Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

sprawy społeczne

Przedsmak Bożego Narodzenia na kiermaszu rękodzieła – zapraszamy!

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dekoracje bożonarodzeniowe, ozdoby choinkowe, stroiki i świąteczne kartki będzie można znaleźć na corocznej wystawie połączonej z kiermaszem rękodzieła osób niepełnosprawnych „My też potrafimy”. Stoiska dostępne będą w gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 i w budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73 w poniedziałek (5 grudnia) od godziny 10.

Czytaj więcej

IX edycja programu „Sztuka Wyboru” za nami

Jan Sugier - I miejsce

We wtorek (29 listopada) w siedzibie Fundacji Tumult odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu pn. „Plakat! Akcja! Reakcja!” na plakat profilaktyczny promujący odpowiedzialne korzystanie z mediów elektronicznych. Konkurs zorganizowano w ramach IX edycji programu „Sztuka Wyboru”, od 2011 roku realizowanego we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Fundacji Tumult. Wydarzenie patronatem honorowym objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Czytaj więcej

Światowy Dzień AIDS

Fot.: aids.gov.pl

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to czas bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także okres, w którym myślimy o bliskich dotkniętych tym problemem. Światowy Dzień AIDS gromadzi ludzi z całego świata w celu podniesienia świadomości na temat HIV/AIDS oraz by, pokazać międzynarodową jedność w obliczu epidemii. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

Czytaj więcej

IX posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Uczestnicy IX posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Monika Kowalczyk

W dniu 29 listopada 2022 r. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Nagrody dla aniołów pomocy społecznej

Gala wręczenia statuetek w konkursie „Stalowy Anioł”, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Najbardziej zaangażowanym, rzetelnym, ofiarnym i twórczym w działaniach na rzecz drugiego człowieka zarząd województwa przyznał Stalowe Anioły – doroczne nagrody dla osób wyróżniających się w działalności społecznej. Nagrody trafiły do sześciu osób i trzech zespołów, przyznano także trzy wyróżnienie. Statuetki wręczyli w piątek (18 listopada) marszałek Piotr Całbecki i członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

XI posiedzenie II kadencji Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

XI posiedzenie II kadencji Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W dniach 15-16 listopada br. w  Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce k. Torunia odbyło się XI posiedzenie II kadencji Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej. W posiedzeniu wzięła udział pani Dagmara Angowska, kierownik Biura ds. Społecznych w Departamencie Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która przedstawiła temat „Możliwości oferowane przez Regionalny Pogram Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dla grupy osób w wieku senioralnym, w okresie nowej perspektywy finansowej”.

Czytaj więcej

Pierwsze kroki w (cyber)Świecie - zróbmy je razem

Baner pierwszekroki.net

Początek XXI wieku określa się mianem „ery nowych uzależnień”, gdyż coraz częściej ogólnodostępne zaczęły być nie tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych ale również uzależnienia od nałogowo podejmowanych aktywności. Takie uzależnienia nazywamy uzależnieniami behawioralnymi lub uzależnieniami od czynności.

Czytaj więcej

Pieniądze na likwidację barier architektonicznych - wnioski do środy

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Do końca listopada trwa nabór wniosków o dofinansowanie prac budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Środki pochodzą z puli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), którą dysponuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

STOP narkotykom i dopalaczom

Konferencja „Narkotykom i dopalaczom stop”, fot. kujawy.media.pl

Każda szkoła w Polsce ma ustawowy obowiązek, obok nauczania czy wychowania także realizacji działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska oświatowego powiatu włocławskiego Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym we Włocławku oraz Gminą Baruchowo zorganizował w dniu 8 listopada w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu konferencję „Narkotykom i dopalaczom stop”.

Czytaj więcej

Dzień Seniora

Drodzy Seniorzy, z okazji Dnia Seniora pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia długich lat w dobrym zdrowiu, dużo energii do dalszego działania i ogromu życiowej aktywności.

Czytaj więcej

Mocne wsparcie o uzależnieniach behawioralnych

Kadr z materiału filmowego Mocne wsparcie 25.10.2022

Hasło uzależnienia kojarzy się przede wszystkim z alkoholem bądź substancjami psychoaktywnymi, tymczasem coraz częściej występującą grupą są uzależnienia behawioralne, czyli nałogowe wykonywanie jakiejś czynności.

Czytaj więcej

Rozmowy o etyce i etosie w zawodzie psychoterapeuty uzależnień

Konferencja „Etyka i etos w zawodzie psychoterapeuty uzależnień”, fot. Jan Tułaza

Środowisko terapeutów uzależnień spotkało się 12 października 2022 r., w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, w Toruniu by porozmawiać o etyce i etosie zawodowym psychoterapeuty uzależnień.

Czytaj więcej

Jak wzmacniać kompetencje i potencjał rodzin

Szkolenie „Praca z rodziną oparta na potencjałach”, fot. Departament Spraw Społecznych i Zdrowia

Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu przeprowadził cykl trzech dwudniowych szkoleń dla pracowników pomocy społecznej pn. „Praca z rodziną oparta na potencjałach”.

Czytaj więcej

Wsparcie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

Czytaj więcej

VIII posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

uczestnicy posiedzenia

W dniu 29 września 2022 r. o godz. 11:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odbyło się VIII posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Zapobieganie uzależnieniom w szkole – program „Unplugged”

Szkolenie Unplugged - zapobieganie uzależnieniom w szkole

W dniach 22-23 września 2022 roku odbyło się szkolenie pt. „Unplugged - zapobieganie uzależnieniom w szkole" w Hotelu „Przystanek Toruń” z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia. Szkolenie otworzyła p. Milena Skopińska – Z-ca Dyrektora Spraw Społecznych i Zdrowia.

Czytaj więcej

Wesoło i rodzinnie w Grudziądzu

Święto Rodziny w Grudziądzu, Fot. Fundacja Rodzice Dzieciom

24 września w Grudziądzu odbyło się kolejne rodzinne spotkanie organizowane wspólnie przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia i organizację pozarządową „Rodzice Dzieciom – fundacja dobrej edukacji”. Podobnie jak w poprzednich edycjach wydarzenia zabawa przeplatana była z zajęciami w Klubie mam i Klubie ojcowskim, gdzie rozwijane były kompetencje rodzicielskie.

Czytaj więcej

Konkurs „Plakat! Akcja! Reakcja!”

Konkurs „Plakat! Akcja! Reakcja!” - praca

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy oraz Fundacja Tumult zapraszają uczniów w wieku 13-20 lat z terenu województwa kujawsko-pomorskiego uczęszczających do szkół podstawowych, ponadpodstawowych lub placówek pozaszkolnych prowadzących zajęcia edukacyjne i kulturalno-oświatowe do udziału w konkursie pn. „Plakat! Akcja! Reakcja!” na plakat profilaktyczny. Konkurs jest organizowany w ramach IX edycji programu „Sztuka Wyboru”.

Czytaj więcej

„Sztuka Wyboru” powraca

Warsztaty graficzne Sztuki Wyboru

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią z nowym przedsięwzięciem powrócił program „Sztuka Wyboru”. W ramach tegorocznej, IX. już edycji programu w dniach 8-9 września 2022 r. w Bydgoszczy odbyły się po raz pierwszy warsztaty z zakresu tworzenia plakatu oraz kształtowania kompetencji społecznych uczniów. Warsztaty skierowane były do pedagogów/plastyków ze szkół ponadpodstawowych o profilu artystycznym oraz placówek kulturalno-oświatowych realizujących zajęcia plastyczne. Uczestnicy warsztatów reprezentowali szkoły plastyczne i placówki kulturalno-oświatowe z Bydgoszczy, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Łochowa, Rypina, Sicienka, Torunia, Tucholi i  Włocławka. Warsztaty odbyły się w  salach Internatu przy Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Ogłoszenie

W związku z przyjęciem uchwały Nr 35/1420/22 Zarządu Województwa Kujawsko--Pomorskiego z dnia 7 września 2022 r. w sprawie przyjęcia projektu „Kujawsko-Pomorskiego Programu Wspierania Rodziny na lata 2023-2028 Rodzina jest najważniejsza” i skierowania go do konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego, partnerami społecznymi i gospodarczymi zwracam się z uprzejmą prośbą o zgłaszanie uwag do ww. projektu.

Czytaj więcej

Stalowe Anioły dla działaczy społecznych – wnioski do 30 września

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Najbardziej zaangażowani, rzetelni i twórczy w dziedzinie pomocy społecznej zostaną po raz szesnasty uhonorowani nagrodami zarządu województwa. Stalowymi Aniołami wyróżnimy zarówno osoby indywidualne jak i zespoły. Na wnioski czekamy do 30 września.

Czytaj więcej

Wspieramy młodzieżowe pozarządówki

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Ponad dwieście tysięcy złotych trafi w tym roku do młodzieżowych organizacji pozarządowych z regionu na realizację projektów wspierających wychowanie. Pula ta, rozdysponowana w ramach konkursu ofert na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań samorządu województwa, pozwoli na realizację piętnastu projektów.

Czytaj więcej

Rusza nabór wniosków o nagrodę dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej „Stalowy Anioł”.

Statuetka „Stalowy Anioł”, fot. Mikołaj Kuras

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza XVI edycję Nagród Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej na rzecz mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego „Stalowy Anioł”.

Czytaj więcej

O uzależnieniach behawioralnych

Szkolenie pn. „Przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym” fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działalności szkoleniowej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym od 1 stycznia 2022 r. stało się nowym zadaniem, do którego zobowiązane zostały samorządy gmin. 

Czytaj więcej

VII posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Uczestnicy posiedzenia

W dniu 28 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odbyło się VII posiedzenie I kadencji Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone