Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Zbrodnia Pomorska 1939
  • Wybrane miejsca zbrodni
  • Klamry koło Chełmna

Klamry koło Chełmna

Masowe egzekucje mieszkańców Chełmna i okolic rozpoczęły się 12 października 1939 r. i trwały do 11 listopada. Miejscem kaźni był las Rybieniec pod Klamrami, położony sześć kilometrów od miasta.

Więźniów Niemcy przywozili na miejsce mordu trzy razy dziennie, a największe nasilenie egzekucji nastąpiło na przełomie października i listopada. Na podstawie odgłosów dochodzących z lasu okoliczni Polacy mogli wywnioskować jedynie, że rozstrzeliwań dokonywano przy użyciu broni maszynowej.

Ocenia się, że w Klamrach zamordowano od 2000 do 2500 tysiąca mieszkańców ziemi chełmińskiej. Rozstrzelano m.in. wielu nauczycieli z Bartlewa, Bieńkówki, Brzozowa, Czarży, Dorposza Szlacheckiego, Drzonowa, Unisławia, Trzebcza Królewskiego, Starogrodu, Różnowa, Pniewity, Watorowa, Kłodawy, Lisewa, Malankowa, Mozgowiny i Nowej Wsi Chełmińskiej. Mordowano urzędników, inżynierów i rzemieślników z Chełmna, rolników z Nowej Wsi Chełmińskiej i Klamer, jak również księży katolickich z Wielkiego Czystego, Wabcza, Sarnowa i Chełmna.

Wśród zamordowanych było też wielu działaczy politycznych i społecznych, jak: wicestarosta Jan Patuła, wiceburmistrzowie Chełmna – Leonard Luther i Feliks Lamparczyk, naczelnik poczty w Chełmnie – Wacław Świątkiewicz.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone