Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

statystyka

Pracowity rok strażaków

Fot. Andrzej Goiński

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

Czytaj więcej

Region w roczniku statystycznym

Rocznik statystyczny - okładka

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy opublikował na swojej stronie internetowej Rocznik Statystyczny Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2017. To obszerne źródło wiedzy o poziomie życia społeczeństwa i stanie rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Czytaj więcej

Liczby ze srebrnego ekranu

W Bydgoszczy zakończyła się właśnie kolejna edycja dorocznego święta sztuki obrazu filmowego – Festiwalu Camerimage, fot. Filip Kowalkowski

W ubiegłym roku kina w Kujawsko-Pomorskiem odwiedziło 2,6 miliona widzów. Co czwarty z nich wybrał filmy produkcji polskiej – informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Region w statystyce: najwięcej urodzeń od sześciu lat

W miastach Kujaw i Pomorza mieszka 59 procent populacji, fot. Tymon Markowski

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy w połowie roku w województwie kujawsko-pomorskim mieszkało 2,083 miliona osób. W pierwszym półroczu zaobserwowano największą liczbę urodzeń od sześciu lat oraz większą liczbę imigracji zagranicznych od emigracji.

Czytaj więcej

Nasze cmentarze

Fot. Daniel Pach dla UMWKP

W Kujawsko-Pomorskiem mamy ponad tysiąc cmentarzy o łącznej powierzchni blisko tysiąca hektarów. Na wszystkich w tych dniach stawiamy kwiaty i zapalamy znicze.

Czytaj więcej

Uczą nasze dzieci

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Kujawsko-Pomorskiem na wszystkich szczeblach systemu edukacji pracuje łącznie 40 tysięcy nauczycieli. 14 października obchodzili swoje święto, Dzień Edukacji Narodowej. Wojewódzkie obchody odbyły się 17 października w Toruniu.

Czytaj więcej

Region w czołówce: żywność, kuracjusze i ścieżki rowerowe

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności, fot. Tymon Markowski

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności. Jesteśmy też wśród krajowych liderów między innymi jeśli chodzi o liczbę kuracjuszy w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych oraz pod względem długości ścieżek rowerowych w przeliczeniu na powierzchnię.

Czytaj więcej

Edukacja w statystyce

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerczynkach, fot. Mikołaj Kuras

W Kujawsko-Pomorskiem mamy ponad 300 tysięcy uczniów i przedszkolaków. W roku szkolnym 2017/2018 naukę w szkołach podstawowych rozpoczyna około 22 tysiące dzieci, kolejne 20 tysięcy będzie się uczyć w stworzonych w zreformowanym systemie klasach siódmych podstawówek. Do egzaminu maturalnego przystąpi około 17 tysięcy uczniów.

Czytaj więcej

Nasze hity eksportowe

Niemcy, Ukraina, Rosja, Francja i Holandia to główni odbiorcy eksportu z Kujawsko-Pomorskiego, fot. Daniel Pach

Ponad osiem procent udziału w eksporcie z Kujawsko-Pomorskiego stanowią wyroby i opakowania z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy z regionu najczęściej sprzedają swoje produkty do Niemiec.

Czytaj więcej

Nasz RPO w liczbach

Najwięcej zawartych dotąd umów o dofinansowanie inwestycji dotyczy kompleksowej termomodernizacji budynków. Jednym z pierwszych zakończonych zadań jest modernizacja Urzędu Gminy w Pruszczu (powiat świecki), fot. Tymon Markowski

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Urząd Marszałkowski ogłosił już ponad 150 naborów wniosków. Zawarto też ponad 370 umów na realizację przedsięwzięć o wartości dofinansowania 2,1 miliarda złotych.

Czytaj więcej

Wisła w liczbach

Ruiny zamku w Bobrownikach nad Wisłą, fot Pachphoto

W regionie obchodzimy Rok Rzeki Wisły. Kujawsko-pomorski odcinek rzeki liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W dorzeczu Wisły leży koło 80 procent powierzchni województwa.

Czytaj więcej

Lubimy duże wydarzenia

Fot. Andrzej Goiński

Blisko 600 imprez masowych, co 11. ubiegłoroczne takie wydarzenie w kraju, odbyło się w Kujawsko-Pomorskiem – wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Jesteśmy w piątce najlepszych pod tym względem regionów.

Czytaj więcej

Rośnie nam przemysł turystyczny

Specjalnością Ciechocinka jest turystyka uzdrowiskowa, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Mamy w regionie więcej miejsc noclegowych niż przed rokiem, rośnie nam też liczba turystów, w tym zagranicznych – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Chińczycy wybierają bydgoską Akademię Muzyczną

Fot. Mikołaj Kuras

W Kujawsko-Pomorskiem mieszka i studiuje coraz więcej cudzoziemców. Cudzoziemscy żacy wybierają najczęściej bydgoską Wyższą Szkołę Gospodarki i Uniwersytet Mikołaja Kopernika – wynika z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.  

