Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych.
Czytaj więcej
Na świecie, a także w Polsce choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze są główną przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Choroba nadciśnieniowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dane NFZ pokazują, że dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka.
Czytaj więcej
Celiakia jest chorobą trzewną spowodowaną nietolerancją glutenu - białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu). U chorego na celiakię, pod wpływem glutenu dochodzi do stanu zapalnego i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie nie dochodzi do przyswojenia pokarmu, co powoduje różne dolegliwości u chorego: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha
i głowy, zmęczenie. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.
Czytaj więcej
14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty.
Czytaj więcej
„Pamiętamy – Podejmujemy działania - Żyjemy bez HIV” („We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”)to hasło Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS, który odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku przypada na 15 maja. W tym dniu wspominamy osoby, które odeszły: przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata. To jedna z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie.
Czytaj więcej
Nowoczesny, funkcjonalny, przyjazny pacjentom i ich rodzinom, piękny – taki jest nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Wykorzystano tu najnowsze dedykowane tego rodzaju placówkom światowe rozwiązania architektoniczne, technologiczne i organizacyjne oraz systemy przyjazne środowisku. Efekt jest wart każdej zainwestowanej złotówki! Zakończenie budowy świętowaliśmy w czwartek (5 maja). W ceremonii uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członkowie zarządu województwa i radni województwa.
Czytaj więcej
Ruszyła kolejna edycja kampanii "Nie Miej Tego Gdzieś", której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego. Edukacja w zakresie zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez znajomość czynników ryzyka i objawów, zachęcanie do badań przesiewowych, a także wspieranie pacjenta w chorobie to główne działania będące elementami kampanii organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska.
Czytaj więcej
120 tysięcy złotych trafi do szesnastu organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną i promocją zdrowia. Samorząd województwa przyznał to dofinansowanie w konkursie dla ngo-sów na realizację zadań publicznych.
Czytaj więcej
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Obchody tego Święta stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. W tym roku WHO chce zwrócić uwagę na bardzo istotne problemy a mianowicie na zanieczyszczenie planety, kryzys klimatyczny i zdrowotny, nasilające się choroby oraz pandemie.
Czytaj więcej
Uchwałą Nr 11/400/22 z dnia 23 marca 2022 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonał rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nr 4/2022 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 r. w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom pod nazwą „Przeciwdziałanie narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim”.
Czytaj więcej
Uchwałą Nr 11/399/22 z dnia 23 marca 2022 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonał rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nr 3/2022 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 r. w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom pod nazwą „Rozwiazywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim”.
Czytaj więcej
Uchwałą Nr 11/401/22 z dnia 23 marca 2022 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonał rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nr 5/2022 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 r. w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom pod nazwą „Aktywizacja środowisk wiejskich w zakresie rozwiazywania problemów alkoholowych i narkomanii”.
Czytaj więcej
Uchwałą Nr XLIII/574/22 z dnia 21 marca 2022 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął „Wojewódzki program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2022-2025”.
Czytaj więcej
Od 24 marca 1982 roku, czyli sto lat po tym, jak dr Robert Koch ogłosił odkrycie bakterii wywołującej gruźlicę – Myco bacterium tuberculosis, obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day).Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat światowej epidemii gruźlicy i zwiększania wysiłków w celu jej wyeliminowania.
Czytaj więcej
Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. W ramach projektu przebadamy jeszcze blisko 2,5 tysiąca osób.
Czytaj więcej
Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości i nadziei. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Czytaj więcej
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 9/299/22 z dnia 9 marca 2022 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2022 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.
Czytaj więcej
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 9/300/22 z dnia 9 marca 2022 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2022 pn. „Ochrona i promocja zdrowia”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.
Czytaj więcej
Konsultacje projektu „Wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2021-2025” trwały od 28 stycznia 2022 r. do 3 marca 2022 r.
Czytaj więcej
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym w Ukrainie i coraz większą liczbą uchodźców w naszym regionie, Wydział Zdrowia zamieszcza poniżej szereg odnośników w zakresie oferowanego przez nasze państwo wsparcia, w tym
opieki medycznej. Poniższe informacje skierowane są do obywateli Ukrainy oraz osób im pomagających.
Czytaj więcej
Celem ustanowionego Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych jest inspirowanie społeczeństwa do aktywnego udziału w życiu społecznym, poprzez tworzenie organizacji pozarządowych i aktywne włączanie się w działalność już istniejących. NGOsy zwane „trzecim sektorem” są cennym głosem doradczym oraz inicjatorem licznych działań w interesie społecznym.
Czytaj więcej
23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Czytaj więcej
15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi (International Childhood Cancer Day), zainicjowany przez International Confederation of Childhood Cancer Parent Organizations. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat chorób onkologicznych u dzieci i młodzieży, a także zwrócenie uwagi na potrzebę niesienia wsparcia najmłodszym pacjentom i ich rodzinom.
Czytaj więcej
W tym roku już 140 najmłodszych kuracjuszy skorzystało z leczenia uzdrowiskowego, jakie oferuje Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku (powiat aleksandrowski). Wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Otyłość, astma, wady postawy i wiele innych to choroby, które występują coraz częściej u dzieci i młodzieży, pociągając za sobą konsekwencje nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu. Ich leczenie przynosi najlepsze skutki, kiedy jest podjęte już w najwcześniejszych etapach choroby.
Czytaj więcej