Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa
 
 
Informacja o uroczystości nadania tytułu:
 
Gościem wtorkowej (19 października 2010r.) uroczystej sesji podsumowującej III kadencję sejmiku województwa, był prezydent Lech Wałęsa, który przyjął tytuł honorowego obywatela naszego regionu. Samorząd województwa uhonorował pochodzącego z Kujaw i Pomorza pierwszego przywódcę „Solidarności” w 30. rocznicę powstania tego wielkiego społecznego ruchu.

 

- Panie prezydencie, jest pan wśród nas jako symbol, ale też jako człowiek, który wciąż ma nam wiele do powiedzenia. Nigdy pan nas nie opuścił i  wszystko co robił, robił dla naszej wspólnej ojczyzny. Spotykamy się  tu, w województwie z którego pan pochodzi i z którego są pana korzenie, aby za całe pana piękne życie podziękować. Proszę przyjąć słowa wdzięczności w imieniu przeszło dwóch milionów mieszkańców województwa  – powiedział w mowie powitalnej marszałek Piotr Całbecki.


Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie koło Lipna. W 1961 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. W latach 1961-1967 pracował jako elektryk w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie i Leniach Wielkich. Pomijając dwuletnią służbę wojskową w Koszalinie (1963-1965) ponad dwadzieścia dwa lata jego życia związane są z naszym regionem.


- Dziś Polska jest wolna, posiada bezpieczne i nienaruszalne granice, trwałe i silne struktury państwowe, a dynamiczny i nowoczesny rozwój gospodarczy generuje coraz lepsze wyniki ekonomiczne. tych przemian nie byłoby bez twojej osoby, bez twojej odwagi i rozsądku, uporu i poświęcenia, determinacji i wytrwałości -
mówił w laudacji przewodniczący sejmiku Krzysztof Sikora.


- Jestem bardzo wdzięczny, że zostałem doceniony –
powiedział Lech Wałęsa – Nasze pokolenie dokonało nieprawdopodobnej rzeczy. Z epoki ziemi, granic, konfrontacji i wojen temu pokoleniu udało się wejść do epoki intelektu, informacji, globalizacji. Bez strzału, solidarnie. Tego dokonaliśmy. 
 

Lech Wałęsa jest drugim w historii naszego regionu jego honorowym obywatelem. W czerwcu tego roku taki tytuł przyjął prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp. Więcej na ten temat tutaj.


Nadanie tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego Lechowi Wałęsie odbyło się we wtorek (19 października 2010r.) w Urzędzie Marszałkowskim podczas uroczystej sesji podsumowującej prace sejmiku III kadencji. Oprócz radnych i członków zarządu województwa wzięli w niej udział między innymi parlamentarzyści, wicewojewoda, przedstawiciele samorządów lokalnych, duchowieństwa oraz służb mundurowych. 
 
 
Materiał filmowy z uroczystości tutaj.
Pełna relacja tutaj.
 
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
 
fot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goiński
 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone