okolic podczas marszałkowskiej akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”.

Czytaj więcej

Unitas Durat dla Teatru Horzycy (zdjęcia)

Zakończenie jubileuszowego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Ponad sto lat temu na jego scenie odbyła się pierwsza premiera spektaklu w języku polskim. W niedzielę (30 maja) w zabytkowym gmachu Teatru im. Wilama Horzycy miała miejsce uroczystość kończąca jubileuszowy sezon, podczas której marszałek Piotr Całbecki wręczył przyznany instytucji medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z rąk gospodarza województwa wyróżnienie odebrał dyrektor placówki Andrzej Churski.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie oczami filmowców - konkurs

Fot. Andrzej Goiński/ UMWKP

„Ludzie Wisły”, „Rejs”, „Excentrycy” i „Belfer” - to tylko kilka z dziesiątek produkcji, w których za plener posłużyło nasze województwo. Zapraszamy do stworzenia kolejnych obrazów promujących miejsca znajdujące się na Kujawsko-Pomorskiej Trasie Filmowej. Konkurs trwa do 13 czerwca. Do wygrania 10 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Marszałkowski koncert z okazji Dnia Matki (zdjęcia)

Koncert z okazji Dnia Matki, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

W środę (26 maja) w Hali Widowiskowej Arena Toruń odbył się koncert telewizyjny "Nie ma jak u mamy..." emitowany na żywo na antenie TVP1 i TVP Polonia. Patronem wydarzenia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Turystyczne eskapady po Kujawach i Pomorzu

Interaktywny pokaz w Domu Legend Toruńskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wycieczki, wystawy, prelekcje, gry, rajdy piesze i rowerowe – ostatni majowy weekend upłynie mieszkańcom i turystom Kujawsko-Pomorskiego pod znakiem zwiedzania i poznawania okolic. Urząd Marszałkowski zaprasza do udziału w akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. Do wyboru ponad sto atrakcji.

Czytaj więcej

Turystyczna eskapada po Kujawach i Pomorzu

Eskapada - Poznaj swój region z przewodnikiem. 29-30 maja 2021. www.eskapada-z-przewodnikiem.pl

Ponad 100 wycieczek, warsztatów, prelekcji, questów i rajdów pieszych i rowerowych po znanych i nieznanych zakątkach województwa, będzie dostępnych za darmo w weekend 29-30 maja br.  Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego po raz siódmy przeprowadzi akcję „Poznaj swój region z przewodnikiem”, tym razem z nowym słowem – ESKAPADA – w nazwie.  Będzie bezpiecznie, atrakcyjnie i angażująco

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla pani Ireny Walczak

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urodziła się w Wielkopolsce, ale to Kujawy i Pomorze wybrała jako miejsce do życia. Irena Walczak, mieszkanka Przewozu w powiecie radziejowskim, lubi spacerować i doglądać swojego dawnego gospodarstwa, które teraz prowadzi jej wnuk. We wtorek (18 maja) nestorka dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone