Wywiad tygodnia

Adrian Lewandowski

Wiedza, fachowość, determinacja

Rozmowa z Adrianem Lewandowskim, prezesem firmy Konwektor z Lipna, tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „gospodarka”

 

Jaki jest przepis na sukces zarządzanej przez Pana firmy?

 

9 czerwca w Dworze Artusa odebrałem z rąk Pana Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego nagrodę w kategorii gospodarka. Nie ukrywam, że było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Prezesem Zarządu spółki Konwektor jestem od 2001 roku. Od tego czasu ja osobiście, jak i firma byliśmy wielokrotnie nagradzani za systematyczny rozwój. Nie byłoby tych nagród gdyby nie zaangażowanie wszystkich osób, z którymi mi przyszło przez te lata współpracować. To ich wiedza, fachowość, umiejętności i determinacja zbudowały pasmo sukcesów. Za co im wszystkim serdecznie dziękuję.

 

Podstawą sukcesu każdej branży jest szybkie i właściwe odczytywanie sygnałów płynących z rynku od klientów oraz szybkie i odważne reagowanie na te sygnały. Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna, a Zarząd robi wszystko, by dostosować spółkę do zmiennych warunków rynkowych. Przejawem tych starań są m.in. decyzje o rozszerzaniu zakresu działalności poprzez zakupy udziałów i akcji innych firm oraz tworzenie innych podmiotów, wynikiem czego było zwiększenie efektywności gospodarowania majątkiem Spółki i wzrost jej dochodów. W ciągu tych kilkunastu lat udało się nam stworzyć grupę firm kapitałowo powiązanych, konkurujących z powodzeniem na rynku krajowym i zagranicznym.

 

Adrian Lewandowski

 

Firma Konwektor należy do największych pracodawców w powiecie lipnowskim. Na czym opiera swoją główną działalność? W jakim kierunku zmierza jej aktywność badawcza i rozwojowa?

 

Konwektor z Lipnem związany jest od początku swojego istnienia tj. od 70-ciu lat, a jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od 15 lat. Główna nasza działalność to produkcja przemysłowych wentylatorów, tu mogę powiedzieć, że produkowany asortyment wentylatorów jest jednym z największych w Europie. Kolejna grupa produktów to nagrzewnice, wymienniki ciepła oraz szeroki asortyment urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wykorzystując posiadane możliwości technologiczne świadczymy szeroki zakres usług obróbki stali, m.in. cynkowanie ogniowe, wycinanie detali w oparciu o najnowszej generacji wycinarki laserowe, zaginanie, zwijanie, frezowanie, toczenie, spawanie i wiele innych. Nieznaczny udział w naszych przychodach stanowi wynajem nieruchomości przemysłowych zlokalizowanych w Niepołomicach, Lipnie i Kikole.

 

Nasze działania rozwojowe i badawcze są ukierunkowane na tworzenie produktów energooszczędnych, spełniających oczekiwania i potrzeby klientów. Już dziś w urządzeniach produkowanych przez spółkę pracują silniki elektryczne spełniające wymogi norm w zakresie sprawności IE2 – podwyższonej sprawności oraz IE3 – poziom najwyższej sprawności.

 

Innowacyjne rozwiązania i najnowsze technologie w produkcji to wyzwania, jakim musi dziś sprostać każde przedsiębiorstwo, które chce zająć pozycję lidera na rynku.

 

Adrian Lewandowski

 

Konwektor aktywnie zabiega i korzysta ze środków z Unii Europejskiej. Jakie projekty udało się zrealizować dzięki temu wsparciu? Jak skorzystała z nich firma i jej pracownicy?

 

W 2013 i 2014 roku spółka realizowala projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pod nazwą „Wzrost konkurencyjności firmy KONWEKTOR poprzez transfer wiedzy S2B”.  W projekcie tym pracownicy działu technologiczno-konstrukcyjnego przy wspólpracy z naukowcami z Politechniki Łódzkiej Wydziałem Maszyn Przepływowych wykonali badania przepływowe wentylatorów dachowych. Przygotowano opracowanie w zakresie diagnostyki maszyn wirujących oraz projektowania i badań wentyltorów. Oddano do użytku stoisko do badań wentylatorów osiowych. Opracowano pięć dokumentacji koncepcji wdrożeniowych.

 

Zakres realizowanego obecnie projektu „Zwiększenie konkurencyjności firmy KONWEKTOR Sp. z o.o. poprzez zakup wyposażenia, skutkujące zwiększeniem skali działalności oraz wzrostem zatrudnienia” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, zakłada zakup wykrawarki laserowej, frezarki pionowej, komory śrutowniczej, tokarki i wyważarki przenośnej oraz wielokierunkową współpracę z Zespołem Szkól Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie, a także utworzenie siedmiu nowych miejsc pracy. Realizacja tego projektu pozwoli umocnić pozycję przedsiębiorstwa na rynku, umożliwi także wzrost zatrudnienia. W efekcie wdrożenia nowoczesnych maszyn Spółka poszerzy swoje możliwości wytwórcze zarówno poprzez wprowadzenie nowych technologii jak również poprzez poszerzenie oferty produktowej.

 

Wprowadzenie nowych technologii generuje również potrzebę podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, dzięki temu poszerza się kadra wykwalifikowanych specjalistów.