Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nasze kampanie społeczne nagrodzone!

Kryształy PR-u, fot. Magdalena Krzyżanowska / Urząd Gminy Obrowo

Pomoc ofiarom przemocy psychicznej, internetowa walka z pandemią i promocja regionu w Dubaju - działania promocyjne samorządu województwa kujawsko-pomorskiego zostały docenione i nagrodzone w konkursach „Samorządowy lider komunikacji i promocji” oraz „Kryształy PR-u”.

Czytaj więcej

Promocja lokalnego dziedzictwa turystycznego z dofinansowaniem

Spływ kajakowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Prawie sto tysięcy złotych z marszałkowskiego funduszu otrzyma siedem pozarządówek z naszego regionu. Dzięki pozyskanym środkom będą one budować i rozwijać lokalne marki turystyczne poprzez warsztaty, promocję czy znakowanie szlaków pieszych i rowerowych.

Czytaj więcej

Archeologiczny fenomen w Borach Tucholskich

Konferencja na temat badań archeologicznych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

- Stała się rzecz niesamowita! To fenomen w skali kraju! – tak odkrycie w Borach Tucholskich pozostałości gockiej osady z IV wieku naszej ery skwitował wybitny polski archeolog prof. Andrzej Kokowski. Konferencja na temat badań archeologicznych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego odbyła się w poniedziałek (4 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej.

Czytaj więcej

Ruszamy Szlakiem Kopernikowskim (film i dużo zdjęć)

Ceremonia podpisania listów intencyjnych w sprawie Szlaku Kopernikowskiego, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały 24 marca w Toruniu. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin patrona toruńskiej Alma Mater. Film z wydarzenia

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie w Dubaju (dużo zdjęć)

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Dubaju, fot. UMWKP

Odbywające się ramach Dnia Kujaw i Pomorza koncerty, korowody, przedstawienia i angażujące publiczność zabawy były 5 lutego najważniejszymi wydarzeniami w pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Naszą ekspozycję odwiedziło w tym czasie 10 tysięcy osób! W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebywała (3-9 lutego) oficjalna delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, a także przedstawiciele regionalnego biznesu i reprezentujący nasze województwo artyści.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Dubaju

Expo Dubaj 2020, fot. UMWKP

Przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich firm oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i radni województwa wrócili właśnie z Dubaju, gdzie reprezentowali nasz region podczas wydarzeń związanych Wystawą Światową Expo 2020. W lutym w Dubaju otworzymy naszą ekspozycję regionalną; wtedy też do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich udadzą się kolejni przedstawiciele naszego biznesu.

Czytaj więcej

Inwestycje w obiektywie - konkurs

Praca nagrodzona w zeszłorocznej edycji konkursu. III miejsce w kategorii fotografia pojedyncza, for. Anna Kanabaj Rozdroża

,,Podoba mi się” to konkurs skierowany do pasjonatów fotografii mieszkających na terenie Kujaw i Pomorza. Nagrodzimy najlepsze zdjęcia przedstawiające projekty zrealizowane w naszym regionie ze wsparciem naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj więcej

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Gala zamknięcia Camerimage

Gala zamknięcia festiwalu Energa Camerimage, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zakończyła się 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Za nami interesujące pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami i liczne warsztaty. Wielkie święto kina podsumowała sobotnia gala zamknięcia, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznych konkursów. 

Czytaj więcej

Historia wyjątkowej misjonarki – wygraj komiks o Wandzie Błeńskiej

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

,,Wszędzie są dobrzy ludzie” – mawiała odważna i gotowa do poświęceń bohaterka kolejnego komiksu wydanego przez Urząd Marszałkowski. Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, w Toruniu spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W grodzie Kopernika rozpoczęła praktykę lekarską. Całe życie poświęciła ratowaniu innych. Wydawnictwo można zdobyć w naszym konkursie internetowym.

Czytaj więcej

Energa Camerimage - wielkie święto kina w Toruniu

Gala otwarcia Energa Camerimage 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii, warsztaty i konkursy - trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Gala otwarcia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w sobotę (13 listopada) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie.

Czytaj więcej

Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze: nowi członkowie

Wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

We wtorek (9 listopada) do elitarnego grona producentów zdrowej żywności i restauracji serwujących najlepsze potrawy i dania w naszym regionie dołączy osiem nowych firm. Uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze odbywa się w Ostromecku z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego. Od stycznia 2012 roku Kujawsko-Pomorskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Czytaj więcej

Silne, waleczne, zdeterminowane - wystawa przed Urzędem Marszałkowskim

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowotwór – z taką diagnozą mierzy się każdego dnia wiele kobiet. Ich determinacja i walka, jaką toczą na drodze do zdrowia, są niezwykłe. Dwanaście z nich, mieszkanek naszego regionu, zmagających się z chorobą nowotworową, stanęło przed obiektywem artystów Madame Miko i Marcina Urzędowskiego. Efektem współpracy jest wystawa plenerowa „Siła kobieTy”, którą w środę (3 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim otworzyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i bohaterki sesji zdjęciowej.

Czytaj więcej

Expo Dubaj: zapraszamy przedsiębiorców

EXPO 2015 w Mediolanie, fot. Archiwum UMWKP

Trwa Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Polska w swoim narodowym pawilonie promuje gospodarkę i biznes, a także polską kulturę; w lutym spodziewamy się tam zainstalowania przestrzeni promocyjnej naszego województwa. Urząd Marszałkowski wyłania kolejnych reprezentantów naszego lokalnego biznesu do udziału w programie gospodarczym. Do 15 listopada aplikacje mogą składać firmy branż narzędziowej i produkcji z tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej

Pejzaż bez Ewy Demarczyk

Festiwal Pejzaż bez Ciebie 2021, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Była wyjątkowym zjawiskiem polskiej estrady, porównywano ją do Juliette Greco i  Edith Piaf - Ewie Demarczyk poświęcona jest 17. edycja festiwalu Pejzaż bez Ciebie. Koncert odbył się we wtorek (26 października) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Czytaj więcej

Kolejna edycja akcji Siła KobieTY! Zobacz niezwykłą wystawę, a na niej zdjęcia 12 wyjątkowych kobiet!

Grafika - polskapress.pl

Od 15 października w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu i we Włocławku obejrzeć można plenerowe wystawy artystycznych zdjęć. Bohaterki sesji Siła KobieTY, opowiadając w ten wyjątkowy sposób swoją historię powrotu do zdrowia, zachęcają do badań profilaktycznych.

Czytaj więcej

Expo Dubaj

EXPO 2015 w Mediolanie, fot. Archiwum UMWKP

27 mikro, małych i średnich kujawsko-pomorskich przedsiębiorców będzie reprezentować nasz region podczas grudniowych targów Expo 2020 w Dubaju. Wybrane zostały także firmy branży medycznej, które przedstawią swoją ofertę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podczas misji gospodarczej w lutym przyszłego roku. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego powierzył realizację projektu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Czytaj więcej

Wiejski jarmark w sercu Torunia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki - w piątek (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedawało warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Apostołowie Afryki: doktor Błeńska i kardynał Kozłowiecki

Dr Wanda Błeńska, fot. z arch. KIK w Toruniu

Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, oraz kardynał Adam Kozłowiecki SJ byli bohaterami konferencji naukowej „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć” z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej. 

Czytaj więcej

Gremium ortopedów spotkało się w Toruniu

Uroczyste otwarcie Dni Ortopedów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zakończyły się Dni Ortopedyczne, w ramach których w Toruniu odbyły się liczne wykłady, warsztaty i prezentacje związane z ortopedią i traumatologią. Podczas uroczystego otwarcia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki Maciej Jackowiak, koordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Onkologii Narządu Ruchu w szpitalu na Bielanach, odebrał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

Goście z Europy poznają cyfrowe projekty turystyczne regionu

Gra miejska na toruńskiej starówce z udziałem partnerów projektu Digitourism. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

O tym, jak Kujawsko-Pomorskie wykorzystuje nowoczesne technologie w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów turystycznych, dowiedzą się odwiedzający nasz region partnerzy projektu Digitourism. We wtorek (5 października) z przedstawicielami organizacji pozarządowych i uczelni wyższych z czterech europejskich państw spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Goście odwiedzili również toruńskie muzea i starówkę oraz wzięli udział grze miejskiej.

Czytaj więcej

„Z klasyką do współczesności” – wystawa w toruńskiej książnicy

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP i Tomasz Dorawa

Jakie książki czytały w młodości osoby znane społeczności miasta i regionu? Odpowiedź znajdziemy na wystawie fotograficznej Książnicy Kopernikańskiej, na której zaprezentowane zostały portrety znanych samorządowców, artystów i dziennikarzy pozujących z ulubionymi lekturami z dzieciństwa. Wśród nich marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Czytaj więcej

Wybitni chirurdzy wyznaczyli sobie spotkanie w Toruniu

Inauguracja Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

W Toruniu zakończył się jubileuszowy 70. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. W uroczystej inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który jest też honorowym patronem wydarzenia. Gościem kongresu był marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, także chirurg.

Czytaj więcej

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia – wystawa IPN w Toruniu

Kardynał Stefan Wyszyński – wystawa przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, otworzyli w poniedziałek (13 września) wystawę plenerową przez Urzędem Marszałkowskim poświęconą Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W niedzielę gospodarz województwa uczestniczył w ceremonii beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytaj więcej

Konwent Marszałków w Toruniu

Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Pałacu Dąmbskich odbyło się w czwartek (9 września) posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Głównym tematem były środki europejskie dla Polski perspektywy 2021-2027 oraz stan przygotowań do wdrażania polityki spójności. Województwo kujawsko-pomorskie przejęło w czerwcu prezydencję w konwencie i obecnie koordynuje jego prace.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone