Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Polubiłem tę postać

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rozmowa z Mateuszem Kubickim, autorem książki „Kapitan ostatni opuszcza swój statek … Józef Władysław Bednarz (1879-1939)”, której bohaterem jest polski psychiatra, w 1939 roku dyrektor szpitala psychiatrycznego w Świeciu (obecnie jego patron), nazywany pomorskim Korczakiem

 

Jakim człowiekiem był bohater pańskiej książki?

 

Doktor Bednarz był osobą wielu talentów. Obok psychiatrii i zarządzania, był również specjalistą w dziedzinie wojskowości. Zajmował się gazoznawstwem. Zawodowo był osobą bardzo skromną. Nie wywyższał się, starał się zawsze służyć radą i wsparciem. Prywatnie był to człowiek bardzo ciepły i serdeczny. W czasie prac nad książką poruszyły mnie najbardziej jego perfekcjonizm oraz konsekwencja w dążeniu do celu. Starał się być skuteczny i pragmatyczny. Polubiłem tę postać.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Do czego odnosi się tytuł książki?

 

Nawiązuje do jednej z ostatnich wypowiedzi doktora Bednarza. Jest jesień 1939, początek niemieckiej okupacji na Pomorzu. Do Świecia wkracza Wehrmacht. Do Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu przybywa nowy, niemiecki zarząd, który obejmuje władzę nad szpitalem. Polski personel kierowniczy zostaje odsunięty i objęty aresztem domowym. Niemieccy lekarze z niewiadomych przyczyn chcieli uratować doktora Bednarza. Podkreślam, że nie wiemy dlaczego chcieli to zrobić. Na czele placówki stał wówczas doktor Neber. To on postanowił przekazać Bednarzowi polecenie opuszczenia szpitala. W czasie jednej z rozmów zaproponował lekarzowi ucieczkę. Ten odpowiedział "kapitan ostatni opuszcza swój statek" i pozostał w szpitalu.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Golon mówił w Toruniu, że ta pozycja to tak naprawdę wstęp do solidnej biografii doktora Bednarza.

 

Wiemy o istnieniu nowych dokumentów w Moskwie i Petersburgu. W ramach kwerend zagranicznych podejmujemy się ich pozyskania. Prawdopodobnie wzbogacą one istniejącą publikację. Nie jestem jednak w stanie określić na ile wpłyną one na wielkość biografii. Pewnym jest, że jej forma nie ulegnie większej modyfikacji. Podoba się czytelnikom, dlatego nie chcemy jej zmieniać.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Mateusz Kubicki - rocznik 1988, historyk, niemcoznawca, ekonomista; absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktorant na Wydziale Historycznym UG, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Przygotowuje rozprawę doktorską „Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim”.

 

Zobacz też:

 

7 października 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone