Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Słowa mają moc! Czyli jak mówić i pisać o osobach chorujących psychicznie

grafika - etyka języka

 

Jak mówić i pisać o osobach chorujących psychicznie? Czy „Wariat”, „Świr”, „Psychol” to potoczne, używane w codziennym języku, zupełnie nieszkodliwe określenia osób leczących się w „Wariatkowie”?

O tym, jak nasz język, zarówno mówiony i pisany, może ranić, stygmatyzować, powielać szkodliwe stereotypy można przeczytać w Poradniku: jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację. Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja.

Co istotniejsze, Poradnik objaśnia i tłumaczy, a przede wszystkim uczy wyrażania szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od jego wieku, płci, rasy, koloru skóry, orientacji seksualnej, religii, pochodzenie narodowego lub społecznego czy sprawności fizycznej i intelektualnej.

Poradnik ten jest pozycją obowiązkową dla każdego, zwłaszcza dla tych, którzy kierując się empatią i poszanowaniem godności, rozumiejąc i doceniając bogactwo i różnorodność świata chcą używać języka wolnego od uprzedzeń i stygmatyzacji.

Poradnik powstał z inicjatywy agencji FleishmanHillard, we współpracy merytorycznej z prof. dr hab. Ewą Kołodziejek oraz pod patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.