Czytaj więcej

Nasze największe miasta w statystyce

Festyn rodzinny na grudziądzkich Błoniach w ramach czerwcowych obchodów Święta Województwa. Podobne imprezy odbyły się także w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu, fot. Adrian Chmielewski

Za nami tegoroczne obchody Urodzin Bydgoszczy, Toruńskiego Święta Miasta oraz dni Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. Jak prezentują się największe miasta Kujaw i Pomorza w liczbach? Odpowiedź w infografikach przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Zapraszamy do nas na lato

Fot. Daniel Pach

Kujawsko-Pomorskie zaprasza na lato – mamy sporo atrakcyjnych miejsc, coraz lepszą bazę noclegową, niezłą pogodę od maja do końca sierpnia, a także we wrześniu, coraz częściej wybierają nasz region turyści, także zagraniczni.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie najlepsze jest

Jesteśmy najlepsi w kraju pod względem liczby uprawiających kolarstwo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności. W czym jeszcze jesteśmy najlepsi lub przynajmniej dobrzy? Z okazji Święta Województwa Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zawiesił na swojej stronie w sieci specjalny folder danych.

Czytaj więcej

Sprawdź, co wiesz o regionie

Fot. Tymon Markowski

Ile wydajemy, co jemy, jaki sprzęt gospodarstwa mamy w domach – z okazji zbliżającego się Święta Województwa Urząd Statystyczny w Bydgoszczy opublikował w sieci infografikę z danymi na temat regionu i jego mieszkańców i nową wersję regionalnego quizu statystycznego.

Czytaj więcej

Na rzecz ochrony środowiska

W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc będących ostojami gatunkowymi ptaków, w tym także zimorodka; fot. Daniel Pach dla UMWKP

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec regionu wytwarza ponad ćwierć tony odpadów komunalnych rocznie? W tym tygodniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony po to, by zwrócić naszą uwagę na problemy środowiska naturalnego i kształtować naszą wrażliwość ekologiczną.

Czytaj więcej

Samorządowcy w statystyce

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Mandaty radnych wszystkich szczebli sprawuje w Kujawsko-Pomorskiem ponad 2,5 tysiąca osób, w większości mężczyzn w średnim wieku. Mamy najlepiej w kraju wykształconych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – wynika z tegorocznego badania Głównego Urzędu Statystycznego. W najbliższą sobotę (27 maja) przypada Dzień Samorządu Terytorialnego.

Czytaj więcej

Pielęgniarki i położne: bez nich nie ma służby zdrowia

Fot. Tymon Markowski

Są najbliżej pacjentów, niezmiennie cieszą się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem społecznym. - Wielka w tym zasługa wszystkich tych wspaniałych osób, które z wielkim zaangażowaniem wykonują swoje trudne i odpowiedzialne obowiązki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Dziękujemy za trud, za  ofiarność, za troskę, która łagodzi cierpienie i pomaga powracać do zdrowia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej serdeczne życzenia satysfakcji zawodowej.

Czytaj więcej

Nasze biblioteki w liczbach

Kiermasz książek w filii Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Fałata w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

W Kujawsko-Pomorskiem działa ponad pół tysiąca bibliotek publicznych i punktów bibliotecznych. Do największych należą działające pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego wojewódzkie biblioteki w Bydgoszczy i Toruniu, których księgozbiór liczy łącznie ponad 1,8 miliona woluminów. Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się 9 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu (powiat świecki).

Czytaj więcej

Zielone bogactwo regionu

Rezerwat przyrody Jeziorka Kozie na terenie Borów Tucholskich, fot. Daniel Pach

Lasy zajmują prawie jedną czwartą powierzchni województwa kujawsko-pomorskiego. Co roku pozyskujemy z nich ponad 2 miliony sześciennych drewna, a to zaledwie połowa rocznego przyrostu. Przedstawiamy dane Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu o zielonym bogactwie Kujaw i Pomorza.

Czytaj więcej

Czas na radio i muzykę

mikrofon

W naszym regionie trzy na cztery gospodarstwa domowe wyposażone są w odbiornik radiowy. Na słuchanie radia i muzyki poświęcamy przeciętnie 52 minuty dziennie. Ogólnopolski Dzień Radia obchodziliśmy w ubiegłym tygodniu (11 kwietnia).

Czytaj więcej

Region w statystyce: więzi, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa

Fot. Tymon Markowski

Zdecydowana większość mieszkańców regionu czuje związek ze swoją miejscowością oraz z sąsiadami. W miejscu zamieszkania czujemy się raczej bezpiecznie. Ogólnie ufamy ludziom - najbardziej współpracownikom oraz sąsiadom.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.