Czytaj więcej
W Kujawsko-Pomorskiem gościł w miniony piątek (2 października) marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Wspólnie z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską, parlamentarzystami i radnymi województwa złożył kwiaty pod poświęconym ofiarom zbrodni pomorskiej pomnikiem w toruńskim Parku Pamięci. W Bydgoszczy spotkał się ze środowiskami rolniczymi.
Czytaj więcej
W naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgi pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w parafii w Grzybnie (powiat chełmiński). Wcześniej była wyłożona w chełmińskiej farze i w Unisławiu Kijewie Królewskim.
Czytaj więcej
W naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgę pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w Kijewie Królewskim (powiat chełmiński). Wcześniej była wyłożona w chełmińskiej farze.
Czytaj więcej
Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, że w naszym regionie wciąż jest żywa pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Zapełniamy karty poświęconej im księgę pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie księga jest wystawiona w Chełmnie. We wsi Klamry w powiecie chełmińskim w październiku i listopadzie 1939 w zbiorowych egzekucjach rozstrzelano 3 tysiące osób.
Czytaj więcej
Bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, wewnątrz zimny metal z długą, bardzo długą listą miejsc masowych rozstrzeliwań … W Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 upamiętniający co najmniej 30 tysięcy pomordowanych. Prezentujemy film z uroczystości odsłonięcia (ok. 1 godziny).
Czytaj więcej
Rozmowa ze Zbigniewem Mikielewiczem, artystą rzeźbiarzem, autorem toruńskiego pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej
Czytaj więcej
Przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu można obejrzeć interesującą wystawę na temat zbrodni pomorskiej, jej ofiar i sprawców. Zdjęcia pochodzą z polskich archiwów i muzeów oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawę przygotowali historycy z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Czytaj więcej
W Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej - symboliczne miejsce upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Prosta bryła pomnika odwołuje się do wyobrażenia rozstrzelanego, zburzonego przez pociski domu. Autorem obelisku jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.
Czytaj więcej
W Raciniewie w powiecie chełmińskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w minioną niedzielę (30 września) uroczystość upamiętniająca cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939. Ziemia ze zbiorowych mogił w raciniewskim lesie, podobnie jak ziemia z pozostałych ponad 400 miejsc kaźni na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, zostanie wmurowana w pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty w najbliższą sobotę (6 października) w Toruniu. Powstanie księga pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych.
Czytaj więcej
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego do uczestnictwa 6 października w uroczystości odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców w około 400 miejscowościach podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy.
Czytaj więcej
Marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wspólnie harcerzami pobrali 25 września symboliczną próbkę ziemi z fordońskiej „Doliny Śmierci”. Ziemia ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim będzie wmurowana w Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu.
Czytaj więcej
6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy.
Czytaj więcej
Marszałek Piotr Całbecki wspólnie z harcerzami pobrał 14 września symboliczną próbkę ziemi z miejsca kaźni Polaków na toruńskiej Barbarce. Ziemia ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim będzie wmurowana w Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu.
Czytaj więcej
Pomnik ofiar antypolskiej akcji eksterminacyjnej, przeprowadzonej przez Niemców na Pomorzu w 1939 roku, stanie w Toruniu na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej. W komitecie budowy zasiadają samorządowcy, działacze społeczni, przedstawiciele kościołów i organizacji religijnych, przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentanci organizacji harcerskich województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Trwa zbiórka publiczna na ten cel. 9 lipca w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się historycy, by wypracować ostateczną wersję inskrypcji i tablic informacyjnych.
Czytaj więcej
Druhny i druhowie z hufców i drużyn Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozpoczęli 14 kwietnia w Toruniu publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika pomordowanych Pomorzan. Uroczysta inauguracja kwesty odbyła się na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego. Jubileuszowy Złaz Harcerstwa Kujaw i Pomorza
Czytaj więcej
Pomnik ofiar antypolskiej akcji eksterminacyjnej, przeprowadzonej przez Niemców na Pomorzu w 1939 roku, stanie w Toruniu na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej. W komitecie budowy zasiadają samorządowcy, działacze społeczni, przedstawiciele kościołów i organizacji religijnych, przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentanci organizacji harcerskich województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 3 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie prezydium komitetu. Wypowiedź prof. Mirosława Golona "W hołdzie tysiącom Pomorzan"
Czytaj więcej